Шоколадов фонтан в магазин в Брюксел

Всеизвестен факт е, че любовта на мъжа минава през стомаха. Ако тази поговорка трябва да бъде пригодена за дамите, то тогава би изглеждала така: Любовта на жената минава през... шоколада. 22% от жените споделят, че шоколадът е нещото, без което не могат да си представят живота, показва ново проучване на 2,000 представителки на нежния пол. Алкохолът, сексът и шоколадът са трите неща, без които хората не могат. След тях се нарежда кафето, което също е сред нещата, които са жизнено необходими за голяма част от представителите и на двата пола. Участниците в експеримента били помолени да се откажат от тези четири неща за един месец. Всеки пети мъж признава, че сексът е най-трудното нещо, от което се отказал за 30 дни. Същото отговорили едва 9% от дамите.

За нежната половина от човечеството е много по-важен шоколадът - 22% издържали най-трудно без какаовото лакомство. 59% от силния пол били единодушни, че жените няма да изпитат никаква трудност да се откажат от интимните удоволствия за един месец. Само 5% от момичетата смятали, че мъжете няма да усетят липсата на секс. Интересен факт е, че най-лесно хората могат да се откажат от алкохола през януари, след като си обещаят на Нова година да намалят пиенето. Ако трябва да бъдем честни, нежната половина от редакцията на BG VOICE се изненада страшно много, че процентът на пристрасените към шоколада дами е толкова нисък.

Всъщност Негово величество

шоколадът е любимото изкушение на почти всеки

Мнозина знаят, че какаовото лакомство е способно да повдигне настроението и да успокои нервите на човек след тежък работен ден. С това обаче интересните факти около шоколада не се изчерпват:

Шоколадът е полезен за сърцето. При хората, които редовно го консумират, рискът от сърдечно-съдови заболявания намалява с 37%. Шоколадът повишава настроението, като увеличава нивото на серотонин в мозъка. Проучванията показват, че вкусното блокче е и афродизиак. Италианските учени са доказали, че хората, които си хапват редовно шоколад, страдат по-малко от деменция в старческа възраст. Шоколадът притъпява чувството за глад. Достатъчно е да изядеш 10 грама черен шоколад, за да премине гладът. Статистиката показва, че в страните, където се яде повече шоколад, има повече Нобелови лауреати.

Най-големите любители на сладкото вълшебство се оказват швейцарците. Жителите на красивата алпийска страна консумират средно по 10 килограма шоколад на година. В прочутата сцена под душа от филма ,,Психо" Алфред Хичкок използвал шоколаден сироп ,,Биско", за да симулира кръв.

Традиционно на шоколада са приписвани магически, медицински и мистични свойства. Например на латински какаовите дървета са посочени като ,,теоброма какао", което в превод означава ,,храна на боговете". Думата ,,шоколад" произлиза от думата на езика на маите "ксоколати", или "горчива вода". Древните маи и ацтеките са вярвали, че какаовите дървета идват от рая и плодовете им дават мъдрост и сила на лицето, което ги използва за храна. Освен това те употребявали какаовите зърна като валута, а един роб се равнявал на 100 зърна.

Известни шоколадови дестинации

В държавите, където се произвеждат най-популярните търговски марки, шоколадът е издигнат в култ. Там са построени музеи на шоколада, тематични паркове от шоколад, хотели от шоколад, фабрики за производство на шоколад и безброй магазини и заведения, предлагащи единствено шоколад в безброй вариации. Но океанът от шоколадови възможности не свършва дотук. В някои градове може да попаднете на любопитни фестивали на шоколада, а в други да научите всичко за историята на това толкова любимо лакомство. Така че вместо да губите време в колебания дали да се поддадете, или да устоите на изкушението и да  броите калориите, стягайте куфарите и си направете пътешествие до някои от „най-сладките" дестинации в Европа.

Швейцария е родина на някои от най-известните марки, достойно прославили се като първенци по качество в сферата. В световен мащаб Швейцария е страната с най-висока консумация на шоколад на глава от населението (на човек годишно се падат около 12 кг). В сладкарниците и магазините на почти всеки швейцарски град можете да прекарате часове във възхищение и дегустация на стотици различни по форма и вкус шоколади и шоколадови десерти.

През 1819 г. Франсоа Луи Кайе отваря първата фабрика за производство на шоколад в близост до град Веве (която днес е притежание на „Nestle"). През 1826 г. в кантона Нойшател се появява първата фабрика на марката „Сушард", която през 1884 г. започва да прави шоколад „Милка". Днес „Сушард" е притежание на американския гигант „Крафт Якобс". През 1908 г. в Берн започва производството на „Тоблерон" - добре познатото триъгълно блокче с мед и бадемова нуга. През 1969 г. се появява черният шоколад „Тоблерон", през 1973 г. - белият, а едва през 2007 г. - с лешници и стафиди. В най-големия швейцарски град Цюрих пък са централите на двата най-известни концерна за шоколад -  „Lindt and Sprungli" и „Teuscher", а сладкарниците с техните продукции са едни от най-известните в страната.

Жителите на Белгия пък вярват, че

белгийският шоколад е храната на шампионите

афродизиак за интимните двойки, слабостта на богатите и любимо лакомство за всички останали. И кой може да го оспори. Белгия е дом на повече от 15 фабрики за шоколад, на 16 музея за шоколад и на над 2000 магазина за шоколад.

Всъщност почти във всяко населено място има поне по един магазин за шоколад, в който се продават луксозно опаковани „пралини" (много от тях се правят ръчно). От сладкото изкушение страната прозивежда над 170 000 тона годишно и се смята за една от европейските топ дестинации за шокоманиаци.

Освен първенец в производството на облекло, вино и сирена, Франция не отстъпва място и в шоколадовата индустрия. В малкото лозарско градче Тан Л'ермитаж, намиращо се близо до Лион, се разполага централата на концерна „Valrhona".

Създаден през 1922 г. от френски майстор сладкар, днес марката е една от водещите производители на шоколад в света, съсредоточена предимно върху първокласни луксозни и декоративни изделия. „Valrhona" притежава и собствено училище за професионални готвачи, майстори на шоколад и кетъринг служители.

Наричат малкия крайбрежен испански курорт Вилахойоса Шоколадовия град. Тук се намира централата на най-стария производител на шоколад и пралини в страната „Valor". Градът се прочува през XVIII в., когато започва да внася какаови зърна от Еквадор и Венецуела. „Valor" започва да произвежда шоколад през 1881 г. и за кратко време марката става известна не само в Испания, но и в цяла Европа.

Една от атракциите на Вилахойоса е Шоколадовият музей, където лично можете да видите как се приготвя любимото ви лакомство. Малкото градче е изключително красиво и се ползва с реномето на проспериращ курорт.

Ето и други дестинации, известни с шоколадовите си шедьоври. Шоколадовият музей в Кьолн, Германия, отворен през 1993 г. Проследява цялата история на шоколада - от времето на олмеките до наши дни. Увеселителен парк „Cadbury World" в Бирмингам, Великобритания - разделен на 14 невероятно вълнуващи зони, където не само ще се забавлявате, но можете да си направите и сами шоколад. Шоколадовият музей „Хайндл" във Виена, Австрия - отваря врати през 2001 г. Освен 3000-годишната история на шоколада ще научите любопитни подробности за обработката на различните видове, както и рецепти за производството му. 

Шоколадовият музей в Барселона, Испания - тук можете да се насладите на шоколад във всякаква форма - от скулптури до фонтани с горещ шоколад.

Любопитни факти

Първи започнал да произвежда малки евтини шоколади англичанинът Джон Кедбъри, за да отучи сънародниците си от пристрастяването им към бирата. В Барселона съществува Музей на шоколада, който показва миниатюрни забележителности на града, изработени от шоколад. Шоколадът е токсичен за животните, защото съдържа веществото "теобромин".

Преди изпит японските студенти обичат да консумират "Кит кат", защото е в съзвучие с японското "кито кацу", тоест "трябва да спечеля".

Едно време църквата била забранила яденето на шоколад наравно с еретизма и богохулството.

Гири Чоко е японски обичай, името на който означава "шоколадов дълг". Състои се в това, че шефовете са задължени да подаряват шоколад на подчинените си.