Той беше един от най-достолепните сенатори - с чувство за хумор и лесен гняв, който не се боеше да предизвика опонентите си, но и собствената си партия. Бивш военнопленник, кандидат-президент на Републиканците и дългогодишен сенатор, Джон Маккейн беше уважаван и обичан еднакво от двете страни на партийния спектър. Думата, с която най-често го описваха и която той харесваше за себе си беше маверик - политически независим, бунтар и неподчиняващ се на партийната догма. Той беше един от най-яростните критици на сегашния президент Доналд Тръмп и с неговия глас беше спасена здравната реформа Обамакеър.

Джон Маккейн почина на 81 години в дома си в Аризона в събота вечерта, заобиколен от семейството си. Само ден по-рано от семейството му съобщиха, че МакКейн е отказал да продължи лечението си срещу агресивна форма на рак на мозъка. Той бе диагностициран с глиобластома през юли 2017 г., а в средата на април 2018 г. бе подложен на операция заради чревна инфекция.

Вдовицата му Синди написа в Туитър : "Сърцето ми е разбита. Толкова съм щастлива, че изживях приключението да обичам този невероятен мъж 38 години. Той си отиде така, както жива - по своите правила, заобиколен от хората, които обичаше, и на мястото, което обичаше най-много"".
След новината за смъртта му хора излязоха на улиците и развяха флагове, докато линейка превозваше тялото му от неговото ранчо в Седона, Аризона", до Финикс, където ще има поклонение пред тялото му.

Официалната погребална служба ще е във вашингтонската катедрала "Св. Петър и Св. Павел", наричана националната катедрала във Вашингтон. На нея ще присъства вицепрезидентът Майк Пенс, а погребението ще е в Анаполис, Мериленд, съобщи семейството.
"Изпращам своите най-дълбоки съчувствия и уважение към семейството на сенатора Джон МакКейн", написа в "Туитър" президентът Доналд Тръмп по повод кончината на сенатора републиканец. Приживе

Маккейн забрани Тръмп да присъства на погребението му

Той е пожелал бившите президенти Барак Обама и Джордж У. Буш да изнесат речи на прощалната му служба. Неговият приятел и бивш вице-президент Джо Байдън ще говори на друга служба в Аризона.

Биографията на Джон Маккейн е белязана от моменти, които дефинират характера му и публичната персона, която познаваме. Неговият път е предопределен - Джон Маккейн е роден в авиобаза на САЩ в Панама. Неговите баща и дядо са служили във флота и са участвали в сражения от Втората световна война и завършват военната си служба като адмирали. Самият МакКейн завършва през 1958 г. Военно-морската академия в Анаполис, Мерилонд.  Две години по-късно е на служба като пилот на самолетоносачи в Карибско море. През октомври 1967 г. самолетът му е свален над Ханой по време на бомбардировка над Северен Виетнам и пет години и половина прекарва в плен.

Джон Маккейне е бит, измъчван и почти умира от глад. Когато разбират кой е баща му, предлагат да го пуснат. Но Маккейн

отказва преди да са пуснати другите военнопленници,

които са били задържани по-дълго от него. Заради травмите кариерата му на пилот приключва, но през 1982 г. той е избран в Камарата на представителите, а през 1986 г. - Сената на САЩ. По много въпроси се придържа към консервативни възгледи; привърженик е на финансова реформа, а също полага усилия за издирване на безследно изчезналите американци по време на Виетнамската война.Потомък на фамилия със славни военни традиции, МакКейн оглавява сенатската комисия за въоръжените сили. От този пост той работи за активната военна намеса на САЩ в чужбина, което да спомогне, по собствените му думи, за "победата над силите на радикалния ислям, които искат да унищожат Америка".

Той остава един от последните "ястреби" от Студената война и до края смята, че Русия е зло за развитието на човечеството и демокрацията, определяйки режима в страната като по-голяма заплаха от "Ислямска държава".

Маккейн е близък приятел на България

идва в Родината ни два пъти - през 2001 и 2014 година. Носител е на орден "Стара планина" от Петър Стоянов и президентски медал от Росен Плевнелиев.

Почти всички български делегации на високо ниво, които са посещавали Вашингтон, са се срещали със сенатора. Той беше привърженик на засилено американско внимание в района на Балканите и противник на руската енергийна зависимост за Европа. Именно след негово посещение в София, страната ни спря проекта "Южен поток", който щеше да засили още повече зависимостта от руски газ.

През Джон Маккейн 2000 г. не успява да спечели кандидат-президентската номинация на Републиканската партия, но се сдобива с нея през 2008. Тогава сам избира губарнаторът на Алякса Сара Пейлин за вице, подценявайки липсата й на опит. По-късно го отчита като грешка.
Годината обаче носи победа за Барак Обама, с когото имат огромни различия. Маккейн го намира за човек без достатъчно опит, не го харесва лично и никога не станаха близки. На моменти дори е гневен на демократа. Но това не му пречи да остане принципен и да направи нещо рядко в съвременния политически живот-

Маккейн защитава политическия си опонент Обама

Когато по време на кампанията един мъж му казва, че е "уплашен да гледа детето си, ако президент стане Обама", Маккейн видимо трепна - "Искам да бъда президент на Съединените щати и очевидно не искам сенатор Обама да е, но трябва да ви кажа - той е свестен човек и човек, от когото не трябва да се страхувате, ако стане президент". Думите му предизвикаха освиркване от масата. Маккейн се опита да успокои тълпата - "Искаме да се борим, аз ще се боря. Но ще бъда уважителен. Аз се възхищавам на сенатор Обама и неговите постижения и ще го уважавам."

Минути по-късно на този митинг една жена му казва, че не вярва на Обама, защото той е арабин, Маккейн й взима микрофона и казва: "Не, не, госпожо. Той не е. Той е свестен, семеен мъж, гражданин, с когото аз имам фундаментални политически различиия и тази кампания е точно за това. Но той не е [арабин]". По-късно той ще защити думите си пред своите сътрудници, като "правилното нещо, което трябваше да се направи".

Това, което Маккейн не отчита по време на тази кампания са бълбукащите процеси и гняв на електората, особено на републиканската партия. Вече вървят неверните слухове, че Обама не е роден в САЩ и че е мюсюлманин. Много от неговите привърженици ще превърнат тези слухове в теории на конспирациите, а един от проповедниците им ще стане следващият президент на САЩ.

Джон МакКейн бе яростен опонент на Доналд Тръмп. След като отправи критики към Тръмп за антиимигрантската му реторика президентът се изказа пренебрежително за военното минало на сенатора с думите, че "предпочита хора, които не са били залавяни". Съгласно партийната дисциплина МакКейн изрази подкрепа за Тръмп, след като той спечели републиканската номинация, но през октомври 2016 г. оттегли подкрепата си след публикуването на запис, в който Тръмп се хвали, че е хващал жени за гениталиите без тяхно разрешение. След това Джон МакКейн редовно критикуваше настоящия обитател на Белия дом. С неговия глас беше спасена здравната реформа Обамакеър - нещо, което Тръмп и републиканците искаха да отменят. Въпреки, че не беше привърженик на този вариант на здравна реформа, Маккейн оцени, че друг план към момента нямаше за милиони хора, които може да се окажат в неговото положение - на болен от тежко заболяване.

В края на юли 2017 г. той беше диагностициран с глиобластома - изключително агресивен вид рак на мозъка. Малко след като претърпя операция от тумора, Маккейн се завърна в Конгреса изнесе емоционална и вдъхновяваща реч, която ще се помни дълго. Той бе посрещнат на крака своите колеги в Сената. И републиканци, и демократи стискаха ръката му и го поздравиха за бързото завръщане на работа тогава.

С белези от скорошната интервенция, той се изправи пред тях и призова за компромис и сътрудничество в името на интересите на САЩ и гражданите му. Маккейн призна, че дебатите в Сената през последните месеци са безплодни и от тях няма особена полза за американския народ.
Той се обяви срещу дивата политическа партизанщина, която парализира институциите в държавата и на практика я разкъсва.

"Не слушайте бомбастичните гръмогласници по радиото, телевизията и интернет. Да вървят по дяволите. Тях не ги интересува общественото благо, те си осигуряват прехраната с нашата недееспособност", призова Маккейн.

Сенаторът изтъкна лошото състояние на здравната система и недостатъчните действия на конгресмените за привеждането й в работещ вид.

"Нищо не постигаме, приятели. Нищо не постигаме!"

каза сенаторът и добави: "Здравната ни система е пълен хаос. Трябва да направим нещо. Ние, републиканците, търсим начин да я прекратим и заместим, без да платим ужасна политическа цена. Още не сме открили как и не съм сигурен, че изобщо ще успеем. Успяхме само да направим по-популярна една политика, която изобщо не беше популярна, когато започнахме борба срещу нея", обясни сенаторът.

Маккейн припомни на колегите си жизненоважната роля на Сената за държавността в САЩ.
"Ние сме важна бариера пред изпълнителната власт. Ние не сме подчинени на президента. Ние сме му равни!, заяви републиканецът.

"Успехът на Сената е важен за устойчивия успех на Америка. Тази страна - тази голяма, буйна, свадлива, невъздържана, неспокойна, борбена, дръзка, красива, щедра, великодушна, добра и великолепна държава има нужда от нашата помощ, за да процъфти. Тази отговорност е по-важна от личните интереси и политическите връзки", посочи Маккейн. Съвет, който остава след него и който до последно Джон Маккейн се бореше да превърне в реалност.