Евродепутатът на ГЕРБ Андрей Новаков чу призива на партийния лидер Цветан Цветанов и дари пари за МБУ в Чикаго

Още български политици даряват пари за проекта за сграда за частна детска градина и училище на "Малко българско училище" в Чикаго, ръководено от Живка Петрова. След като народните представители на ГЕРБ обявиха, че ще дарят 20 хиляди долара от заплатите си за проекта, сега стана ясно, че и евродепутатът на ГЕРБ Андрей Новаков е внесъл близо 5 хиляди долара в касичката на МБУ.

Парите на политиците са едно от големите притеснения на общността в Чикаго. "Втората причина на недоверие в инициативата на МБУ е политизирането на нещата (доброволно приети политически дарения и иск за още такива). Това вече наистина е без прецедент в общността ни и засяга принципа на независимост на образованието от политическите партии. Простичко казано: има разлика между култура и частна собственост; има разлика между политика и образование. Това е. Уважавам вас, всички родители от МБУ, и ентусиазма, с който помагате, но не мога да подкрепя тази инициатива", пише във Facebook Дарина Проданова.

В края на май 12 български организации в града се подписаха под отворено протестно писмо с въпроси и съмнения около проекта, първоначално обявен като "бленувания от всички нас културен дом". Впоследствие се оказа, че условието на общинските власти е сградата да продължи да бъде детска градина, а капацитет от 400 деца дава възможност от приходи от над 300 хиляди долара на месец.
Директорът на МБУ Живка Петрова пък призна пред BG VOICE, а по-късно и пред BiT, че неделното й училище ще продължи да ползва стаи в сградата на Elk Grove High School и така ще продължи да плаща наем там - друга причина, която беше изтъкната като причина за нуждата от купуването на сградата и молбата за дарения към българите в Чикаго. МБУ получава и държавна субсидия от близо 170 хиляди лева на учебна година.

В отвореното писмо групата интелектуалци, общественици и директори на други училища обвиниха борда на МБУ в "непрозрачност, изменчивост и липса на ясни цели" около проекта, който лансират като "културен дом", но се оказва, че ще бъде по-скоро частна детска градина. Те негодуват и срещу факта, че кампанията за набиране на средства за МБУ става от "от името на цялата българска общност в Чикаго". Тези организации смятат, че МБУ "не е лицето на българската общност" и казват, че никой от тях не е консултиран за проекта за този "културен център", който впоследствие се оказа, че ще бъде основно детска градина.

Те още питат кой ще управлява новата non-profit организация, която според тях щяла да се оглави от директора на МБУ Живка Петрова и нейния син Георги. Те пишат: "Бордът на директорите на МБУ, който ще управлява и въпросния културен дом, се състои от няколко семейни членове. Ние смятаме, че личностите, управляващи културния дом, би следвало да бъдат представители на различни културни организации тук, да поддържат пълна финансова прозрачност и да носят отговорност за приетите средства и как те се влагат за култура. Тези членове също така би следвало да бъдат свободно избираеми от българската общност. Към този момент МБУ не влага такъв смисъл и уклончиво отговаря при запитване, че засега няма намерение да разширява борда на директорите си с външни лица, тъй като собствеността на сградата и изплащането на наема й ще бъдат тяхна отговорност."

Разшириха борда на МБУ

След като избухна скандалът около набирането на средства за детската градина и училище, представени като културен дом, от Малко българско училище разшириха борда с двама нови членове. Едно от обвиненията към Живка Петрова е, че организацията се управлява еднолично от нея и липсва прозрачност. Сега освен нея, синът й и преподавателят в МБУ и семеен приятел Симона Шкьопу в борда влизат още Любомир Крулев и Иван Кирчев. Не е ясно как двамата са били избрани, а промяната изглежда не е предложена на обществен избор или обсъждане, както мнозина искат, за да са сигурни, че купената със средства на българската общност сграда ще се ползва за обществени цели.

В прессъобщение от МБУ представят Любомир Крулев като бакалавър по финанси и магистър по бизнес администрация от „Лейк Форест градюейт скул ъф мениджмънт". Той работи като директор портфолио и стратегически маркетинг във „Фризиниус Каби САЩ". Г-н Крулев има повече от 19 години опит във финансовата сфера в компании като Банк уан, „Олстейт иншуранс", „Хоспира" и „Фризиниъс" и 10 години опит в управление на портфолио и бизнес развитие във фармацевтичната индустрия.

В биографията на Иван Кирчев пише, че е лицензиран aдвокат, понастоящем мениджър „Интелектуална собственост и лицензиранe" в „Хюлет Пакард". Адвокат е по патентнo право с дългогодишен опит в областта на интелектуалната собственост, анализ, разработка и внедряване на патенти, софтуерно лицензиране и други. Завършил е „Лойола юнивърсити Чикаго скул ъф лоу" и „Илинойс инститют ъф текнолъджи".

На първото си заседание новосформираният борд възложи на Живка Петрова и Константин Маринов (от ансамбъл "Верея") създаването на Програмен комитет към МБУ за изработване и приложение на културните и спортните програми съобразно наличието на сграда за постоянно ползване.