сн. архив BG VOICE

Лидерът на „България за гражданите" Меглена Кунева също обяви бойкот на референдума за АЕЦ „Белене", който е насрочен за 27 януари догодина. Така тя се присъедини към СДС, ОДС и няколко екоорганизации, които призоваха активистите и поддръжниците си към същото. „Нашата позиция не е против референдума. Нашата позиция е да бойкотираме референдума. Защото този референдум е безсмислен. Разбирам, че думата „референдум" владее желанията и мечтите на всички ни да бъдем питани и нашият отговор да е важен. И тъкмо заради това в темата за референдума не трябва да допускаме никакъв фалш", заяви г-жа Кунева. Тя представи резултатите от онлайн допитване, свързано с референдума, което било проведено на сайта на движението. 6,281 души са отговорили на въпросите, 70 процента от които смятат, че референдумът е фалшив. В същото време социологическите агенции сочат, че около 62% от българите ще гласуват с „да" в референдума.

„Бойкотираме националното допитване за ядрената енергетика, защото е безсмислено. Не искаме първият референдум в демократичната ни история да бъде с етикет „фалшив", коментира Кунева. „Референдум се провежда, когато има разделение на позиции и мнения, а в случая разделението не е в обществото, а в главите на управляващите, които не искат да носят отговорност и през три месеца си променят мнението", посочи бившият еврокомисар. Тя смята, че съществува някаква договорка между ГЕРБ и БСП. „Отказваме да участваме в този фалш, в тази безсмислена дискусия, чиято цел е да отвлече вниманието от фалитите на фирми, от безработицата, от това, че беше прерязана лентичката на най-големия град - града на безработните", заяви Кунева. Съюзът на демократичните сили също вече призова гражданите да не вземат участие в референдума за ядрената енергетика. Според председателя на партията Емил Кабаиванов той струва скъпо, неефективен е и цели да обедини левицата.

От ЦИК пък допуснаха, че вероятно няма да има ден за размисъл преди допитването. „Много спорен е въпросът за деня на размисъл, както е регламентирано в Изборния кодекс. Считам, че прекаленото ограничение не е добър вариант", каза шефката на ЦИК Красимира Меданова. Референдумът ще е валиден, ако на него гласуват поне толкова хора, колкото на последните парламентарни избори, т.е. 4,345,500 души. „На допитването ще има наблюдатели, но класическа фигура на застъпник тук не е предвидена. Нямаме молба за регистрация на инициативен комитет", заяви председателят на ЦИК. Както BG VOICE вече писа, противниците на ядрената енергия ще могат да агитират българите да гласуват с „не" на референдума само ако съберат 7,000 подписа. Те имат и срок за това до 7 декември.

Българите зад граница ще могат да заявят желанието си да участват в референдума лично или по електронен път до най-близката мисия на Република България, съобщиха от Външното министерство. Оттам уточняват, че гласуване няма да има единствено в помещенията на почетните консулства по света. В Америка и Канада ще се гласува във Вашингтон, Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго, Торонто и Отава. Заявленията могат да бъдат в електронен файл в един от двата формата - PDF или TIFF. Право на глас имат български граждани, навършили 18 години към 09.11.2012 г..

Можете да заявите желанието си да гласувате пред най-близкото генерално консулство на Р България. Това става в писмена форма чрез заявление по образец, не по-късно от 01.01.2013 г. включително (25 дни преди датата на референдума), подписано саморъчно и депозирано по един от следните начини:

-         подадено лично на гишетата на генералните консулства

-          чрез писмо (всяко заявление в отделен плик)

-          саморъчно подписаното заявление да бъде изпратено в електронна форма, като сканираното изображение да е в PDF формат, на e-mail адреса на консулското представителство.

Външното министерство обръща внимание на правилното попълване на заявлението, като всички горепосочени данни са задължителни, за да бъде то валидно и признато. В едно заявление може да е вписано само едно лице. Вътре задължително се посочват собственото, бащиното и фамилното име по паспорт, лична карта, единен граждански номер, адрес на пребиваване в съответната държава, постоянен адрес в Република България и населеното място, в което се намира дипломатическото или консулското представителство на Република България, в което лицето желае да гласува.

Образец на заявление за гласуване в PDF формат можете да изтеглите от тук:

http://www.mfa.bg/uploads/files/Referendum/20121120_ZaiavlenieZaGlasuvaneIzvanStranata.pdf

 

Списък на консулствата в САЩ и Канада

 

Вашингтон

Consulate at the Embassy of Bulgaria
1621 22nd Street NW 
Washington, DC 20008

Consular Service (R Street Entrance)

Tel: (202) 387 7969
e-mail:
 [email protected]
Phone: (202) 387 7969 /2:00pm - 5:00pm/

 

Ню Йорк 

Consulate General of Bulgaria in New York City 
121 East 62 Street

New York, NY 10065 
Tel: (212) 935 4646
e-mail:
 [email protected]

 

Чикаго

Consulate General of Bulgaria in Chicago

737 North Michigan Ave., suite 2105
Chicago, IL 60611 
Tel: (312) 867 1904, (312) 867 1905; 
e-mail: [email protected]

 

Лос Анджелис


Consulate General of Bulgaria in Los Angeles

11766 Wilshire Blvd., suite 440
Los Angeles, CA 90025
Tel: (310) 478 6700
e-mail: [email protected]

 

Екип на BG VOICE