Живка Петрова бие първия звънец за новата учебна година в сградата на Elk Groove High School. Но до края на първия срок МБУ може да има собствена сграда

Преди почти две години най-голямото българско училище  в чужбина започна инициатива за купуване на своя собствена сграда. Малко българско училище (МБУ) стартира кампания, с която призова българите в Чикаго и САЩ да подкрепят инициативата им и за няколко месеца успяха да съберат над 100 хиляди долара. Точната сума според тяхната GoFund страница към този момент е $125,834 от поставената цел - $280 000. Парите дойдоха основно от дребни дарители, които даваха по 50, 100, 200 и 300 долара и няколко благотворителни концерта, търгове и спонсорство от партийната каса на ГЕРБ (около $15,000).

През април 2014 г. МБУ обяви, че е харесало сграда в Elk Groove village и е започнало преговори за закупуването й. Сделката се провали, а повече от година по-късно няма яснота какво се случва с този проект и къде са парите на дарителите. "Парите са там, където трябва да са - на сигурно място в банката", гарантира директорът на МБУ Живка Петрова. От училището казват, че пускат редовен отчет във facebook страницата си.

Въпреки че не обявяват официално, те са се спрели на нова сграда в района на чикагските предградия Дес Плейнс-Маунт Проспект и наскоро са направили оферта. Според информация на BG VOICE предложената сума е около 1,2 милиона долара. Петрова потвърди, че са харесали сграда и преговарят, но каза, че официалната информация ще дойде след решение на борда. "Не ми е разрешено да говоря в момента. Работим по въпроса, след 2-3 седмици ще чуете повече", коментира тя.

Купуването на сградата предизвика скандал

през миналата година, след като група интелектуалци, общественици и директори на други училища изпратиха отворено писмо, в което обвиниха борда на МБУ в "непрозрачност, изменчивост и липса на ясни цели" около проекта, който лансират като "културен дом", но се оказва, че ще бъде по-скоро частна детска градина. Те негодуваха и срещу факта, че кампанията за набиране на средства за МБУ става от "от името на цялата българска общност в Чикаго".

Въпросната сграда се намира на 711 Chelmsfold Lane, Elk Grove Village, IL - бивше училище, което сега работи като детска градина. Общината искаше да я продаде и организира публично изслушване и търг. „В нея успешно ще съжителстват по-голяма част от нашето училище, ансамбъл „Верея", целодневна детска градина, детски център, кръжоци, летни лагери, спортни мероприятия и Първо английско-българско училище в Чикаго", написаха тогава в писмо до общността от ръководството на МБУ с апел да получат финансова подкрепа. Мнозина тогава подадоха ръка на проекта. Но липсата на информация сега ги озадачава. Няколко от дарителите се свързаха с BG VOICE през последните седмици да попитат дали знаем какво се случва със сградата и събраните пари.

В крайна сметка общината реши да си запази сградата и сделката пропадна. В МБУ обаче смятат, че сред причините за това са недоброжелателни обаждания в кметството. Едно от обвиненията, които критиците на МБУ отправиха тогава, е, че смятат да ползват сградата, купена с пари от дарения за детска градина, което е доста печеливш бизнес. Такова беше и условието на общината за продажбата на сградата - тя да запази дейността си. "Няма да правим детска градина в новата сграда, за да няма спекулации", обяви Петрова. Такова било решението на борда.

Но и новата сграда, за която е подадена оферта, едва ли ще е достатъчна да приюти всички над 650 ученици. Пред последните години МБУ се разрасна до най-голямото в чужбина. В момента те плащат над 66 хиляди долара наем всяка учебна година, за да ползват през уикенда стаите в Elk Groove High School, показва договорът с училищните власти с предградието, който те предоставиха на BG VOICE. С другите кампуси на МБУ в района на Чикаго сумата нараства до над 100 хиляди на година. Това обяснява и желанието за собствена сграда. А училището има възможност да си плаща и ипотеката.

За миналата година държавната субсидия за МБУ и филиалите му

българската държава е изпратила 185,332 лева (около $112,000) субсидия

част от която е целенасочена за наеми, ипотека и разходи по сгради. Сумата е за 489 деца, т.е. тя ще набъбне с около 30%, когато от Министерството на образованието отчетат новата бройка на учениците от 650. Отделно родителите плащат месечна такса от 60 долара, а училището придоби опит в събирането на пари от дарения и благотворителни инициативи. В новата сграда от МБУ искат да развият и извънкласните си форми, театрална зала и спортни занимания.

Предстои обявяването на новата сграда, което МБУ пази в тайна засега. И това отново повдига въпроса за прозрачността. Но от ръководството на училището явно чувстват, че твърде много публичност е била причината за провала на сделката през миналата година. Дали новата им стратегия ще донесе успех - предстои да разберем, но със сигурност собствена сграда за българско училище в Чикаго би било повод за гордост, но и повишен интерес и обществен контрол на нейното управление.