България и Македония подписаха договора за добросъседство в Скопие, като документът е парафиран от премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев.

„Историческа стъпка заедно" - така нарече споразумението македонският премиер, който подчерта, че „там, където има политическо желание, въпросите ще се решат". Той посочи договора като пример за „сътрудничество в региона", а България като „конструктивен партньор".

Бойко Борисов подчерта, че „договорът показва на ЕС, че в размирни Балкани мирът, дружбата и добросъседството са по-важни от всичко останало". „Това ще остави младите на Балканите, а след десет години резултатите от днешната среща ще бъдат видни и за двете държави" - допълни българският премиер.

Благодарение на договора Македония трябва да излезе от международната изолация и да види зелена светлина по пътя към ЕС и НАТО, като спорните исторически моменти останат настрана, а антибългарската пропаганда бъде прекратена.

На въпрос на македонска журналистка защо българската делегация е пристигнала точно на Илинден, премиерът Борисов отговори, че „празниците са общи. Защо да не ги празнуваме заедно? Да се сбием тогава, ако искате?"

„Да се сбием? Ние на Балканите години наред сме правили това нещо. Много пъти сме се сбивали. И всички сме велики - Велика България, Велика Албания, Велика Сърбия, Велика Македония" - добави българският министър-председател.

Борисов подчерта, че благодарение на войните „Балканите са най-бедното и изостанало място на Европа. Ако искате да се върнем назад?"

Той потвърди, че със Зоран Заев искат да вървят напред и да достигнат нивото на западните страни.

Двете държави се договориха, че няма да предприемат, подтикват и поддържат действия, насочени срещу другата страна, които имат неприятелски характер. Нито България, нито Македония ще допуска съответната територия да се използва срещу другата страна от организации и групи, които целят подривни, сепаратистки и заплашителни действия.

Двете страни се договарят, че няма да предявяват и териториални претенции една спрямо друга.

Договорът беше подписан на двата официални езика за страните според конституциите им - български и македонски. София и Скопие се разбраха да създадат и съвместна експертна комисия за исторически и образователни въпроси, чиято цел ще бъде да „допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития".

По взаимна договореност Македония и България ще организират съвместни чествания на общи исторически събития и личности.

Договорът ще улесни транспортните връзки, митническите и граничните изисквания между двете страни.

Предстои споразумението да бъде ратифицирано от парламентите на двете страни. В България договорът има подкрепа от всички партии, докато в Македония партията на бившия премиер Никола Груевски - ВМРО-ДПМНЕ, води мощна кампания срещу него.