Киберсигурността стана гореща тема в последните дни, след като на 27 и 28 март десетки училища бяха евакуирани заради заплаха за бомба. Анонимните сигнали в Бургас бяха изпратени като заплашителни имейли с текст: „Ние сме от организацията MFUL. Всички човешки същества са гадни същества и копелета, които трябва да бъдат изтребени изцяло. Човешката раса трябва да бъде унищожена. Във всички училища са поставени тротилови заряди. Скоро ще се взривят всички ваши училища в Бургас. Пожелавам ви да умрете”.

Служебният вътрешен министър Иван Демерджиев разкри, че водещата версия е хибридна атака, свързана с Русия. 

 

“Случаят от 28 показва, че е една активистка атака от страна на Руската федерация”, смята и бившият директор на отдел "Киберсигурност" към ГДБОП Явор Колев.

 

“Техните активистки групи вероятно са подкрепящи действията на Русия във войната във Украйна и се стремят чрез атаки към страни от ЕС и НАТО да постигат резултати в рамките на хибридните войни”, коментира Колев в интервю за BG VOICE.

Защо училища?

“Училищата са местата, където нашите деца се обучават и там такива атаки биха имали най-голям отзвук”, каза той. Според него тези атаки имат за цел всяване на страх и паника и точно това е причината да бъдат насочени към учебните заведения, защото са чувствителни обществени структури.

 

Очакваме ли да бъдат атакувани и други институции?

Колев е на мнение, че това е само началото и прогнозира още заплахи през идните дни. “Сигурен съм, че ще продължат и към други институции - болници, обществени места. Ние трябва да бъдем подготвени за това.”

Той припомни, че Руската федерация обяви България за неприятелска, което означава, че трябва да се очакват постоянни атаки точно от нея.

 

Как да сме добре подготвени?

Създаването на щаб, който да реагира при получаването на такъв тип заплахи, е изключително важно, смята експертът. По думите му в него трябва да има хора от областта на контратероризма и психолози, които да анализират послания и съобщения. Колев заяви, че България има достатъчно експертен потенциал, който може да реагира при такъв тип атаки и да предоставя експертиза на засегнатите.

“Нашите власти да създадат такъв щаб, който много бързо да може в съдействие с партньорите от НАТО и ЕС да установява до колко едни такива атаки са реални, остри и могат ли да доведат до нещо сериозно.”

Щабът ще трябва да изпраща по съответния протокол начин на действие на засегнатите от кибератаки организации. Според Колев това ще помогне да се предотврати до голяма степен дезорганизацията и паниката и ще помогне на всички институции да работят нормално. Той посочи за пример Израел, държавата, която е постоянно подложена на терористични атаки, но се развива нормално, точно защото има такива протоколи и начини за действие, поясни експертът. “Израел е един от лидерите в областта на сигурността, икономиката и иновациите.”

Явор Колев категорично отрича атаките да имат връзка с предстоящите предсрочни избори на 2 април. Според него ако целта са били изборите, атаките е логично да се проведат в петък, малко преди вота, а не в понеделник. 

Той каза, че за предстоящите избори няма място за притеснение, тъй като експертният потенциал към настоящия момент може да противодейства на такива атаки.

“Познавам лично хората, които отговарят в различните структури за киберсигурността и мога да се подпиша с две ръце за това, че ще осигурят необходимото безопасно и честно провеждане на изборите.