Президентът на Венецуела Николас Мадуро официално регистрира кандидатурата си за изборите през юли, докато опозицията остана блокирана да регистрира своя кандидат. 61-годишният Мадуро официализира кандидатурата си за трети мандат с много фанфари, като хиляди хора излязоха на митинг зад него и управляващата Обединена социалистическа партия на Венецуела.

"Бях развълнуван от толкова много щедрост и признание от страна на хората за този скромен човек от кварталите на Каракас, този скромен работник", каза Мадуро, носейки илюстрация на своя революционен ментор Уго Чавес.

Бившият шофьор на автобус се опитва да удължи бурното си 11-годишно управление с още един шестгодишен мандат на фона на нарастващите опасения от навлизането му в пълен авторитаризъм и репресиите срещу опозицията. Проучванията на общественото мнение обаче показват, че той не е фаворит.

Венецуелците отиват до урните на 28 юли след мрачно десетилетие, белязано от икономическа криза, която принуди милиони да напуснат страната. Опозиционният лидер Мария Корина Мачадо, 56 г., спечели с лекота първичния вот миналата година, а според някои проучвания подкрепата за нея е около 72%.

Въпреки това тя беше лишена от правото да заема публични длъжности за 15 години от съдилища, лоялни на Мадуро, по обвинения в корупция, които бяха отхвърлени като несъстоятелни, и за подкрепа на западните санкции срещу правителството. Въпреки това Мачадо продължава кампанията си и тя избра за свой заместник 80-годишната университетска преподавателка Корина Йорис.

В навечерието на крайния срок за регистрация обаче опозиционната коалиция Демократична единна платформа (PUD) заяви, че не е получила необходимите кодове за достъп, за да регистрира Йорис на уебсайта на Националния избирателен съвет (CNE).

"Системата е напълно затворена", заяви Йорис на пресконференция, "Правата ми на венецуелски гражданин са нарушени."

Тя каза, че екипът й е отишъл лично в CNE, за да предаде писмо с искане за тридневно удължаване на срока за номиниране на кандидати, но не е успял да го направи. Окончателният списък на кандидатите за президент ще бъде публикуван в края на април.

До момента 10 души са регистрирани като кандидати на опозицията, но всички те се смятат за съмишленици на правителството на Мадуро. Миналата седмица ръководителят на ООН Антонио Гутериш предупреди срещу намеса в изборите.

Седем от служителите на партията и кампанията на Мачадо са арестувани, а за още няколко са издадени заповеди за арест, като всички те са обвинени в стремеж към дестабилизация на страната. Много държави отказаха да признаят резултатите от последните избори на Мадуро през 2018 г., позовавайки се на измами и липса на прозрачност, и вместо това признаха парламентарния председател Хуан Гуайдо за легитимен лидер на страната.