Скандал с българско участие избухна в Япония. Хирошима, градът, дал хиляди жертви при атомната бомбандировка през 1945 г., осъмна преди дни с графити на български. Един от тях бе „Локо София".

Вандалщината предизвика извинения на най-високо ниво в България. Скандалът се разрасна и заради факта, че полицията в Хирошима задържа за хулиганството служители на Националната опера на България, която е на турне там.

Първоначално бе съобщено, че надписите, надраскани с черен спрей, са били оставени в Мемориалния парк на мира в града, построен в памет на жертвите на атомната бомба. Мястото е паметник на културата, поставено под защита от ЮНЕСКО. Според шефа на Операта Пламен Карталов обаче драсканиците са били върху ограда на строеж, далеч от Мемориалния парк. Той все пак се извини за действията на служителите си и обяви, че те ще бъдат уволнени.

В Япония на хулиганите ще бъде наложена глоба за хулиганство.
Според местната администрация, която управлява парка, графитите са открити от охранител на 15 октомври сутринта. Част от надписите все още не са изтрити.
Заради скандала бе съобщено, че цялата трупа на Софийската опера е взела решение да се извини на публиката при следващото си представление по време на турнето в Страната на изгряващото слънце.

Външното министерство също поднесе извиненията си.

„С възмущение посрещнахме новината за хулиганската проява срещу Паметника на мира в Хирошима. Намираме за възмутително и крайно неуместно изразяването на футболни пристрастия върху този световен паметник на културата в памет на жертвите на ядрените бомбардировки. Категорично осъждаме посегателството и поднасяме извинения на приятелска Япония", обявиха от МВнР.

Ръководството на футболен клуб „Локомотив София" също се разграничи от вандалите.

„Подобни прояви на запалянковски страсти върху паметник на културата са крайно грозни и не хармонират с нашите разбирания за фенско поведение", се казва в изявлението на шефовете на „железничарите".

От Операта: Истерията тръгна от България

Два дни след избухването на скандала директорът на Софийската опера акад. Пламен Карталов обяви, че сценичните работници всъщност не са осквернили мемориала за жертвите от Хирошима. Надраскана със спрей била пластмасова стена, която се намирала на голямо разстояние от емблематичната сграда.

Тази истерия тръгна от България", категоричен бе той. Според директора двамата служители на Софийската опера сами отишли в полицията, за да признаят вината си. По думите му не не били търсени от властите.

Акад. Карталов увери, че случилото се не може да заличи успеха, който артистите ни пожънали в страната на изгряващото слънце. Те изнесли 11 представления на „Турандот" и „Кармен" в различни градове. Аплодирали ги общо 25 000 зрители. Това е седмото турне на Софийската опера и балет в Япония.

Историята помни: Благо Джизъса се разписа на Колизеума

Това не е първият вандалски акт на българин върху сграда от световно значение. Преди три години българският футболист Благой Георгиев, известен като Благо Джизъса, издълба инициалите си с монета на Колизеума в Рим, който също е сграда, защитена от ООН.

Българският футболист бил задържан от карабинерите, които проверили самоличността му и регистрирали извършеното нарушение. След това той бил освободен.

Монетата, с която било извършено нарушението, била конфискувана.

Джизъса първоначално отричаше, че именно той е вандалът, но после си призна.

„Забелязах, че на Колизеума има и други надписи - затова си помислих, че е позволено", сподели невинно 33-годишният футболист за италианския вестник „Месаджеро".