Хората с дефицит на витамин D да го приемат допълнително под формата на капки, препоръчват дерматолози. Той може да се набавя и в храната, но там съдържанието му е по-оскъдно. Основен източник са тлъстите риби като сьомга и в по-малка степен сардина и херинга. 100 грама скумрия, която е богата на омега-3 мастни киселини, ще ви осигури 90% от препоръчителната дневна доза витамин D. Консервираните сардини са една от най-богатите на него храни. Една малка консерва ви осигурява 70% от дневната ви доза, като освен това ви зарежда с омега-3 мастни киселини, витамин В12, протеини и селен.

Друг източник са гъбите, особено изкушените от вида шийтаки, тъй като поглъщат много слънчева светлина, както и яйцата. При дневни нужди от 800-1000 и повече единици чрез храната може да се набавят само около 100 единици дневно.

Естествен източник са още хайверът, телешкият дроб, млякото и сиренето.

В някои държави, например САЩ, основните хранителни продукти се обогатяват допълнително с витамин D, за да се осигури редовният му прием от населението. Вече доста лаборатории и у нас изследват нивата му чрез кръвни изследвания, така че всеки би могъл да разбере своето състояние или това на детето си.