Китай въведе забрана върху Facebook и Twitter почти веднага след създаването им. Практически двете социални мрежи бяха достъпни само около една-две години. Че решението те да бъдат блокирани е правилно, властите отчетоха веднага след Арабската пролет. Всички масови акции срещу диктаторите в Арабския свят бяха организирани във Facebook. Мрежата и сега е място за споделяне на опит между противници на различни режими по цял свят. Китайското правителство не прави изключение - комунистическата партия не позволява създаването на опозиция и твърди, че тя трябва да притежава цялата власт в страната. Старите комунистически постулати са захвърлени, но на тяхно място властта е намерила друго оправдание да не допуска либерализиране на режима. На страната й трябвало спокойствоие, за да продължи с икономическото си развитие и благоденствието на народа.

С времето в Катай бе въведен филтър, която прихваща вражески страници в интернет и ги блокира. Той действа на принципа на предварително заложени думи. По тази причина страниците на китайски език на различни международни медии са също блокирани постоянно или за определени интервали от време.

Сега обаче комунистическата власт е решила да премахне филтъра, но само в зоната за свободна търговия в Шанхай. Зоната ще наподобява тази на Хонконг, като целта е да се повиши интересът на чуждестранни инвеститори и търговци към страната. Правителството дори ще покани международни телекоми, които искат да изградят свои мрежи и да предлагат интернет услуги в зоната за достъп. Те ще се конкурират помежду си в предлагането на услугите. Ако пилотният проект бъде успешен, властите имат намерение да развият зоната сериозно и през следващите няколко години да я разширят до 1,210 кв.км. Сайтовете, които са блокирани в Китай от 2009 г. насам, ще бъдат достъпни за всички в тази зона. Те обаче ще продължат да са блокирани във всички останали части на Китай, категорични са представителите на правителството.