Петя Славова и Лили Иванова се поздравяват една друга

Убийството през миналата седмица в София на варненския бизнесмен Борислав Манджуков отпуши цяла плеяда от скандали, в които се оказаха замесени видна банкерка и хора от властовия елит. Негови доскорошни приятели разказаха, че през годините той е успял с измама да отмъкне от тях милиони левове, които на свой ред след това пък му били откраднати. Благодарение на натрупаните пари си уредил политическа власт и дори бил спряган за министър в бившата тройна коалиция на Симеон Сакскобургготски, Ахмед Доган и Сергей Станишев. Това разказа Цветан Начев, създател на ортодоксалната банка „Св. Никола", от която после бе образувана Инвестбанк. Според него Манджуков се опитвал от няколко години да си върне 5,5 млн. долара, които му били откраднати от сметки на свързани с него фирми във въпросната банка, управлявана от Петя Славова. Според Начев убитият имал срещи с Цветан Цветанов, Румен Петков и други лица от политическия елит, от които очаквал съдействие за парите. Самият факт, че не се насочил към съдебната власт, а разчитал проблемът да се уреди по друг начин, говори за гузна съвест около произхода на милионите. Начев разказа, че варненецът дори бил получил обещание, че ще му възстановят половината - около 2 милиона, от сумата, без да има претенции към останалата част. ,,Той няколко пъти ми разказва за този проблем и аз го посъветвах - или имаш едни откраднати 5 милиона и те са твои, поради което ги искаш обратно, или нямаш тези пари", каза Начев.
МВР побърза да разпространи справка за убития, че е обвиняван като контрабандист за ДДС измами, без обаче да се споменава за аферата с парите. Въпросните пет милиона са източени от сметките на три фирми. В края на януари 2012 г. бившият главен счетоводител на Инвестбанк Петър Маринов даде пресконференция, на която обясни как са правени всички манипулации и източването на сметките на клиенти в Инвестбанк. Маринов каза също, че всичко е ставало със знанието на Петя Славова. В примерите му за операциите в банката беше замесен шеф на клон на Инвестбанк в Плевен, който беше свидетел срещу Алексей Петров. Контролираните от тогавашното правителство медии предпочетоха да премълчат за тази пресконференция. Информация за нея се появи само в няколко сайта. Причината беше в пропагандната война на правителството срещу Алексей Петров и неговия „Октопод" и принципното нежелание на медиите да засягат по някакъв начин която и да е банка.

Инвестбанк е третият по обем на държавни пари трезор в България след Корпоративна търговска банка, близка до Доган, и СИБанк. В нея има сметки на министерства, агенции, окръжни съдилища, а по време на управлението на ГЕРБ много общини вложиха парите си там. Инвестбанк е единствената в България, в която два пъти са влизали да я управляват квестори, а БНБ я е задължавала да изпълни изисквания, които нарушава.
Шефката й Петя Славова бе доста близка с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, което обяснява и защо Манджуков е разчитал на него, а не на съда, да си върне милионите обратно. Г-жа Славова дори бе включена в правителствена делегация до Обединените арабски емирства, оглавявана от Бойко Борисов. В онези времена МВР проведе акция във Варна, ръководена от софийския прокурор Роман Василев, при която бяха арестувани Манджуков и няколко души от свързани с него фирми. Тогава самият той твърдеше, че фирми, с които той работи, са били притискани.

За Борислав Манджуков е известно, че е имал обменни бюра, заведения, имоти по морето. Скандалите с парите, които той е присвоил от приятели и съдружници, обаче започнаха да излизат на бял свят едва след смъртта му. За разлика от него банкерката Славова е наредила цял низ от подобни истории. Стартът на бизнеса й съвпада с момента, когато тя се сближава с о.з. генерал Любен Гоцев, бивш министър на външните работи и бивш шеф на Първо главно управление на Държавна сигурност. Генералът дори й посвещава стихотворение. През 1995 г. ген. Гоцев е поканен като консултант в Международната ортодоксална банка „Св. Никола" от създателя й Цветан Начев, който му предоставя и 5% от капитала. През 1996 г. банката има проблеми и нужда от свежи пари. Любен Гоцев води при Начев Петя Славова, тогава тя е съсобственик с Митко Събев на варненската фирма „Феста", която работи с руския милионер Денис Ершов. Ершов е сочен като един от хората, стоящи зад образуването на партия ,,Атака". „Феста" отпуска краткосрочен кредит от 80 млн. лв. на банката, които тя не е в състояние да върне. Така през пролетта на 1997 г. кредитът е преобразуван като акционерно участие. Славова като нов акционер автоматично прави Любен Гоцев член на надзорния съвет на банката и неин представител. Създава се напрежение и започват скандали между стари и нови акционери - пари на банката изчезват, двете страни взаимно се обвиняват. Новите акционери постепенно завладяват трезора. Следва дълга съдебна сага, която продължава години наред по всички инстанции. Странното е, че съдът определя, че законни представители на банката са старите акционери, но въпреки това финансовата институция е завладяна напълно от Славова. Банкерката влезе в полезрението на медиите и когато купи хотел „Константин палас" в Боровец от Ангелинка, вдовицата на убития в Амстердам наркотрафикат Константин Димитров (Косьо Самоковеца). Това се случи в момента, когато Ангелинка бе разследвана и трябваше да бъде наложен запор върху имуществото й. Буквално часове преди прокуратурата да реагира, тя вече парафира сделката за хотела.

Трите фирми, от чиито депозити са откраднати парите в Инвестбанк, според твърденията приживе на Манджуков са: ,,Месокомбинат-Варна" - $2,2 млн.;
,,Бо-Ян 1" ЕООД - $2,3 млн.; ,,Глобал инвест" ООД - почти $1 млн.

Не е чудно, че едва след смъртта му МВР с такава упоритост започна да вади на бял свят скандали, свързани с убития. Целта е подсъзнателно в обществото да се насади усещането, че убитият е престъпник и че дори екзекуцията да не бъде разкрита, в края на краищата това няма никакво значение, след като е очистен един негодник. Че Манджуков е печелил милиони с интриги едва ли някой се съмнява. От българското МВР обаче се надяват чрез внушение да замъглят съзнанието на обществото и то да не настоява за разследване нито на смъртта му, нито на изчезналите милиони долари в банка, която бивши ДС величия много харесват, а властта в момента често ползва за определени цели.