Калоян Братанов

България може би си има своя бъдещ Майкъл Фелпс. Той е Калоян Братанов, само на 18 години, живее и тренира в САЩ, но казва, че винаги ще се състезава за България. „Все още не съм американски гражданин и не мога да плувам за Щатите, но дори и да получа американско гражданство, пак ще плувам за България, казва сънародникът ни. „Ще плувам за моето семейство, за моето име и за Родината си", добавя гордо той.

Калоян има отлични постижения на последните състезания и дори подобри дългогодишен български рекорд, макар и да го постигна в националното първенство на САЩ за юноши в Ървайн, Калифорния, провело се в края на юли и началото на август. В дисциплината 50 м свободен стил той плува по-бързо от най-добрия резултат на Цветан Голомеев - 22,94 сек. от 22 май 1988 г., постигнат в Антверпен. Сега, 30 години след това, Калоян закова секундарника на 20,60 секунди. Освен това той остана само на 5 десети от класиране в топ 10 на САЩ за всички времена във възраст до 18 години. Впечатляващите му плувания са сериозна заявка за Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес, които ще се състоят от 6 до 18 октомври, макар че не е сигурно още дали ще участва.

Преди националното за юноши на САЩ  Коко, както наричат младия ни плувец в Америка, плува на европейското за младежи в Хелзинки и също завоюва престижно класиране - осмо място на 200 м съчетано плуване, което е и любимият му стил. Победител в това състезание стана англичанинът Томас Дийн с време 1:59.17, на второ и трето място се наредиха представители на Русия, а времето на нашето момче беше 2:03.74.

Калоян започва с плуването, когато е на  четири години. По това време той живее в Канада със семейството си, иначе е роден в Белгия. Баща му го записва да тренира този спорт и оттогава е все във водата. Започва да се състезава на 10 години. „Когато плувам, няма нищо друго освен мен и водата, това е нещо, което трудно се описва, тогава се чувствам най-удобно, все едно съм у дома", казва младежът. Той е в Щатите от 2007 г. и в момента заедно със семейството си живее в градчето Кейти, недалеч от Хюстън. Майката на Калоян е музикант, а баща му е инженер и работи по корабите.

Наскоро Калоян е започнал висшето си обучение в университета „Тексас Ей енд Ем" в инженерна специалност, но ще има възможност да тренира и плуване. Постъпва в университета, след като завършва гимназията в Кейти. „Смятам, че беше по-добре да поставя академичното си образование над спорта, понеже плуването ще ме отведе далеч, но образованието ще ме отведе по-далеч - затова избрах да уча нещо, което не е свързано със спорта", обяснява той.

В България Калоян се състезава с варненския клуб „Астери", а от догодина ще представлява Родината с мъжкия отбор по плуване. Така той ще може да опознае съперниците си за лятната олимпиада в Токио през 2020 г., където също ще защитава българския флаг. Калоян има надежди да участва и на олимпиадата през 2024 г.

 

Българинът смята, че това, което отличава плуването като спорт в Америка от България, са треньорите. „В България базите за плуване са отлични, но няма сърцати треньори, каквито има в Щатите", разсъждава плувецът. „Моят треньор Дико Джокич е като брат за мен, много е отдаден на плуването и ми помага много", допълва той. Младежът не пропуска да изкаже и благодарности към своя първи треньор в Канада Атанас Марков,  както и на треньорите в Кейти, като например Анди Корда. В свободното си време Калоян обича да тича или да играе електронни игри.