От Вашингтон

На стълбите на Капитолия, минути след като положи своята клетва и произнесе речта си, Барак Обама се спря за миг и се обърна към стотиците хиляди души. „Искам да хвърля още един поглед", каза той на хората около него, а думите ми бяха уловени от микрофон. „Няма повече да видя това." А гледката оттам наистина беше зашеметяваща. Дори и за президента на САЩ.

Близо един милион души дойдоха в сравнително топлия понеделник във Вашингтон, за да станат свидетели на началото на втория мандат на първия цветнокож президент. Организаторите очакваха между 600 и 800 хиляди, но според тях на живо церемонията са гледали над 1 милион души. През 2009 г. клетвата посетиха рекордните 1,8 милиона американци. Сред 1600-те официални гости на стълбите

на Капитолия имаше и една българка

- нашият посланик в САЩ Елена Поптодорова.

За тези 4 години много се е променило във Вашингтон. Преди първия мандат на Барак Обама имаше особена атмосфера на надежда, усещането за изключителен исторически момент и енергия, която бързо беше изчерпана в първите дни на големите битки около здравната реформа. От всичко, което Обама си пожела и обеща в кампанията за първия си маднат, той успя да постигне само това. Всички други по-големи проекти и идеи останаха за втория мандат.

Този път нито той, нито съдията Джон Робърт от Върховния съд не объркаха 35-е думи на клетвата. Преди 4 години се наложи да повторят церемонията на следващия ден, за да бъдат сигурни, че всичко е точно по конституция.

Президентът сам добави думите „И нека ми помогне Бог" в края на клетвата си - нещо, което не се ,изисква по закон. И наистина - той ще има нужда от цялата помощ, за да постигне повечето от идеите си в условията на силно разделена политическа каста във Вашингтон. Темата за разделението и единството доминираше кратката прагматична и доста агресивна реч, която Обама изнесе след клетвата.

Съвсем очаквано Обама направи

две референции към имиграционната реформа

в 18-минутната си реч. От администрацията вече обявиха, че виждат това като „две речи" - едната при встъпването му в длъжност, втората - пред сборната сесия на двете камери на Конгреса на 12 февруари, когато се очаква да разберем повече детайли за неговите управленски планове и най-вече за реформата на имиграционната система. Желанието на Обама е тя да бъде приета в първите 100 дни от втория му мандат.

Ще трябва да вземаме трудни решения за ограничаване на федералния дефицит и разходите за здравеопазване, страната ще работи и за справяне със заплахата на климатичните промени, като продължи да върви по пътя на устойчива енергетика.  Това бяха акцентите в речта на Обама. Той призова за нови идеи и технологии за преустройство на управлението, на данъчния кодекс, за образователна реформа и предоставяне на гражданите на знания и умения, необходими им да работят по-усърдно, да научават и постигат повече, каза президентът. Барак Обама стана първият президент, който включи правата на гейовете в речта си, както и глобалното затопляне.

Обама беше категоричен, че трябва да има съсредоточаване повече върху благополучието на средната класа, отколкото върху преуспяването на малоброен елит. Той призова политиците да загърбят разделящите ги пристрастия и да се заемат с належащите икономически проблеми.

"Десетилетието на война приключва, а икономическото възстановяване започна. Събратя мои, американци, създадени сме за този момент и няма да пропуснем тази възможност, тъй като ще направим това заедно", завърши президентът.

Но първата битка на Обама от втория му мандат ще бъде за ограничаване на автоматичните оръжия по улиците на САЩ и други мерки, които да ограничат трагичните престрелки в страната. Почти няма конгресмени, които да искат да се захванат с тази задача. Но след масовото убийство на 20 деца и 6 възрастни в Нютаун те все пак ще приемат нещо, колкото и символично да бъде то.

Сред почнатите и незавършени проекти на Обама са справянето със сериозния бюджетен дефицит на страната, който всяка година надхвърля 1 милиард долара и се трупа. През март предстоят дебати за увеличаване тавана на външния дълг и осигуряване на нови пари за държавните служители. Президентът е заложил да направи промени в социалните програми Social Security и Medicare. Но дали тези желания ще си останат само на думи, или ще се превърнат в решения, ще стане ясно съвсем скоро. Защото, въпреки че мандатът на президента е 4 години, той има не повече от година, максимум 18 месеца, за активна работа с Конгреса преди междинните избори и началото на следващата кандидатпрезидентска кампания.