„Сънилендс” от птичи поглед

Северна Корея и ядрената й програма, киребшпионажът от страна на Китай - това трябваше да са основните точки в неформалната среща между американския президент Барак Обама и китайския му колега Си Дзинпин в Ранчо Мираж, Калифорния. Но когато лидерите отседнаха в имението „Сънилендс", дневният ред вече беше променен от големия скандал, развихрил се в Америка около масовото подслушване и следене на хора от страна на властите (подробностите - на 4 и 5 страници). И макар и двете страни да не си дадоха вид, че скандалът е дал коз в ръцете на китайската делегация да парира обвиненията на Америка за кибершпионажа, за никого от наблюдателите нямаше и съмнение, че е станало тъкмо това.

В официалните комюникета от срещата обаче нямаше и дума за скандала с подслушванията. „Китай показа през последните няколко седмици, че е готов да помогне в диалога с Пхенян за премахване на ядрената му програма. Президентите са стигнали до заключението, че ядрена Северна Корея не е в интерес и на двете страни и може да доведе до заплаха за САЩ и разместване на силите в Североизточна Азия", заяви съветникът  по националната сигурност към Белия дом Том Донилън.

В събота Обама и Си обсъдиха кибершпионажа, като китайската страна е признала, че съществува проблем и осъзнава необходимостта за взeмане на незабавни мерки за прекратяването му. Донилън уточни, че двамата лидери са обсъдили нашироко проблемите около киберсигурността, които обаче засягат икономическата страна в отношенията между Китай и САЩ. Съветникът заяви, че в срещата целта е била да се постигне първо признание от Китай за съществуването на проблема; второ - да се направи разследване; и трето - да се установи диалог за това какви да са правилата и поведението срещу бъдещи кибератаки.

„Трябва да отбележим, че проблемът с кибершпионажа е кражбата на американска интелектуална собственост", акцентира Донилън. Според информацията от срещата между двамата президенти китайската страна се наела с разрешаването на тази дилема и вече полага усилия за промяна.

За двата дни в долината Коачела двамата президенти са прекарали заедно общо 8 часа, в които са обсъдили още и климатичните промени, като Китай се е съгласил да приложи протокола от Монреал, който засяга използването на фреони.

„Президентите вечеряха и закусваха заедно", уточни Донилън, като допълни, че визитата е направена толкова бързо и преди срещата на Г-20 в Санкт Петербург тази есен, тъй като Си минавал през Южна Америка, а Обама имал планувани посещения на Западното крайбрежие. Това е първа среща между Обама и Дзинпин, откакто той стана президент на Китай. Първите дами не се засякоха, тъй като Мишел Обама остана по задължения във Вашингтон.

„Сънилендс"

 „Избрахме „Сънилендс" заради изключителната обстановка на имението. То е подходящо за неформалната обстановка и e конструирано и обзаведено за такива случаи", заяви Донилън, който от юли ще бъде заместен от посланика на САЩ в ООН Сюзан Райс. Съветникът по сигурността разкри, че Барак Обама вече е планирал с китайския си колега една формална и една неформална среща. Си Дзинпин, който получи за подарък пейка от „Сънилендс", си замина в събота, докато Барак Обама остана в Ранчо Мираж още един ден, като се възползва от възможността да поиграе голф.

„Сънилендс", или бившето имение на дипломатите Лионор и Уолтър Анънбърг се простира на 0,8 кв. км площ в покрайнините на градчето Ранчо Мираж.

Коачела

За първи път президентът Обама провежда някоя от срещите си в долината Коачела, която е известна като резиденция на нe един и двама американски президенти. В Ранчо Мираж през последните си години живеят президентът Джералд Форд и съпругата му Бети. През юли 2011 г. Мишел Обама и Хилари Клинтън посетиха долината специално за опелото на вече покойната госпожа Форд.

Специално за тази среща Барак Обама и Си Дзинпин отсядат в „Сънилендс", което до 2009 г. е известно като имението Анънбърг, кръстено на дипломатическото семейство Лионор и Уолтър Анънбърг.

„Мечтата на Лионор и Уотър Анънбърг, че имението им ще стане „Кемп Дейвид на Запада" или място, където президентът ще може да се среща с важните си политически и дипломатически гости, е на път да се превърне в реалност именно с визитата на китайския държавен глава и президента Обама", заяви Джефри Кауан - президент на фондацията „Анънбърг", която е собственик на имота след смърта на дипломатите.

Посетителите

Всъщност в своята история „Сънилендс" е подслонило седем американски президенти, британското кралско семейство и др. световни държавни лидери. Имението е построено през 60-те години като зимен дом за Лионор и Уолтър Анънбърг. Първите официални личности, отсядали тук, са президентът Дуайт Айзенхауер и съпругата му Меми. Двамата обичали да ходят на голф и роболов. Имението не е чуждо на Ричард Никсън и наследника му Джералд Форд.

Семейство Рейгън прекарват дузина от новогодишните си вечери тук, включително и през първите си години в Белия дом. Редовни гости са Джордж Буш-старши и съпругата му Барбара. През 1990 г. президентът Буш организира официална вечеря за японския премиер Тошики Каифу - една от малкото, правена извън Белия дом. Бил Клинтън и Джордж Буш-младши също отсядат от време на време в „Сънилендс".

Сред любопитните моменти е този, че по време на Ислямската революция в Иран шахът Мохамад Реза Пахлави, който пристига в Америка да лекува заболяване от рак, е поканен да отседне именно в Ранчо Мираж. Кралица Елизабет II се е отбивала в имението, а принц Чарлз е отсядал на няколко пъти. От известните личности посетители са били Франк Синатра, който дори се оженва тук, Боб Хоуп, Фред Астер, Грегъри Пег, Джинджър Роджърс, Бинг Кросби, Сами Дейвис-младши и др.

Изграждането

Изграждането на „Сънилендс" започва през 1963 г. Днес то се простира на 1 кв. км площ. Основната къща е с големина 2,323 кв. м, като към нея има още 3 къщи за гости, частно голф игрище с 9 дупки и 11 изкуствени езерца. Имението може да се похвали с над 50 творби на известни артисти като Пабло Пикасо, Ван Гог, Андрю Уайт, Клон Моне и др. През 1992 г. много от творбите, на стойност около $1 млрд., са дарени на Метрополитан музей в Ню Йорк.

Въпреки че „Сънилендс" е конструирано така, че да е скрито за хората, от 2009 г. имението е отворено за посетители като музей. Срещу символичнта такса от $35 всеки може да посети имота за 90 минути. Посещенията обаче са ограничени до 15 тура на ден. Специално за срещата на Барак Обама и Си Дзинпин имението е затворено за цели 2 седмици.

Конгресът и съдът знаели за подслушването

Американските граждани не са сред подслушваните, увери заместник-съветникът по националната сигурност Бен Родс, въпреки че повечето US медии извадиха документи, от които се разбира тъкмо обратното. Той заяви, че лична информация от телефонни разговори се събира само при съмнение за тероризъм, но за целта на Агенцията за национална сигурност (АНС) са необходими допълнителни действия освен тези на програмата PRISM, която беше разсекретена тези дни. „Необходими са намесата на съда и издаването на съдебна заповед, за да се извършва подслушване на обикновените граждани", заяви Родс, който уточни, че Конгресът е бил наясно през цялото време с програмата за следене на АНС.

„Тези програми са от изключителна важност за САЩ и способността му да се предпазва. Те са много внимателно подбрани, така че да се подсигури личната и гражданската свобода и в същото време са обект на строго наблюдение от съда и Конгреса", потвърди Том Донилън. Заместникът му отбеляза, че в момента САЩ оценяват щетите, нанесени им от разкриването на секретните данни. „Това са тайни, които са ни необходими, защото по този начин се правят разузнавателните действия. За да действат тези методи, не трябва да се разкриват пред широката общественост" каза Родс.