Малко късмет, повече психика и търпение препънаха Григор Димитров в успех срещу Рафаел Надал във вторник вечерта на осминафинала на Australian Open. Въпреки това успехът на 22-годишния ни тенисист е безспорен.

Хасковлията спази традицията в досегашните си три срещи срещу испанеца, спечелвайки един сет, но противникът му успя да вземе останалите три, два от които след тайбрек - 3:6, 7:6(3), 7:6(7), 6:2. Мачът се игра на централния корт „Род Лейвър Арина", като и двамата тенисисти се радваха на бурна подкрепа от трибуните.

Лидерът в световната ранглиста Рафаел Надал изстрада победата си над българина Григор Димитров на 1/4-финалите в турнира Australian Open, коментира вестник „Марка". Според медията българинът е показал блестяща игра. „Марка" отбеляза още, че контузията на ръката му, заради която Надал игра с превръзка и губеше усета на ракетата си и скоростта на удара си, също е попречила на испанеца да победи Григор по-бързо.

След 32 минути игра българинът успя да спечели откриващия сет с 6:3. Това бе първият сет, който поставеният под номер 1 в основната схема испанец губи от началото на турнира. Надал обаче изравни резултата, след като взе тайбрека на втория сет със 7:3 точки.

Втората част продължи 66 минути, като двамата тенисисти си размениха по един пробив. На няколко пъти, видимо затруднен от съперника си, Надал изрази бурно радостта си при спечелването на точка.

Третият сет бе още по-оспорван, като двамата си размениха по един пробив и в крайна сметка отново стигнаха до тайбрек. Този път Димитров започна по-уверено и успя да стигне до три сетбола, след което испанецът изравни и накрая спечели тайбрека след грешка на българина близо до мрежата.

В четвъртия сет вече се усещаше умората и на двамата тенисисти, като те допускаха доста повече грешки. По-съсредоточен обаче бе Надал и логично затвори тази част със 6:2 гейма. След края на мача Рафа изрази бурно радостта си, след което приятелски прегърна българина, демонстрирайки за пореден път голямото си уважение към него.

„Казах го и преди това в пресата, той (Григор - бел.ред.) има всичко да бъде великолепен шампион. Има много прилики с Роджър (Федерер - бел.ред.) - великолепна игра. Ако продължи да играе по този начин, нормално е да се издигне много, много високо", заяви пред публиката на централния корт Надал веднага след срещата. С широка усмивка той сподели, че е бил „голям късметлия" в третия сет от мача, добавяйки, че на трибуните е имало доста българи. След това благодари на публиката за подкрепата, отбелязвайки, че се надява тя да се е насладила на срещата, в която "много се измъчих". На полуфинала в Мелбърн Рафа ще очаква победителя от 21-вия мач между Анди Мъри и Роджър Федерер.

Григор и Надал са играли три пъти помежду си, като победата неизменно е грабвал испанецът. Две от тези срещи са от миналата година. Надал победи Григор с 6:2, 2:6, 6:4 в Монте Карло, след което постигна успех с 2:6, 7:5, 2:6 в Синсинати. По-отдавнашната им среща бе на турнира в Ротердам през 2009 г., където Надал взе своето след 5:7, 6:3, 2:6.