Спас се усмихва в съда

Една от загадките, свързани с фалшивия профил на „Александър Николов", беше чии са снимките, които той използва във фейсбук, за да поддържа изграждания имидж, че пътува много по света. Оказа се, че са на Алекс Мартинез - служител на „Еър Франс" от години. Неговата профилна снимка в мрежата за професионални контакти „Линкдин" съвпада с образа на снимките, използвани от „Николов". Във фейсбук профила на Мартинез публична е само профилната му снимка, както и три видеоклипа. След като разбира за измамата, той ограничава достъпа до снимките. Според професионалната му визитка в линкдин той е завършил „Информатика" в Лион, но от 16 години работи на различни позиции в системата на „Еър Франс". Това обяснява и част от кадрите, качени в профила на „Николов" - например как в началото на тази година е присъствал на рекламно събитие на представяне на самолет „Боинг 787" на компанията в Париж.

„Николов" използва десетки снимки на Мартинез през четирите години, в които е активен във фейсбук - видимо от различни периоди и на най-разнообразни места. Но до този момент въпреки различни опити за разпознаване по снимки първоизточникът им не беше открит. Кадрите обаче помагат за изграждане на образа му като много пътуващ по света (те са от различни, често далечни страни) и работещ в авиоиндустрията.

Както BG VOICE вече писа, зад фалшивата самоличност на „Александър Николов" се крие находчивият Спас от Кочериново. За една седмица излязоха много детайли от дейността му, от които се разбира, че той е действал основно сред представители на българската десница и активисти на протестърското движение. Точно те, които принципно винаги са изразявали изумление от наивността на възрастните българи, които след кратки телефонни разговори с измамници хвърлят десетки и дори стотици хиляди левове през балкона, сега без да са го виждали никога те са му доверявали данните за кредитните си карти, давали са му пари в заем, предоставяли са му лична информация. А част от тях дори са му станали съдружници.

Трима такива съдружници във фирмата „Еспас медия", през която Спас е получавал пари за закупуване на евтини самолетни билети, са пряко свързани например с партията „Да, България". Това са Михаил Дончев, Иван Бондоков и Добромира Григорова. Фирмата е създадена на 7 март 2016 г. от 12 души, които притежават дялове. Всички те са контактували  с Александър Николов в социалните мрежи, без да знаят,  че зад този профил се крие измамникът Спас Василев. Той ги убедил, че няма време да регистрира фирмата, защото е зает като директор в западна компания. Имал обаче достъп до интернет банкирането на „Еспас медия" и сметките й. Михаил Дончев е син на бившия царски депутат Владимир Дончев. На изборите през март 2017 г. той е бил застъпник за „Да, България", показва проверка в ЦИК. Иван Бондоков е член са ИС на „Да, България" в Пловдив, където е офисът на „Еспас медия". Добромира Григорова пък е била два  пъти кандидат за депутат от „Да, България" през 2017 г. и от партия „Зелените" през 2014 г. Тя е член на Изпълнителния съвет  на зелените, която влезе в коалиция с формацията на Христо Иванов. Друг съдружник в „Еспас медия" е Радина Ралчева, която е PR специалист, но е по-известна като член на „Протестна мрежа". Българският хелзински комитет я номинира за човек на годината през 2013 г .

Чрез фирмата „Еспас медия" Спас е развивал интернет сайтове. Един от авторите в тях е журналистът Александър Детев, който е работил за „Дневник". Той твърди, че не е подозирал за двойната игра  на Спас-Александър. Останалите съдружници в "Еспас Медия" са студенти, журналисти и пиар специалисти. Всички те през август разбират, че Александър Николов ползва сметките на фирмата, за да търгува с билети, и подават молба  до съда да бъдат заличени като съдружници.

След като се предаде сам, сега пред съда Спас призна, че лично се е познавал с Мартинез. Съдът прие, че престъплението, в което е обвинен Василев, е тежко и може да се направи обосновано предположение, че той е извършителят. Към момента мъжът е обвинен само за измама за 490 лева през 2012 г. Срещу сумата Иван Ралчев е трябвало да получи пакет от десет самолетни билета. Според разследващите обаче Спас Василев не е предоставил билетите. Съдът реши да наложи най-тежката мярка - постоянен арест, след като прие, че има опасност Василев да се укрие, защото преди е обявяван за общодържавно издирване, търсен е и през Шенгенската информационна система и не е откриван. Полицията не го е намирала и въпреки че е известен постоянният му адрес. Предстои към делото да бъде присъединено разследване във Варна, материалите по което още не са пристигнали в София. Вече са присъединени две други досъдебни производства - в Дупница и в Благоевград, но те не са включени в обвинението, защото прокуратурата не е имала време да го прецизира.

Адвокатът на Василев - Георги Ценев, заяви пред съда, че подзащитният му се е предал сам на полицията, след като видял медийните публикации по случая с профила на „Александър Николов". От МВР обясниха, че Спас Василев е бил в района на сградата на ГДБОП, но там го е разпознал служител на дирекцията и го убедил да се предаде сам. Допълниха, че не е известно дали той се е канел сам да се предаде или не. Пред съда адвокатът Георги Ценев заяви, че Василев не е искал да извърши измама, просто така са се стекли обстоятелствата. Пред журналисти той коментира, че ако извършеното от Василев е било направено от фирма, то нямало да подлежи на наказание. По думите му Василев само е опитвал да помага на познати и приятели със закупуване на самолетни билети. Той не харесвал името Спас и затова станал Александър Николов. Защитникът допълни, че Николов не е знаел, че има четири разследвания срещу него и че е бил издирван. Той не се е укривал, допълни адвокатът. Отказа да коментира как полицията не е открила Василев толкова години.

Заяви, че той е живеел през повечето време при родителите си в Кочериново. Василев е учил в Ница и е работил във Франция и Испания, обясни адвокатът. На въпроса как тогава е бил през повечето време в Кочериново, адвокатът му уточни, че там пребивавал, когато се е прибирал в България.

„Искал е да се чувства важен", допълни адвокатът му. Било му приятно да прави услуги на хората. Ценев заяви, че вярва на клиента си и обясни, че измамата "понякога идва много лесно от желанието да се покажеш. Не можеш да изпълниш обещанието и става измама."