"Биволъ"

Комплексно документално разследване на "Биволъ" разкри на базата на документи от България, САЩ, Лихтенщайн и Дубай схема за мащабна контрабанда на цигари, произведени от „Булгартабак", към Близкия изток. Схемата е в ход от 2004 г. насам, а нейният разцвет съвпада с апогея на кариерата на Делян Пеевски, превърнал се в периода 2013-2015 г. в център на паралелна задкулисна власт в държавата - т. нар. Модел КОЙ.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова също е сред „посветените", тъй като е била председател на УС на "Булгартабак холдинг" в периода на управление на Тройната коалиция. Тя запазва този пост дори след като е уволнена от поста зам.-министър на икономиката и енергетиката в разгара на скандала „Овчаров-Александров". Освен Румен Овчаров и шефа на НСлСл Ангел Александров в този мащабен скандал са замесени Вальо Топлото и бизнесменът Красимир Георгиев, който е състудент на Овчаров.

Другият уволнен заедно с Корнелия Нинова е Делян Пеевски, който тогава е заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии. Срещу Пеевски започва разследване, че е изнудвал друг шеф на "Булгартабак" - Христо Лачев. „Единственият натиск, който ми е оказван, е бил от страна на бившия заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии Делян Пеевски и от страна на Ангел Александров" - казва тогава Лачев. От размяната на обвинения между Румен Овчаров и Ангел Александров стана ясно, че „Булгартабак холдинг" е бил разследван за източване на средства. Впоследствие обаче разследването се спихна и завърши без обвинения, а Делян Пеевски беше възстановен на поста си.

Документите, разкрити от "Биволъ", вдигат завесата над истинската причина за

конфликта между Пеевски и Лачев - контрол над контрабандата


По това време контрабандните схеми минават през Христо Лачев чрез офшорката „Каледон инвест" и две подставени лица. През юни 2007 г. българската прокуратура започва разследване за контрабанда и пране на пари, в което изрично са цитирани „Каледон инвест" и Лачев. В обвинителния акт на прокурор Илиев е посочено, че „Каледон" е закупила голямо количество цигари от марката „Престиж" на "Булгартабак" с цел контрабанда. Според подставените лица (управители на „Каледон"), които се сдобиват с обвинения, всички документи за експорта са оформени от... "Булгартабак". В България следствието е тайно, но в САЩ са изпратени документи с подробна информация за разследването. Това е станало в рамките на съдебна поръчка за разкриване на истинските собственици на „Каледон инвест".

По същото време, докато тече разследването с тези тежки обвинения, „Каледон инвест" се явява официален дистрибутор на продукцията на "Булгартабак" за Близкия изток. Фактът, че "Булгартабак" има договор с "Каледон", е посочен в документите от разследването срещу "Каледон" от 2007 г.  Втори документ, който потвърждава партньорството между "Булгартабак" и "Каледон", е официално писмо, подписано от двама шефове на "Булгартабак" през 2011 г. В това писмо се появява и името на Салам Кадер Фарадж, известен още като Молла Омар, който е един от големите контрабандисти на цигари в региона. Той се явява ексклузивен дистрибутор за марките „Престиж", „Виктори" и ММ за Ирак и Близкия изток.

Така, докато ексклузивните дистрибутори на "Булгартабак" за един от най-големите му пазари се занимават с контрабанда и пране на пари от тази престъпна дейност, а самият "Булгартабак" оформя документите за нелегалния експорт, председател на УС на холдинга е... Корнелия Нинова. Тя напуска този пост чак през юли 2009 г.

Натискът, осъществяван от Делян Пеевски над Христо Лачев, всъщност е за разпределението на печалбата от контрабандните схеми и тяхното овладяване, което се случва след приватизацията на холдинга.

"Булгартабак" продължава да доставя цигари на Салам преди приватизацията дори след като иракските власти му отнемат лиценза за внос на цигари в Ирак. Официален представител на иракското правителство потвърди за „Биволъ", че и към днешна дата Фарадж няма лиценз за внос на цигари. В същото време "Булгартабак" отказва да работи с други фирми, които представят гаранции, че могат да осъществяват легален внос в Ирак.

След приватизацията в края на 2011 г. новите задкулисни собственици на "Булгартабак" продължават да работят с Фарадж. Разследваната „Каледон инвест" е „пенсионирана" и закрита през 2013 г. заради неплащане на годишната такса. Салам обаче продължава същата схема през друга негова фирма: „Андалус ал Шарк", регистрирана в Дубай.

Само за 2014 г. „Андалус" е закупила над 600 милиона кутии цигари основно от марките „Престиж" и ММ. Печалбата от реализацията им на черния пазар в Ирак и Турция възлиза на над 1 млрд. долара.

Освен че контрабандистите генерират огромни печалби, този трафик е особено рисков, тъй като по нелегалните маршрути се заплаща „такса спокойствие" на терористични организации като ПКК и други забранени формирования. Цигари се транспортират и през територии, контролирани от "Ислямска държава". Заради финансовите потоци към забранени организации тази контрабанда е следена отблизо и от западните служби, потвърди за "Биволъ" дипломатически източник, пожелал анонимност. Основен потърпевш е Турция, която губи огромни суми от безакцизния нелегален внос. През 2015 г. турските власти обявиха Салам Кадер Фарадж за контрабандист и арестуваха в порта Месрин огромни пратки цигари на "Булгартабак".

Сред печелившите от трафика са и собствениците на "Булгартабак". Един от тях е бил банкерът в изгнание Цветан Василев, който твърди публично, че мажоритарен собственик в "Булгартабак" днес е кандидат-депутатът и медиен магнат Делян Пеевски чрез майка си Ирена Кръстева.

Държавата  - излъгана в приватизацията на "Булгартабак"

Друг безспорен резултат от това разследване е, че държавата е била излъгана с приватизацията на „Булгартабак". Официално сделката е с руската банка ВТБ, но всъщност банката предварително е договорила парите да бъдат платени от регистрирани в Лихтенщайн офшорки. Плащанията постъпват от фирми в Дубай, представлявани от изпълнителния директор на холдинга Венцислав Чолаков. Има основателни съмнения, че на държавата са платени над 100 млн. евро с криминален произход, изпрани през банката ВТБ.
Кой реално стои зад фирмите в Лихтенщайн и Дубай е тайна, пазена ревниво от Комисията по финансов надзор и Комисията за защита на конкуренцията. "Биволъ" успя да разкрие, че една от дубайските фирми е с номинален собственик адв. Сашо Ангелов - фигура от най-близкия кръг на Делян Пеевски. Журналистическото разследване за истинския собственик на "Булгартабак" продължава.