Първо изгърмя Цветан Василев, сега Доган махна и бушона „Ирена“

В световната мафия, облечена в политика, има златно правило. Прието е разни личности да бъдат вадени на сцената, за да оберат негативите, но в мига, когато се компрометират дотолкова, че само споменаването на имената им да вади от строя избирателя, тези фигури се свалят от сцената. Тоест изиграват ролята на бушони, които трябва да се сменят.

Този сценарий често се разиграва от Ахмед Доган, който вади от ръкава си някакви лица, пуска ги в употреба, те горят като бушони. После Доган ги изхвърля на сметището и вади нови. Досега през ДПС се изредиха много подобни фигури. Някои завършиха трагично. Други просто си ближат раните, след като са били употребени и захвърлени.

През миналата година ролята на бушон изигра Цветан Василев. Той все още не може да намери път за себе си, чакайки в Белград да му мине делото за екстрадиция в България, където го чака съд и може би присъда. Тази година, изглежда, Доган твърдо е решил да се прочисти от компрометираните индивиди Делян Пеевски и мама Ирена. Дали излизането на Пеевски от бизнеса в България се случва реално, или е театрална постановка - все още е трудно да се каже категорично. За разлика от противоречивите сигнали от депутата обаче оттеглянето на майка му Ирена Кръстева като лице на негови медийни и други бизнес владения става все по-пълно. Последната стъпка в тази посока е освобождаването й като изпълнителен директор и член на борда на „Нова българска медийна група холдинг" - дружеството издател на вестниците „Телеграф", „Монитор", „Политика" и др. Това идва, след като по-рано през месеца тя дари своите дялове в няколко компании на сина си, включително и 50% от „Балканска медийна компания" - едноличния собственик на НБМГ.

Така след поетапното й прехвърляне на собствеността по всичко личи, че 60-годишната Кръстева се оттегля от активна дейност. Явно обаче пенсионната възраст не е пречка за управлението на този бизнес. С решение от 20 май постът й на изпълнителен директор се заема от 74-годишния Александър Георгиев, който е заместник-председател на борда на НБМГ и на „Балканска медийна компания" от създаването им през 2007 г. Той стана и управител на другите три дружества, които Кръстева основа през миналото лято и впоследствие дари на Пеевски - „НСН инвестмънт" (което имаше дял в „Булгартабак" и „Юрий Гагарин", а после придоби контрола над „Техномаркет България"), „Био уотър" и „Био уотър инвестмънт".

Още от март 2016 г. Георгиев замени Кръстева и като изпълнителен директор на „Балканска медийна компания", като обаче тогава тя остана в борда. Сега напускането й от управлението на НБМГ е пълно, като на нейно място влиза друга дама - 67-годишната Виолета Димитрова. За нея няма особени сведения, като в Търговския регистър и „Дакси" единствено се вижда участието й като съдружник в търговеца на текстил „Адимари" до 2011 г. Третият член на съвета остава 65-годишната адвокатка Дора Спасова.

Засега няма заявени промени в дъщерните дружества на НБМГ, където Кръстева продължава да е управител.

Повечето от компаниите издатели на отделните вестници в групата са на загуба за 2015 г. Най-влошени са резултатите на „Монитор" ЕООД, което от 138 хил. печалба за 2014 г. излиза на над 1.9 млн. лв. загуба за 2015 г. Приходите му се свиват от 3.46 на 2.1 млн. лв.

Подобно изглежда картината и при „Компакт Меридиан" (в. „Меридиан мач") и „Политика днес" (в. „Политика"). Приходите на спортното издание се свиват от 2.5 на 1.8 млн. лв., което го извежда на 358 хил. лв. загуба. А седмичникът на НБМГ инкасира 404 хил. лв. загуба при едва 290 хил. лв. приходи.

Най устойчиво изглеждат данните за най-тиражния в групата „Телеграф", което запазва приходите си на нивото от 2014 г. - 11.7 млн. лв., и остава на печалба, която се свива леко до 961 хил. лв.

В предходните години преди войната между Делян Пеевски и банкера Цветан Василев медиите бяха подпомагани от рекламни приходи от различни компании от бизнес империята, финансирана чрез кредити от фалиралата КТБ и това изкривяваше данните. Сега без този гръб, изглежда, НБМГ започва да се превръща във все по-голяма финансова тежест.