Приложенето социална мрежа Whisper попадна в много тежка ситуация след разследване на в. ,,Гардиан". Изданието посочва, че приложението, което се е самообявило за ,,най-сигурното място в интернет", всъщност не е чак толкова доверено и не прави това, което обещава. Whipser следи местоположението на потребителите, включително и на тези, които изрично са посочили, че не искат това да се прави от софтуера. Освен това Whisper събира информация за потребителите, която пази безсрочно, и споделя данни с американските власти. Конкретно изданието посочва Департамента по отбрана, който получава данни, събрани от Whisper от смартфони, които се използват във военни бази.
Основната функция на Whisper е изпращането и обмяната на снимки, към които може да се прикачи и текст. То обещава анонимност и е използвано от милиони потребители като онлайн изповедалня. Оказва се, че е много популярно сред военните, които споделят неща, които не биха публикували в други социални мрежи. В момента потребителите на Whisper публикуват по 2.6 млн. съобщения на ден. То се радва на толкова голяма популярност, че дори има спекулации, че Facebook също подготвя подобно приложение. Потърсен за коментар, представител на Whisper категорично е отрекъл обвиненията. ,,Въпреки това четири дни след като разбра, че ,,Гардиан" ще публикува информацията, Whisper пренаписа правилата си за използване и те вече разрешават на компанията да открива приблизителното местоположение на потребители, които са деактивирали функцията за геолокация", посочва изданието.
Същевременно компанията разполага със собствено разработен софтуер, който й позволява да узнава местоположението, от което е изпратено всяко съобщение, в радиус до 500 метра. По този начин тя може да разбира кои съобщения са изпратени от дадено място, например от Пентагона, както и да проследява движението на даден потребител. Тези, които са деактивирали геолокацията, също могат да се проследяват, но това се прави за конкретни случаи.
Журналисти на ,,Гардиан" били на тридневно посещение в централата на Whisper в Лос Анджелис като част от пътуване, което е трябвало да проучи възможностите за сътрудничество с компанията. Те станали свидетели на тази практика, коментира вестникът. Проведени са били и разговори с ръководството на мрежата. Вестникът посочва, че на журналистите не е било казано, че не могат да публикуват видяното. Но статията е довела до отказ от сътрудничество. Оказва се, че компанията всъщност пази информацията, която потребителите си мислят, че са изтрили. Тя дори се организира в база данни със собствена търсачка. Не се пазят имената и телефоните номера на потребителите, но пък се пази точното време и приблизително място на всяка публикация заедно със самата публикация. Whisper има и отделен екип, който следва публикациите на избрани потребители, които смята за по-интересни или с новинарски потенциал. Техните данни са още по-внимателно пазени и се проследяват дори пътуванията им.
Компанията е потвърдила, че сътрудничи на американския Департамент по отбрана. Това обаче ставало само когато военните смятат, че анонимно споделят желание за самоубийство или самонараняване. Конкретни данни за идентифициране на потребител не се споделят, казват от Whisper. Същевременно се подготвя китайска версия на Whisper, която ще спазва всички изисквания и закони на тоталитарната страна. Сред тях е и забраната за използване на определени думи.