За ФБР този мъж е най-търсеният киберпрестъпник в света. 3 милиона долара са обещани от американското контраразузнаване за всеки, който съдейства за залавянето му.

Евгений Богачов се оказва „най-ценният" заподозрян за компютърни престъпления, а ФБР го дебне на мушка, за да го залови в първия момент, в който той излезе от родната Русия.

Богачов има повдигнато обвинение в САЩ за създаване на мащабна мрежа от заразени компютърни конфигурации, чрез които се източват стотици милиони долари от банкови сметки по цял свят. Всеки може да попадне сред жертвите му, стига да има достатъчно пари - от фирма за селскостопански химикали в Северна Каролина до полицейско управление в Масачузетс.

За Русия обаче той е нещо повече от обикновен престъпник. В един момент от дейността си Богачов контролира близо един милион устройства в няколко държави. Това означава потенциална възможност за достъп до целия им архив - снимки, файлове, бизнес документи, конфиденциална лична информация. В голяма част от случаите става дума за компютри, които принадлежат на държавни служители и техни подизпълнители.

„Ню Йорк таймс" цитира информация от службите за сигурност и от компанията Fox-IT, занимаваща се с киберсигурност, според които руските власти не са останали безучастни на пробивите на Богачов. Докато той е източвал банкови сметки, службите в Москва са претърсвали компрометираните устройства за „оперативно интересна" информация.

Украинското министерство на вътрешните работи, което помага на ФБР в разследването, твърди, че Богачов работи под контрола на специално звено на ФСБ (Федералната служба за сигурност на Русия). Дали това е вярно - няма достоверно потвърждение.

Самият 33-годишен руснак не изглежда да се притеснява от факта, че е попаднал в черния списък на ФБР. Живее необезпокояван в черноморския курорт Анапа в Краснодарския край. Разполага се в огромен апартамент в близост до брега, колекционира луксозни коли и притежава собствена яхта. Информатори го описват като баща на две деца, който постоянно се оплаквал, че няма достатъчно време за семейството си заради денонощната „работа".

Извън това няма почти друга информация за Богачов, който се подвизава онлайн с имената slavik, lucky12345, pollingsoon и др. Дори най-близките му сътрудници не са се срещали никога с него лице в лице.

И докато реалната му връзка с ФСБ не е доказана, профилът му съвпада с т.нар. „наемници" - хакери, които подпомагат руското разузнаване, било то с индустриален шпионаж, било то с класическо събиране на разузнавателни данни, коментира пред NYT Остин Бърглас, бивш служител в отдела за киберразследвания във ФБР-Ню Йорк.

Хакерската кариера на Богачов започва преди повече от десет години, когато той създава програмата GameOver ZeuS заедно с група сътрудници, наричащи себе си „Бизнес клубът". Криминалната групировка успява да разбие защитните мерки на банките през мрежа от посредници, „мулета", които източват чужди сметки и прехвърлят парите зад граница. ФБР твърди, че това е една от най-сложните онлайн схеми за измама, която в продължение на години е била непробиваема.

Богачов натрупва толкова сериозно състояние, че си купува две вили във Франция и поддържа автопарк в цяла Европа, който ползва при ваканциите си. Ползва общо три руски паспорта с различни самоличности, благодарение на които пътува безпроблемно навсякъде.