Клетвата на Доналд Тръмп миналия петък се превърна в огледало на разединената американска нация - докато новият президент говореше пред привърженици, хиляди други протестираха - от Източното до Западното крайбрежие на страната. Милиони го направиха на следващия ден.
"20 януари 2017-а ще бъде запомнен като деня, в който хората отново поемат управлението на тази нация", каза новият президент в речта си на стъпалата на Капитолия.

Но месеци след края на ожесточената и злобна кампания страстите изглежда няма да утихнат скоро.

Разделението в американското общество се вижда и от данните за одобрението на новия президент - едва 40% - историческо ниско ниво.

И все пак в първата си реч на стъпалата на Капитолия Доналд Тръмп се опита да подаде ръка към онези, които се страхуват от неговото президентство. „Време е да си припомним старата мъдрост, която нашите войници никога няма да забравят: Независимо дали цветът на кожата ни е черен, кафяв или бял - всички кървим с червената кръв на патриотите, всички се радваме на едни и същи славни свободи и всички отдаваме чест пред великото американско знаме", каза новият президент.

Но това едва ли ще е достатъчно - докато Тръмп изричаше тези думи, негови противници протестираха в големите градове на страната, а във Вашингтон се стигна до сблъсъци с полицията. Над 200 души бяха арестувани в столицата. Поддръжниците на Тръмп обаче не виждат в него причината за това разделение, а според тях речта му е била перфектна. "Мисля, че беше отлична реч. Мисля, че каза това, което трябваше и не мисля, че можеше да го каже по-добре. Мисля, че беше перфектна", казва Фил Фейн, който е дошъл с приятели от Санфорд, щата Мейн, специално за церемонията. Неговият приятел Брус Стайн смята, че първите приоритети на Тръмп трябва да са връщането на работните места: "Надявам се, че нашата страна ще успее да се обедини отново, вместо да е разделена, и ще бъдем едно цяло."

В очите на повечето от присъстващите се четеше умерена доза оптимизъм след 16-минутната реч на Тръмп - една от най-мрачните, произнасяна от президент при встъпването му в длъжност. Но дали този оптимизъм ще се оправдае?

Всичко зависи от резултата от действията на Тръмп и очакванията, които той постави по време на кампанията и сега.

"Всичко зависи от първите 100 дни на Тръмп - изглежда, че той ще назначи консервативни личности в кабинета си. Ще отнеми много от решенията на Обама, ще има много по-рестриктивна имиграционна политика, ще се опита да отмени регулациите, които целят да се спре вредата върху климата, ще намали бизнес регулациите. Тези решения имат последици. И когато тези последици бъдат почувствани, мисля, че ще има ответна реакция на американския народ", смята професорът по политически науки Дик Симпсън от Универститета на Илинойс в Чикаго. Според него Доналд Тръмп ще има меден месец в началото на мандата си. Но ако многобройните му обещания от кампанията не се сбъднат, последствията ще са за цялата Републиканска партия. "Мисля, че ще видим на следващите избори през 2018-а, вероятно демократите ще спечелят контрол в Сената. Ако политиките на Тръмп имат катастрофални последствия, демократите ще спечелят и Камарата на представителите.

И тогава те ще са в позиция да блокират политиките на Тръмп в следващите 2 години от мандата му и той вероятно няма да се кандидатира през 2020-а.

Ако политиките му обаче са успешни, без значени какво той пише в туитър, ще бъде преизбран."

Според първия българин, кандидат за Конгреса - републиканеца Крис Досев, най-голямата пречка пред Тръмп може да бъдат неговите съпартийци. "Мисля, че за него най-трудно ще е да работи с републиканците. Ти знаеш, че ще имаш проблеми с демократите и пресата - те са опозицията. Но републиканците имат интереси, които пазят. Ще бъде интересно как Тръмп ще реши с споровете с тях как да напредват нещата за държавата."

Засега обаче за Тръмп е трудно да избягва излишните битки. В дните, след като се закле като президент, той нападна медиите, че сравняват броя на хората на неговата церемония с този на Барак Обама от 2009-а, изнесе политическа реч в ЦРУ и дори се възмути от милионите протестиращи срещу него в събота.

В седмицата преди това пък успя да влезе в битка с различни и популярни фигури - с шефа на ЦРУ, с Ангела Меркел и иконата на движението за права в Америка конгресмена Джон Люис.

 "Не приемам този избор за президент за легитимен", каза пред NBC конгресменът Джон Люис, визирайки данните за руска намеса преди изборите. Тръмп отвърна в туитър, но информацията за руска намеса в изборите допълнително подкопава доверието у новия президент.

17 разузнавателни агенции на САЩ са единодушни в заключението си, че руският президент Владимир Путин лично е наредил хакерската атака срещу сървърите на демократите и пускането на имейлите им в Уикилийкс.

Но Тръмп се нахвърли и върху вече бившия шеф на ЦРУ Джон Бернан и го обвини, че той е пуснал информацията, че Русия има досие с компромати от личен и финансов характер за бизнесмена президент - пикантна, но непотвърдена информация. „Господин Тръмп няма никакво основание да сочи с пръст разузнаването за изтичането на информация, която вече е била публична", отвърна той.

Руското влияние върху американските избори ще продължи да бъде гореща тема - серия от различни разследвания ще преследват Доналд Тръмп дори и в Овалния кабинет.

"Хакерската атака на Русия и предишните атаки срещу САЩ от други страни като Китай е продължаваща заплаха за националната сигурност, казва проф. Симпсън. -  Не мисля, че само руската хакерска атака допринесе за промяна в изборния резултат, макар че със сигурност помогна на Тръмп и навреди на Клинтън, но не мисля, че промени изборния резултат.

Русия обаче не успя директно да проникне в системите за преброяване на бюлетините.

Но това е безпрецедентно. Това е акт на кибервойна. Кибервойните са различни от нормалните войни. И не е ясно какво е пропорционален отговор."

За България външната политика на Тръмп може да се окаже решаваща... Редица  европейски лидери, сред които и българският президент Росен Плевнелиев, призоваха новия държавен глава на Америка да не сключва споразумение в Путин, с което да си разделят Европа на зони на влияние - като по времето на студената война. "Приветстваме избора на Тръмп и сигнализираме, че ако той тръгне на сепаративна сделка с Русия за разпределение на сфери на влияние, това ще бъде пагубно за България", предупреди Плевнелиев в последните дни от мандата си.

Тръмп постави Европа на нокти, след като в интервю за два европейски вестника каза, че НАТО е "отживелица", а германският канцлер Ангела Меркел е направила "катастрофална грешка", като е приела в страната eдин милион бежанци.

Съмненията за руска намеса, връзки на Тръмп и неговите сътрудници с Москва, сложните бизнес интереси, обидите и атаките в туитър са причините за стотици хиляди да излязат на протести в цялата страна в деня след встъпването на Тръмп в длъжност.

По улиците във Вашингтон излязоха над половин милион души - значително повече, отколкото имаше предишния ден на клетвата.

Протести заляха цяла Америка и в още стотици градове по целия свят.

"Той е президентът. Но искаме той да чуе нашата позиция и да му кажем как се чувстваме. Ние сме избиратели", казва Пеги, дошла във Вашингтон за протеста от Детройт, Мичигън. Тя казва, че гледа със страх към следващите 4 години. "Призовавам Тръмп да обръща внимание на хората, на жените и да не слуша всичките си съветници - той има някои много кофти съветници. Да слуша народа."

На протестите имаше не само жени, но много мъже, семейства, хора от различни раси, националности и сексуална ориентация. Какво може да докара един мъж на женския марш? "Първо, да подкрепя съпругата си и второ да науча сина си да подкрепя правата на жените", казва мъж, дошъл от Ню Джърси за протеста във Вашингтон с цялото си семейство. - Бих казал, че това не е протест срещу някой, а за нещо. Идеята е да изпратим послание до Доналд Тръмп, Пол Райън, Мич Маконъл и всички други, че жените заслужават същото равенство в тази страна, каквото и мъжете. И ако моето присъствие тук е нещо, което мога да кажа на малкия ми син след 5-10-15 години, то значи съм бил добър родител."

Сред звездите, подкрепили протестите във Вашингтон, бяха Алиша Кийс, Ашли Джъд, Скарлет Йохансон, документалистът Майкъл Муур. Но най-много внимание предизвика Мадона, която на няколко пъти използва нецензурни думи и призна, че си е мислила да взриви Белия дом, но това нямало да помогне. "Доброто не победи в тези избори, но то ще победи накрая. Днес поставяме началото на нашата история. Революцията започва тук. Борбата за правото да сме свободни, да бъдем себе си, да сме равни", каза Мадона.

Протестите ще продължат, и то за неопределено време. А колкото по-дълго хората по улиците крещят "не" на Тръмп - толкова по-голяма ще става пропастта между обещанието на милиардера за Велика Америка и неговото сбъдване. Сигурно е едно - Тръмп спечели. Сега остава победа да извоюват и избирателите.