Българският патриарх Неофит завинаги напусна този свят на 13 март и след шока от кончината му естествено нараство и любопитството към църковните процедури, които ще се проведат до избора на нов църковен глава. Какво следва след смъртта на патриарха?

По устав, когато патриаршеският престол овдовее, Светият Синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение негов член. Негова задача е да извести за кончината Поместните православни църкви, президента, председателя на Народното събрание и министър-председателя и ръководи Българската православна църква до избирането на Наместник-председател. Това трябва да се случи в 7-дневен срок.

Наместникът ръководи процедурата за избирането на нов патриарх, което трябва да стане най-късно до четири месеца от овдовяването на престола.

След това Светият Синод определя датата за свикване на Патриаршеския избирателен църковен събор и разпорежда с окръжно писмо на епархийските митрополити да свикат във всяка епархия в определен неделен ден епархийските избиратели. 15 епархии трябва да излъчат 80 делегати. Това са болшинството от хората, които ще изберат новия патриарх.

Седем дни преди заседанието с тайно гласоподаване и мнозинство от две трети от членовете Светият синод избира кандидатите за патриаршеския престол - трима епархийски митрополити, които да отговарят на следните изисквания:

- Кандидатът да е на служение епархийски митрополит на Българската православна църква;
- Да е на поне 50 години;
- Да е управлявал епархия като митрополит поне 5 години;
- Да се отличава с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред.

За да бъде избран, кандидатът трябва да получи поне 2/3 от гласовете на присъстващите на Патриаршеския събор. Този, който получи такава подкрепа, се обявява от наместник-председателя на Светия синод за канонично избран Български патриарх и Софийски митрополит.

В случай, че никой от кандидатите не получи нужното мнозинство, изборът се повтаря, като в него участват двамата с най-много гласове. За избран се обявява този, който е получил повечето гласове, а ако се стигне до ново равенство в гласове се провежда и нов вот.

След избора Светият Синод отслужва благодарствен молебен и извършва интронизацията на новоизбрания Български патриарх и Софийски митрополит, който поема правомощията, свързани със званието му. След това се съобщава името на новоизбрания Български патриарх и Софийски митрополит на предстоятелите на Поместните православни църкви, президента на Република България, председателя на Народното събрание и министър-председателя и се оповестява на обществеността.