Всичко, което правим, трябва да е с мярка, дори когато става дума за личната хигиена. Това е особено вярно за препарати като течния сапун, предупреждават израелски лекари от здравноосигурителната каса "Клалит" - една от най-големите в страната. Според д-р Рахели Луцати дори през лятото не бива да се взема душ по-често от 2-3 пъти на седмица. Тя съветва косата да не се мие почти всеки ден.

В интервю за в. "Аарец" д-р Рахели Луцати разказва, че приетите сега на Запад хигиенни стандарти като всекидневен душ са продиктувани само от социални, но не и от медицински съображения. Нещо повече - лекарите предупреждават, че всекидневното къпане, и то със сапунени разтвори, е по-скоро опасно за здравето, тъй като се нарушава киселинно-алкалният баланс на кожата, тя се изсушава и едновременно с това се разрушава природната защита на кожата от гъбички и бактерии.

Течният сапун оказва най-разрушително въздействие заради повишената концентрация на повърхностно-активни вещества, освен това трудно се измива от кожата. Изследвания показват, че при постоянно измиване на горния слой на кожата се нарушава зоната, която под въздействието на слънчевите лъчи синтезира витамин D. А това предизвиква недостига му в целия организъм. Доктор Луцати твърди, че за да сме здрави, е по-добре да си вземаме душ само два пъти седмично, а през останалите дни да хигиенизираме само отделни части на тялото си. Освен това, след като си измием ушните миди, трябва да ги избършем с кърпа, а не да ги чистим с клечки, които повишават риска от инфекции.