Трябваше да запомним тези оскари с първата номинация на българин. Или пък с тънкия политически хумор на водещия Джими Кимъл, който дори писа в туитър на президента Доналд Тръмп по време на церемонията. Или с лицата на изумените туристи, които - неподозиращи - бяха вкарани в Долби тиътър. А киноманиаците с факта, че най-добрият филм е с изцяло чернокожи актьори.

Но 89-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука ще останат в историята с колосалния гаф в последните минути на церемонията, който остави всички ни с отворени уста и безмълвни поне за няколко минути.

Когато Уорън Бийти и Фей Дънауей обявяват "Ла Ла Ленд" за най-добър филм, всички протоколи и процедури за коригиране на подобна грешка се провалят. В този момент двама души са знаели, че е обявен грешният победител - това са счетоводителите от „ПрайсуотърхаусКупърс" (PwC), които носят две куфарчета с два отделни комплекта пликове с победителите, но и знаят наизуст кой печели. Нито един от двама не реагира повече от две минути, през които на сцената продуцентите на "Ла Ла Ленд" вече държат благодарствените си речи.

Компанията „ПрайсуотърхаусКупърс" обвини единия си служител Браян Кулинан, че е подал на Уорън Бийти и Фей Дънауей плика, от който тръгна цялото объркване.

„Той е допуснал грешка, като е подал резервния плик за победителката в категорията най-добра актриса вместо този за най-добър филм", обясняват от PwC. „След като грешката е допусната, не са били следвани достатъчно бързо съответните протоколи за поправянето й от господин Кулинан или неговата партньорка."

Раздаването на пликовете е организирано така, че двамата одитори от PwC застават в двата края на сцената зад кулисите с идентични чанти с еднакви запечатани от тях 24 плика за всяка категория. Когато единият подаде плик на излизащия на сцената актьор за обявяване на победителя, колегата му в другия край трябва да унищожи копието.

Така се оказва, че за предпоследната категория на Леонардо ди Каприо плик с името на Ема Стоун от „Страната Ла-ла" е подала колежката му Марта Руис.

Защо Кулинан не е унищожил веднага своето копие на плика и го е дал на Бийти, още няма обяснение, но медиите обръщат внимание, че малко след това той е публикувал в профила си в туитър снимка на Ема Стоун зад кулисите с получения „Оскар". Съобщението, както и няколко други от злополучната за одитора неделя, са изтрити от профила му.

Възможно е вниманието му да е било отвлечено с това, вместо да внимава дали не е допуснал грешка на самия финал на шоуто.

А, макар че очевидно става дума за банална човешка грешка, в одиторската компания с вековна традиция PricewaterhouseCoopers ще им трябват години, за да възстановят щетите върху репутацията си.

Но най-вълнуващият момент за мен на червения килим тази година ще си остане възможността ми да говоря за първи път на български език с номиниран - Теодор Ушев, за късометражната анимация "Сляпата Вайша" по разказа на Георги Господинов и музиката на Никола Груев-Котарашки. Лентата разказва за момиче, което с едното си око гледа в миналото, а с другото - в бъдещето, и на практика не може да живее в настоящето.

На килима Тео дойде с 15-годишната си дъщеря Александра и каза, че се чувства страхотно: "Уникално преживяване, особено за дъщеря ми. Аз съм като фотограф и я снимам с някакви звезди постоянно. Забавно е, каза Тео. И въпреки че в седмиците преди церемонията повтаряше, че наградите не са му толкова важни, на килима усещането за това постижение явно е друго. "Наистина тази номинация е преломен момент в моята кариера. Отсега нататък трябва да правя по-добри филми. Сега вече го усещам, признава Тео. - Запознах се със страхотни хора, които ми казаха колко харесват моя филм. Мисля, че наистина сме постигнали нещо с Георги Господинов и останалите колеги. Усещането да бъда тук е невероятно."

Проектът "Сляпата Вайша" е доказателство, че изцяло български екип може да стигне до върховете на киното. Филмът е финансиран от Канада и Франция, но всичко друго в него е българско. „Отсега нататък трябва всяка година да има поне един български филм, който да бъде номиниран. Ще се опитам да помогна по всеки възможен начин това да се случва. Искам да кажа на всичките ми колеги - давайте, работете. Възможно е. След като аз успях да стигна дотук, много е лесно. Всъщност се оказа, че е много лесно да се направи това", каза още Теодор Ушев.

Корпоративният вот на членовете на Академията обаче прати оскара при филма на "Дисни" "Пайпър". Но самата номинация е безспорен успех и достоен повод за гордост и истински национализъм - не от онзи напомпания от политиците, а покрит с реални постижения и талант. Поне за мен в онези няколко минути, в които гледах как Тео и дъщеря му се разхождаха с най-големите звезди на киното на червения килим.

И ако предишните две години на червения килим оплакванията бяха от липсата на цветнокожи и латиноактьори сред номинираните, то тази година това не беше така. "Вероятно това е промяна, защото има много млади кинотворци, които говорят с нов глас, който реалистично отразява света, в който живеем в момента. Да се надяваме, че това ще се промени", каза пред BG VOICE един от най-прямите актьори в Холивуд Самюел Ел Джаксън. Според него предстои Холивуд да реагира на промените в управлението на САЩ не само с протести, но и с истории, родени от действителността. "Ние винаги отразяваме това, което се случва около нас. Ще има истории, които ще бъдат за хора, които не ги пускат на границата, за семейства, които са разделени. Ще има истории за хора, които са изведени от страната. Ще има истории за семейства, които се разделят, защото имат различни политически виждания. Мисля, че ще видим всичко това." Самюел Ел Джаксън връчи наградата за най-добра песен на Джъстин Хъртуиц за "Ла Ла Ленд". 

И ако всяка година на червения килим всички са вперили поглед в дизайнерските решения, то един дизайнер успя да си проправи път и сред номинираните. Том Форд и неговият "Nocturnal animals" получиха една номинация за Майкъл Шенън в категорията за най-добра поддържаща мъжка роля. Актьорът отслабва драстично за ролята си, а аз го попитах дали е вярно, че е минал на цигарена диета. "Цигарена диета? Аз не ядох цигари, но пушех много. Не беше нещо твърде необичайно. Но не бих го препоръчал на когото и да е", отговори ми с шеговито-суров тон Майкъл. Но какво го е привлякло в този тъмен трилър мистерия? "Като родител много пъти се опитвам да си представя какво аз бих направил в ситуация, в която моето семейство е заплашено. И искаш да си мислиш, че ще си герой и ще спасиш всички. Но може би не можеш. Може би нямаш смелостта, която е нужна в този момент, за да вземеш правилното решение и мисля, че това е нещо, което филмът разглежда в дълбочина. И това ме привлече в него."

Майкъл казва, че е останал очарован от работата си с Том Форд, който е режисьор на филма. "Том Форд е много повече от моден дизайнер. Той е студент по кино, той е фен на киното. Той знае какво прави. Той е сериозен артист. Не бях изненадан, беше това, което очаквах." За съжаление на Майкъл Шенън оскарът за актьор в поддържаща мъжка роля отиде за Махершала Али за ролята му в „Лунна светлина". 43-годишният актьор стана първият мюсюлманин, удостоен с тази награда. Още един исторически факт на тази наистина историческа церемония.