Заповедта за ареста му

Какво се случва с приближените на мафиотските босове, които пожелаят да се еманципират от тях? Или ги убиват, или ги смачкват жестоко. А ако случайно успеят да се изплъзнат от възмездието на мафията, ги чака вечно криене като немили-недраги в чужбина, което също е незавидна съдба. На Цветан Василев, най-доверения доскоро човек на боса Ахмед Доган, очевидно му се случва третото. Той пожела да се откъсне от мафията и да заработи на светло, но мигом го връхлетя цялата държавна машина на България, която се намира под управлението на Доган. Отнеха му бизнеса, затвориха му банките (втората - ,,Креди агрикол", я бе купил само седмица преди затварянето, а мотивът, с който го сториха - че е пред фалит, е, меко казано, несъстоятелен), но самият той успя да се измъкне в Австрия, преди да го арестуват или самоубият. Държавната машина първоначално се стъписа от факта, че Цветанов е точно във Виена, където има честна полиция и справедлив съд, но когато се видя, че австрийската държава няма да се меси в случая, прокуратурата се зае да доизпълни поръчката на Доган. Той бе обявен за международно издирване във всички страни членки на Интерпол. Върху имуществото му бяха наложени запор и възбрана. Запор бе наложен и върху имуществото на останалите с обвинения по делото "Корпоративна търговска банка".

"Цветан Радоев Василев е обявен за международно издирване със съдействието на Евроджъст. Българските представители в Евроджъст са съдействали при подготовката на молбата за правна помощ за призоваването на Цветан Василев с оглед на съществуващите данни, че същият пребивава на територията на Република Австрия", гласи съобщението на държавното обвинение. Когато човек го чете, а едновременно следи и новините, започва да си мисли, че сред върховете в България има шизофреници. Точно в момента, в който бе съобщено, че Василев се издирва с Интерпол, БНБ пък разпространи официална информация, че същият Василев внесъл при тях предложение за решаване на проблема с КТБ. Как един и същи човек хем е издирван и никой не го знае къде е, хем активно си комуникира с БНБ?

Всичко това бе гарнирано и с допълнителни информации в подбрани медии, където Василев е описан като най-големия мафиот на държавата, а името на Доган не се съобщава въобще. В употреба бе пусната дори майка му, която ,,призна", че синът й плащал на всички политици. „Като идват избори и аз го питам за кого ще гласува, а той казва: „Аз с политика не се занимавам, аз си имам бизнес. И ако трябва нещо, на всички политици еднакво давам, заявява Тота Василева пред bTV. - Даже той веднъж се обади и каза: „Съжалявам, че хората, които най-много съм подпомогнал, те отидоха срещу мен." Пеевски и Бареков, аз смятам, че само те направиха това нещо." Майката на Банкера на годината все пак призова сина си да не се връща в България, за да оцелее.

 ,,Труд" пък пише, че самолетът на Василев бил забелязан да кръжи над София. ,,Самолетът беше забелязан да лети ниско над София в събота в 11.45 часа. Машината е марка ,,Лиърджет" и е с регистрация LZ-TRH. Снимката е направена от парк ,,Заимов". Все пак вестникът допълва, че самолетът си летял редовно, но в него не се намирал самият Василев. Двата самолета, които са на разположение на Василев, не са обект на обезпечителните мерки, тъй като са притежание на търговско дружество, в което той и съпругата му имат мажоритарен дял.

Междувременно източници от БНБ довериха, че се обсъжда вариант на вложителите в КТБ да бъде позволено да ползват ,,ограничени суми". Вероятно ще им бъде позволено да изтеглят до хиляда лева, без банката да е обявена във фалит и без държавата официално да е започнала обезпечаването на гарантираните вложения. Ако тази идея се осъществи, не е ясно върху каква законова рамка ще стъпи, коментират финансисти.

Не стихват и протестите на хилядите вложители в КТБ - и в България и сред българите по света, но поне на този етап никой не им обръща сериозно внимание. Митинги имаше в Америка, Великобритания, Пловдив, Варна, Бъргас, Русе, Сливен и Плевен. Според вложителите идеята на финансовия министър Румен Порожанов да се осигури достъп до определена сума от депозитите „е абсурдна". Адвокатът Владимир Скочев посочи, че са предприети действия за сезиране на Европейската комисия. Той обясни, че има две подадени жалби. „Надяваме се ЕК да покаже съществен мониторинг около случващото се в КТБ, защото има много въпроси, на които няма отговор", коментира той. Адвокатът обясни, че все още няма отговор на въпроса защо след като ЕК одобри отпускането на държавни средства за банките и КТБ отговаря на изискванията, тя е изключена от държавната помощ.

На 31 август от изявление на президентът Росен Плевнелиев в Брюксел стана ясно, че КТБ отпада плана за държавна подкрепа за банките. Той заяви, че КТБ е „специален случай" и добави, че „няма друга българска банка, която да е като КТБ". Заради това и се налага казусът с КТБ, който е „различен и специален", да се разглежда отделно, смята президентът.