Имиграционните власти обявиха промяна в процедурата за издаване на зелени карти на роднини на американски граждани, която ще ускори процеса и ще предпази семействата от разделяне, което понякога трае 10 години. Новото правило е още една стъпка на администрацията на Барак Обама да облекчи имиграционния процес въпреки липсата на действие от страна на Конгреса по приемане на тотална реформа. От Белия дом се надяват да си възвърнат популярността сред имигрантите, особено в латино средите, които масово гласуваха за Обама преди 4 години, но напоследък той стана известен като „главния депортиращ" заради високия брой изпратени по родните им места чужденци през последните 2 години.

В сегашните правила много от чужденците, които искат зелена карта като съпрузи на американски граждани, трябва да напуснат страната, за да получат първо виза от посолството на САЩ в родината си. Но ако те са били незаконно пребиваващи в Америка, автоматично получават 3- или 10-годишна забрана да се върнат обратно. Единствената възможност е, ако получат т.нар. waiver - процес, който отнема много време и за който трябва да бъде доказано, че американският гражданин ще понесе extreme hardship от отсъствието на своя роднина тук. Това обаче досега ставаше, докато човекът е в собствената си страна, а заради огромният брой молби отнемаше много време - месеци, а понякога години. Много често властите отхвърлят исканията за такъв waiver.

Според предложената промяна процедурата вече ще се извършва в САЩ, без да е нужно чужденецът да напуска страната и да бъде разделен от семейството си с години. Очаква се правилото да бъде одобрено до края на годината.

Според имиграционните адвокати това ще извади на светло много хора без статут, които досега не са смеели да подадат документи за зелена карта, защото са се страхували, че ще бъдат разделени от семействата си.

Междувременно републиканците се обявиха против решението на администрацията на Обама, наричайки го „злоупотреба с власт". От Белия дом признават, че няма да има възможност за каквито и да било стъпки по отношение на имиграционната реформа преди президентските избори през ноември.

В началото на есента м.г. пък администрацията обяви, че спира депортирането на нелегалните имигранти без криминално минало и ще се фокусира само върху приоритетните групи. Още по темата може да прочетете в имиграционната секция на нашия сайт www.BG-VOICE.com.  През ноември USCIS започнаха да тренират своите хора във връзка с промяната, но профсъюзът, който представлява много от офицерите, които извършват депортациите, е забранил на своите членове да участват в обученията. „Сигурността на гражданите е застрашена в момента от опитите да бъдат задоволени исканията на различни адвокатски групи", обяви Крис Крейн, който е председател на National ICE Council - профсъюз, който представлява около 7000 офицери по депортации.