Илинойс потвърди първите случаи на морбили от 2019 г. насам. Те са регистрирани в окръг Кук, а здравните власти предупредиха, че много хора може да са били изложени на заразата. 

Чикагският департамент по обществено здраве съобщи на 7 март за случай на заразен жител, като източникът на инфекцията е неизвестен. Пациентът, който вече се възстановява в дома си, не е пътувал извън щата, но се е срещал с хора, които са пътували, обявиха медиците. 

Здравните служители не са установили връзка между този случай на морбили със случая на жител на Индиана, който е потърсил лечение в три чикагски болници в края на февруари. Според тях този заразен не е довел до предаване на инфекцията сред жителите на Чикаго. 

Властите обаче предупредиха, че и

двамата може да са осъществили контакт с други хора,

когато вече са били заразени. Пациентът от Индиана е посетил на 27 февруари спешното отделение на болница Stroger между 8:30 сутринта и 12 часа следобед, а след това се е качил в автобус между 9:15 ч. и 11:30 ч. На 7 март вторият пациент е посети здравния център Arlington Heights между 12:00 ч. и 15:30 ч. Медиците предупредиха хората, които може да са били в контакт със заразените незабавно да се свържат със здравните власти. 

На 8 март в Чикаго беше регистриран и още един случай на заразен, този път в приют за мигранти. Заразеният в Lower West Side стана причина много градски и федерални обществени здравни работници, да пристигнат в приюта, а жителите му, които не са имунизирани, са поставени под карантина. Приютът приютява почти 1,900 търсещи убежище. Министерството на общественото здравеопазване на Чикаго каза късно следобед в понеделник, че трима възрастни в карантинираното съоръжение на Cermak Road и Halsted Street са дали положителен тест, с което общият брой на случаите в приюта достигна четири.

Според длъжностните лица обаче, служителите в приюта са изложени на нисък риск от заразяване с морбили, тъй като всички те са ваксинирани.

„Морбилите се предават по въздуха,

което означава, че те остават там в продължение на няколко часа, дори до два дни след като заразен човек е бил в близост“, обясни д-р Никълъс Кози от Медицинския център на университета „Ръш“. 

Симптомите на заразата включват обрив („дребна шарка“), висока температура, кашлица, хрема и червени, сълзящи очи. Инкубационният период може да отнеме от седем до 21 дни. Ако развиете симптоми на морбили, трябва да се свържете с вашия лекар, преди да отидете в медицински кабинет или спешно отделение, за да бъдат взети специални мерки за защита, преди посещението ви, предупреждават медиците. Морбили е силно заразна болест и може да бъде опасна и дори смъртоносна за хора, които не са ваксинирани, особено малки деца и бебета. 

Ваксинацията обаче е много ефективна за предотвратяване на заразяване и предаване на инфекцията. Ваксината срещу морбили е безопасна, обясняват медиците. Ваксината се използва повече от 50 години и две дози са 97% ефективни за предотвратяване на морбили. Всеки на възраст от една година и повече може и трябва да се ваксинира. „Морбилите са много по-заразни от COVID-19. Но наличието на болни не е причина за паника или тревога. Призоваваме за добра превенция, каквато е имунизацията“, каза Кози. 

След новорегистрираните случаи, властите в Илинойс направиха проверка и за нивата на ваксинация сред учениците. От всички училища се изисква всяка година да докладват процента на имунизирани за различни заразни болести, включително морбили, паротит, варицела и рубеола. Последните налични държавни данни са за учебната 2022 – 2023 г., преди много от новите деца мигранти в Чикаго да пристигнат в местните училища.

Центровете за контрол и превенция на заболяванията определят целево ниво от 95% за едно училище, за да се смята, че е постигнат колективен имунитет, което е процентът на учениците, които трябва да бъдат ваксинирани, за да се избегне широкото предаване на болестта. 

Някога често срещано заболяване сред предишните поколения,

морбили беше обявена за елиминирана през 2000 г.,

но оттогава се завърна поради колебание на пациентите относно поставяне на ваксината. През първите два месеца на 2024 г. са регистрирани най-малко 45 случая на морбили в 17 щата на САЩ, докато през цялата 2023 г. те са били само 58. 

Числата отбелязват един от най-стръмните ръстове в новата история на вируса по това време на годината. Експертите се притесняват, че страната може да се изправи пред повторение на големия скок от 2019 г., който властите по онова време казаха, че може да застраши решимостта на САЩ за елиминиране на вируса. 

Най-много инфекции тази година са отчетени във Флорида, където и ваксинациите срещу морбили са едни от най-ниските в страната. Освен там, случаи на заразени са регистрирани още в Аризона, Калифорния, Флорида, Джорджия, Илинойс, Индиана, Луизиана, Мериленд, Мичиган, Минесота, Мисури, Ню Джърси, Ню Йорк, Охайо, Пенсилвания, Вирджиния и Вашингтон. В голяма част от случаите става въпрос за заразени след международни пътувания, уточниха властите.

Каква е причината за увеличаването на случаите

на морбили през 2024 г.? Случаите на заразени в световен мащаб се увеличават, с увеличаване на огнища, които Световната здравна организация счита за големи или разрушителни, в страни от Източното Средиземноморие, Европа и Азия. Центровете за контрол и превенция на заболяванията заявиха, че това е увеличило дела на неваксинираните пътници, изложени на вируса, които го връщат обратно в САЩ 

„Малко сме загрижени, че сега сме в същото или подобно положение на това, което бяхме в навечерието на 2019 г., когато внезапно имахме експлозия от случаи. И това е, което ни тревожи“, каза Наташа Кроукрофт, старши технически съветник на СЗО за морбили и рубеола, на 22 февруари на среща на федералните съветници по ваксините. Кроукрофт предупреди, че усилията за наваксване на нивата на ваксиниране срещу морбили са изостанали от другите ваксинации, оставяйки повече от половината щати с „висок риск“ от огнища тази година. 

„Загубихме 7% от покритието си в щатите с ниски доходи. Вече изоставаме в щатите с ниски доходи, но процентът ваксинирани продължава да спада още повече“, каза Кроукрофт. 

В европейските страни също се появиха нови огнища на морбили, съобщиха официални лица. Ситуацията е различна от 2018 г. и 2019 г., когато там се заразиха много неваксинирани по-големи деца и възрастни. 
„Това, което изпитваме в момента, наистина са резултатите от натрупването на податливи деца, които не са били обхванати от програми за имунизация по време на пандемията от COVID“, каза Хосе Хаган от европейското звено на СЗО. 

Сред здравните отдели в САЩ служителите казват, че е необходима и по-голяма осведоменост за необходимостта от ваксинации срещу морбили преди пътуване в чужбина. „Хората, които пътуват да кажем до Африка или Югоизточна Азия, могат да отидат в туристически клиники и да се уверят, че имат необходимите имунизации, но пътуващите, които пътуват в Европа от Съединените щати, не мислят непременно по този начин“, каза Кристин Хан, медицински директор на Отдела за обществено здраве на Айдахо. 

През 2023 г. Айдахо се сблъска с най-голямото огнище на морбили от десетилетия, след като неваксиниран жител беше заразен по време на пътуване в Европа. Длъжностни лица във Филаделфия казват, че голямото им огнище е можело да бъде избегнато и чрез имунизация преди пътуване. „Първоначалният ни случай, макар и твърде млад, за да получи рутинни ваксинации, щеше да е достатъчно възрастен, за да получи ранна ваксина за пътуване, и можеше да попречи на целия ни клъстер, ако бяха направили това“, каза Шара Епщайн от Департамента по обществено здраве на Филаделфия.

Морбилите стигнаха и Кук Каунти и Арлингтън Хайтс в Илинойс

В България ваксината срещу морбили е задължителна, но все по-малко си я слагат

Комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола е включена в задължителния имунизационен календар на България и е безплатна. Тя се поставя след навършване на 13 месечна възраст на децата и се прави реимунизация на 12-годишна възраст.

През последните години обаче се увеличава броят на децата, които не са ваксинирани, което създава риск от разпространението на морбили в страната, предупреди през декември Министерството на здравеопазването.

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) през 2023 г. в България не са регистрирани случаи на морбили, но в Румъния има епидемия от заболяването, а други държави в ЕС също отчитат ръст на случаите.

В България през последните години имунизационният обхват е под прага от 95%, който гарантира защита на населението от епидемично разпространение на болестта. През първото полугодие на 2023 г. с първи прием на ваксината срещу морбили са обхванати едва 83.6% от децата, а с втори прием ваксина – само 48.9% от подлежащите на задължителна имунизация.