Отвратителна софийска гледка, която втрещява всеки чужденец, попаднал в българската столица

 

Уличните кучета от години са сред най-грозните гледки на София, но никой не се впечатляваше от това. Трябваше да се случат няколко драми, причинени от безстопанствени животни, за да се подсетят управниците на София, които иначе никога не се движат пеш по улиците и съответно не се сблъскват с кучета, че проблемът не може повече да се отлага. Социологическо проучване на "Алфа Рисърч" постави проблема с безстопанствените кучета на първо място в класацията на неприятните гледки в българската столица, като измества традиционните - състоянието на уличната мрежа, трафика и чистотата. Проучването е проведено по поръчка на общината и обхваща жители както на София, така и на околни селища. Изследването бе направено в седмицата след трагичния инцидент с проф. Ботьо Тачков (виж бр. 60 на BG VOICE), в разгара на публичните дебати за мерките, които общината и държавата трябва да предприемат.

82% от гражданите на София определят като тежък проблема с безстопанствените кучета. Остротата, с която хората поставят въпроса, изправя местната власт пред голямо изпитание, но едновременно с това дава ясна обществена подкрепа за по-твърди, устойчиви и подлежащи на контрол мерки за решаване на проблема. Мерките, за които кметът на София Йорданка Фандъкова настоя пред Министерството на земеделието и храните, за намаляване на изискванията при строеж на приюти и отваряне на места за временно настаняване - се одобряват от около 3/4 от хората (съответно 73% и 77%).

Най-високо одобрение среща предложението за високи глоби

за онези стопани на кучета, които изоставят любимците си или тяхното потомство (над 90%). Важно е да се отбележи, че гражданите, които имат домашни любимци, одобряват тази мярка още по-категорично (над 95%).

На второ място сред най-одобряваните мерки, предложени от софийската управа, е осиновените кучета да се отглеждат в дома на осиновителя (88,1%). От същия порядък е и искането да се забрани със закон отглеждането на кучета на улицата (72% подкрепа от софиянци). Столичани са убедени, че проблемът с бездомните животни не е само софийски, а и национален. Ето защо искането за национална програма е на трето място сред мерките, одобрявани с почти пълно мнозинство (85%). Сред притежаващите домашни любимци това мнение се застъпва от 94%.

Намеренията на кмета за месечен публичен отчет на общинското предприятие "Екоравновесие" (отговарящо за безстопанствените кучета) се одобряват от 83,5% от гражданите. Силно е усещането сред хората за непрозрачност и злоупотреби в това общинско дружество.

Тези резултати свидетелстват, че в момента кметът разполага с подкрепата на столичани. В същото време гражданите искат да видят резултати за относително кратък период от време (най-често от 6 месеца до 1 година). Всяко отлагане във времето на въпроса би донесло негативи. Въпреки че софиянци искат категорични и твърди мерки за справяне с проблема, по отношение на методите се наблюдава разпръсване на гласовете в различни посоки. Относително най-много са онези, които искат кучетата, които не намерят стопанин, да бъдат приспивани (35%).

Друга една трета залага на кастрацията.

22,6% - на прибирането в приюти, а малко под 10% - на осиновяването. Подкрепата за всяка от тези мерки не зависи от това дали човек има домашен любимец или не.

68% от софиянци признават, че кастрацията и връщането на кучета на място не може да бъде единственият метод за решаване на проблема. Евтаназията се подкрепя особено силно за агресивните кучета. 72% одобряват искането на кмета на София за агресивно да се счита всяко куче, което застрашава здравето и свободното придвижване на хората, а не само онова, което вече е ухапало човек.  81% от хората одобряват евтаназирането на кучетата от кв. Малинова долина.

Според социолозите общественото мнение в столицата категорично очаква кметът Йорданка Фандъкова да разреши тежкия проблем с безстопанствените кучета. Факт е, че с първите си стъпки и мерки след инцидента тя печели подкрепата на столичани. Фандъкова вече даде да се разбере, че няма да се поддава на натиска на защитници на животните и ще разпореди агресивните кучета да бъдат евтаназирани. Тепърва обаче тя ще трябва да осигури подкрепата и на другите отговорни институции и да покаже резултати, при това - в обозримо бъдеще, обобщават от "Алфа Рисърч".