Съветът по правата на човека на ООН поиска спиране на всички продажби на оръжие на Израел, като подчерта предупрежденията за "геноцид" във войната в Газа, в която са загинали над 33 000 души, предаде АФП.

Резолюцията, която беше приета с гласовете на 28 от 47-те държави-членки на съвета, шест бяха против и 13 се въздържаха, отбеляза първия път, в който най-висшият орган на ООН за правата на човека зае позиция по най-кървавата война в обсадената палестинска територия.

Мейрав Ейлон Шахар, посланик на Израел в ООН в Женева, заклейми резолюцията като "петно за Съвета по правата на човека и за ООН като цяло".

Силно формулираният текст призовава страните да "прекратят продажбата, трансфера и пренасочването на оръжия, боеприпаси и друго военно оборудване към Израел... за да се предотвратят по-нататъшни нарушения на международното хуманитарно право и нарушения и злоупотреби с правата на човека".

В него се подчертава, че през януари Международният съд постанови, че "съществува вероятен риск от геноцид" в Газа.

В резолюцията, внесена от Пакистан от името на всички държави-членки на Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) с изключение на Албания, се призовава също така за "незабавно прекратяване на огъня" и "за незабавен спешен хуманитарен достъп и помощ".

"Имаме нужда всички вие да се събудите и да спрете този геноцид, геноцид, който се предава по телевизията в целия свят", заяви палестинският посланик Ибрахим Мохамед Храиши пред Съвета преди гласуването, цитиран от БГНЕС.

Междувременно Шахар заяви пред членовете на съвета, че "гласуването с "да" е гласуване за Хамас".

Ключовият съюзник Вашингтон се вслуша в призива на Израел да гласува с "не", както и Германия, Аржентина, България, Малави и Парагвай.

Посланикът на САЩ Мишел Тейлър се съгласи, че "твърде много цивилни са били убити в този конфликт и че всяка смърт на цивилно население е трагедия", като призна, че "Израел не е направил достатъчно, за да намали щетите за цивилното население".

Но тя заяви, че Вашингтон не може да подкрепи текста, който според нея съдържа "много проблематични елементи", включително това, че не осъжда конкретно Хамас и атаките му от 7 октомври.

Гласуването се състоя, след като миналата седмица Съветът за сигурност на ООН в Ню Йорк също прие окончателно резолюция, призоваваща за прекратяване на огъня, благодарение на въздържането на Вашингтон.

Войната в Ивицата Газа започна след нападението на Хамас на 7 октомври, в резултат на което в Израел загинаха около 1170 души, предимно цивилни, според преброяване на израелски данни.

Палестинските бойци също така взеха повече от 250 заложници на 7 октомври, а 130 остават в Газа, включително 34, които според армията са мъртви.

Оттогава насам безмилостната военна атака на Израел е отнела живота на най-малко 33 091 души, предимно жени и деца, по данни на министерството на здравеопазването в управляваната от Хамас Ивица Газа.

Въпреки че в резолюцията на Съвета по правата на човека не се споменава името на Хамас, в нея се осъжда ракетният обстрел на израелски цивилни райони и се изисква "незабавно освобождаване на всички останали заложници".

В резолюцията многократно се споменава името на Израел, като се изисква страната да прекрати окупацията на всички палестински територии и "незабавно да отмени блокадата на Ивицата Газа и всички други форми на колективно наказание".

Текстът, който беше преработен на 4 април, като бяха премахнати няколко споменавания на геноцида, продължава да изразява "сериозна загриженост от изявленията на израелски официални лица, които са равносилни на подстрекаване към геноцид".

В него се призовава страните да "предотвратят продължаващото насилствено прехвърляне на палестинци във и от Газа".

Тя предупреди по-специално "срещу всякакви широкомащабни военни операции в град Рафах" в южната част на гъсто населената ивица Газа, където се подслоняват над един милион цивилни, като предупреди за "опустошителни хуманитарни последици".

Резолюцията също така осъжда "използването на гладуването на цивилни граждани като метод за водене на война в Газа", където ООН предупреди, че предстои глад.

В текста се настоява за "необходимостта от надеждна, навременна и всеобхватна отговорност за всички нарушения на международното право" в Газа.

В него се призовава следователите на ООН за военни престъпления - натоварени със задачата да проучат ситуацията с правата в окупираните палестински територии още преди 7 октомври - да разгледат всички "преки и непреки трансфери или продажби на оръжия, боеприпаси, части, компоненти и изделия с двойна употреба на Израел, и да "анализират правните последици от тези трансфери".