Първата дама на САЩ Мишел Обама може да е популярна в страната си, но зад кулисите има напрегнати отношения с високопоставени съветници в Белия дом и понякога притиска съпруга си за преследва политически трудни за защита каузи като реформите в здравеопазването и имиграцията. Това твърди репортерът от "Ню Йорк Таймс" Джоди Кантор в новата си книга The Obamas. Госпожа Обама се съпротивлявала срещу политическата тактика, на която били привърженици началникът на президентската администрация Рам Еманюъл и прессекретарят на Белия дом Робърт Гибс, се казва още в книгата. Тя притискала съпруга си да се разделя със съветници, които според оценката й били "твърде тесногръди и с недостатъчно стратегически способности". В откъси от книгата, публикувани на сайта на "Ню Йорк Таймс", е цитиран Барак Обама да казва на съветниците си: "Тя чувства, че посоката ни не е вярната." Първото семейство на САЩ не е разговаряло с Кантор за книгата, основана на интервюта с над 30 настоящи и бивши членове на администрацията. Премиерата на The Obamas бе този вторник.

От Белия дом коментират, че текстът е "прекалено драматизиране на стари новини", и уточняват, че авторката не е разговаряла с Обама от 2009 г. насам. "Емоциите, мислите и личните моменти, описани в книгата, макар и често приписвани на президента и първата дама, отразяват само мислите на авторката", каза Ерик Шулц, говорител на Белия дом. Кантор твърди още, че е имало напрежение между госпожа Обама и Гибс относно някои публични гафове, като посредник за намаляването му била Валери Джарет, старши съветник и семеен приятел на държавния глава. Тя настоявала администрацията на президента да агитира по-усърдно в Конгреса за здравната и имигрантската реформа, "защото смяташе, че

има по-лошо нещо от това да изгубиш изборите

казва Сюзън Шер, бивш началник на кабинета. За нея е много по-важно да бъде себе си." Съветниците обаче не искали да повтарят грешката от началото на 90-те години със семейство Клинтън. Тогава Хилари Клинтън агресивно прокарваше здравната реформа на съпруга си, но всичко свърши с оттеглянето на проекта и сериозно поражение за демократите в изборите за Конгрес и Сенат от 1994 г. Мишел особено била разочарована, когато демократите изгубиха през 2010 г. мястото на починалия демократ сенатор Тед Кенеди, важно за прокарването на здравната реформа. Тя смятала, че съветниците му не схващат достатъчно, че Барак Обама не е обикновен политик, а фигура, която ще промени съдбата на Америка.
В текста Мишел Обама е описана като "експерт в мотивирането и очароването" и " все по-вещ политически играч" в навечерието на президентските избори. Тя защитава по-сигурни каузи като подпомагането на семействата на военни и борбата за намаляване броя на затлъстелите деца. В голяма степен първоначалното напрежение се дължи на факта, че Обама е относително нов в голямата политика, няма съвсем ясна визия какъв президент точно трябва да бъде и това го прави по-зависим от съветници и администрация, обяснява Кантор.

В The Obamas се твърди, че Мишел първоначално обмисляла да не изпъква много и дори се колебаела дали след изборите от 2008 г. да не остане по-дълго в Чикаго - докато децата завършат учебната година, преди да се премести при съпруга си във Вашингтон. Тази идея бързо се изпарила, но фактът, че се е появила, показва че не е разбирала докрай или не се е притеснявала какво послание би изпратило към американците подобно действие на първото семейство. Тя се притеснявала от това

да стане първата първа дама афроамериканка

и чувствала, че "всеки очаква първата чернокожа жена да направи грешка", цитира книгата един от бившите съветници. Г-жа Обама трудно възприемала ефекта от това да се настаниш в сграда, която е комбинация от национален монумент, музей, офис, военен обект и мишена на терористи. Тя твърдяла, че ще работи само два дни в седмицата, и опитала да се отърве от някои церемониални задължения, от които не виждала особен смисъл - например годишният обяд на съпругите на конгресмените, организиран още от 1912 г.

2_550Буквално веднага, след като "Ню Йорк Таймс" публикува откъсите от The Obamas, Бил Дейли, началник на канцеларията на Белия дом и най-важен организатор на президентския дневен ред, хвърли оставка само след една година на този важен пост. Напускането на Дейли е поражение за Белия дом, тъй като разкрива провала на един експеримент. 63-годишният бивш банкер от Уолстрийт трябваше уж да оправи отношенията на Обама с едрия бизнес. Освен това от Дейли за разлика от предшественика му Рам Емануел, известен с агресивния си курс срещу опозицията, се очакваше да ухажва републиканците в Конгреса. На мястото на Дейли сега идва досегашният шеф на бюджетното бюро на правителството Джейкъб Лу, описван от познатите му като по-скоро опитен бюрократ, отколкото като харизматик.