Ако това се беше случило в някоя южноамериканска, азиатска или африканска държава, досега щяха да завалят протестни изказвания на високопоставени политици от САЩ и държавите в Европа, осъждащи насилието на властите над населението и призоваващи за мирно решаване на проблема. Но етническото насилие обхвана този път град в САЩ - Фъргюсън, Мисури. А след него нито една държава не счете за нужно да вземе отношение по темата, въпреки че бунтът си имаше всички необходими характеристики - убийство на тъмнокож младеж, извършено от полицай; институционално укриване на името на полицая; липса на разследване срещу него; шикалкавене на властите; ответен бунт на събратята на убития; масово насилие; брутален полицейски отговор. Дори президентът Барак Обама спомена Фъргюсън мимоходом, докато разясняваше стъпките си около американската намеса в Ирак срещу разбунтувалите се сунити.

Всичко започна на 9 август, когато полицаят Дарън Уилсън уби Майкъл Браун при спречкване на улицата във Фъргюсън, Мисури. Полицията няколко пъти сменя версиите за случилото се. Последната е, че младежът е основният заподозрян за кражба на кутия пури от магазин, станала точно преди инцидента. В най-първото съобщение обаче за такъв обир не се споменаваше, от текста дори излизаше, че полицаят въобще не е разследвал никакъв обир. Около седмица полицията изобщо отказваше да назове името на стража на реда, който е извършил убийството. Той бе укриван до последния момент, когато все пак името му се появи в публичното пространство. Това се случи обаче едва след като убийството вече бе възпламенило масови протести на афроамериканската общност от града и околността. Ако в началото протестът им бе срещу полицейското насилие и с настояване за справедлив съд над полицая убиец, постепенно бунтът им прерасна в етнически и те вече настояваха за край на бялото господство над тях - от 21,000-те жители на града около 60 процента са чернокожи, а от 53-мата градски полицаи 47 са бели. Темата за расовата дискриминация отново излезе на дневен ред, като жителите на 90 други града в страната излязоха на демонстрации на солидарност с населението на Фъргюсън.

Губернаторът на Мисури Джей Никсън - харизматичен, но твърде неопитен политик, прати срещу разбунтувалите се щатската полиция и обяви извънредно положение и комендантски час до 5 часа сутринта. След няколко нощи на насилие полицията успя да овладее обстановката, макар протестите да не стихнаха, а приеха по-мирна форма. Но в неделя бунтът бе подновен с нова сила. Причината този път стана решението на полицията да използва сълзотворен газ срещу 200 тъмнокожи протестиращи, които отказаха да спазват комендантския час и обявиха гражданско неподчинение. Полицията употреби срещу тях и гумени куршуми, а протестиращите се опитаха да превземат контролен пост на стражите на реда. Униформените от окръг Сейнт Луис, чието предградие е Фъргюсън, съобщи, че няколко демонстранти са хвърлили коктейли „Молотов" по полицаи, които са отвърнали със сълзотворен газ. Демонстрантите пък обградиха ресторант ,,Макдоналдс" и го изпотрошиха.
Така боевете из улиците продължиха въпреки извънредното положение. В почти военната обстановка, обхванала Фъпгюсън, бе ранен един човек, пострадаха и журналисти. Полицаите, пристигнали в района с бронирани автомобили, хвърляха димните гранати и срещу отразяващите обстановката представители на медиите. Двама журналисти бяха арестувани - Уесли Лоури от ,,Вашингтон пост" и Раян Рейли от ,,Хъфионгтън пост". Полицията обясни, че използва димните гранати, за да разпръсне ,,агресорите", опитващи се да проникнат в командния полицейски пост, и че бронираните автомобили са разположени по улиците, за да гарантират обществената сигурност. Служители на реда произведоха предупредителни изстрели във въздуха и предупредиха с мегафони демонстрантите да се разотидат.

Нарушаването на правата на журналистите във Фъргюсън трябва да се разследва, както и да се предотврати повтарянето на подобни случаи в бъдеще, каза директорът на US отдела на „Репортери без граници" Камила Суле. „Организацията осъжда произволното задържане на Уесли Лоуъри и Раян Рейли, особено отчитайки факта, че те са се представили като журналисти, отразяващи протестите, и в момента на задържането не са били сред протестиращите", каза г-жа Суле.
Властите планират да решават ден за ден дали да продължат действието на извънредното положение и полицейския час. Губернаторът г-н Никсън призна, че решението му да повери охраната на реда във Фъргюсън на щатската полиция е било грешка и е довело до обратен резултат. Поради което в понеделник той отмени полицейския час и поиска помощ на федерално ниво. В понеделник вечерта своите части в предградието започна да разполага националната гвардия. „С тези допълнителни ресурси на място магистралната полиция на Мисури и местните сили на реда ще продължат да реагират по подходящ начин на случаите на беззаконие и насилие и да защитават гражданските права на всички мирни граждани", каза губернаторът.

Междувременно и разследването на убийството на Майкъл Браун премина във федерални ръце. Това стана, след като близките му платиха за частната аутопсия на тялото му. Тя установи, че младежът е бил прострелян най-малко шест пъти. Това значително превишава прага на самоотбрана при уличен сблъсък, каквато бе версията на властите в Мисури. Два от куршумите са пронизали главата му. Освен това шесте изстрела са били извършени от много близко разстояние. Всичко това контрастира на официалната полицейска версия, според която убийството било извършено от далечно разстояние. ,,Съдейки по следите от барут, куршумите са летели от далечно разстояние и са попаднали в предната част от тялото на младежа. Това може да е станало, в случай че той се е предал или ако е тръгнал да бяга от полицията", заяви полицейски говорител. Тези противоречия във версиите предизвикаха главния прокурор на САЩ Ерик Холдър да се самосезира и да разпореди на министерството на правосъдието да извърши федерална аутопсия на тялото. Негов говорител заяви, че това се налагало поради ,,извънредните обстоятелства, свързани с този случай, и по молба на семейството на Браун". Аутопсията ще се извърши от федерален съдебен лекар и ще вземе предвид резултатите от тази, направена от щатските съдебни лекари в Мисури.

Мисури обикновено не е в центъра на новинарските емисии, макар да е дал на света писател от ранга на Марк Твен и световноизвестната вече бира ,,Бъдуайзер". Глобализацията обаче си каза тежката дума дори и в този така отдалечен щат - бирата вече е собственост на белгийска фирма и голяма част от производствените мощности са прехвърлени извън Мисури, дори извън САЩ. Това остави много тъмнокожи без работа, което е и една от причините за гнева им от последните дни.