Всички са възмутени от  поведението на Доналд Тръмп на пресконференцията му след срещата му с Владимир Путин в Хелзинги.

„Това беше едно от най-позорните представяния на президент в историята ни", каза републиканссия сенатор Джон МакКейн „Нито един предишен президент не се е излагал така примирено пред тиранин". Председателят на камерата на представителите в Конгреса Пол Раян написа в официално обръщение „Президентът трябва да разбере, че Русия не е наш съюзник". Острите критики идват и от двете страни на политическия спектър в страната като наричат поведението на Тръмп „предателско", „позорно" и „срамно" за американски държавен глава.


Доналд Тръмп изрази подозрения към разследването за руската намеса в изборите за президент на САЩ и дори го нарече „трагично". Рамо до рамо с Владимир Путин американския президент каза, че „не вижда защо Русия би се месили в изборите" и че Путин е бил много категоричен в това, че няма общо. Думите на Тръмп са своеобразна атака срещу разследването на Робърт Мюлер, което вече година и половина работи върху евентуална руска намеса в президентските избори, а преди само няколко дни обвини 12 руски разузнавачи затова, че са хакнали с имейл сървърите на Демократическата партия и са таргетирали кандидатурата на Хилари Клинтън. „Имам силно доверие в моите разследващи, но днес президентът Путин беше много категоричен и силен в думите си", каза Тръмп, който отказа да укори руснаците. Той добави, че до момента взаимоотношения между двете страни за били на най-ниското си ниво в историята, но това се е променило драстично след срещата на върха.


Путин и Тръмп се срещнаха във финландската столица Хелзинги. Двамата лидери демонстрираха топли отношения. Американският президент поздрави руския си колега с успешното домакинство на Световното първенство по футбол, а разговорът им на четири очи е засягал бъдещето на двете най-големи ядрени сили, икономическо сътрудничество между тях и национална сигурност. Според Тръмп двамата са имали „директен, открит и много продуктивен разговор", а срещата е била успех за всички защото „светът иска да види двамата лидери в дорби отношения"
Международни наблюдатели изразиха притеснения, че Тръмп, който не е привържаник на дългите подготовки за преговори може да е удобен за манипулация от страна на руския лидер. От своя страна Путин любезно предложи Вашингтон и Москва да си сътрудничат в разследването срещу 12-те руски разузнавачи обвинени от Министерството на Правосъдието. На въпроса дали Русия би екстрадирала обвинените Путин призова САЩ да се възползват от договорът за съдействие в криминални разследвания между двете страни от 1999-та година. Това обаче би означавало и че САЩ може да позволи на Русия да разпита 12-те обвинени както и че руските власти могат да настояват да присъстват на тези разпити.

 

 

За кой отбор играе Тръмп?
Отричането Русия да има общо с президентските избори през 2016-та беше основна тема и с право след като лидери от цял свят и американската публика е вперила очи в знаците, които Тръмп даде на тази историческа среща. Освен, че нееднократно Тръмп се обърна с топли думи към Русия, той заяви, че е „жалко, че има облак над честната му победа срещу Хилари Клинтън".
Бившият държавен секретар и кандидат за президент Хилари Клинтън публикува в Туитър „Страхотно световно първенство по футбол. Доналд, ти за кой отбор си", с което недвусмислено атакува афинитета на президента към Русия.
„Нито едни преговори не си заслужават да хвърлиш собствените си хора под автобуса" написа в Туитър дъщерята на американския посланик в Русия Джон Хънтсмън, който е част от делегацията в Хелзинги.


Какво липсваше в думите на Тръмп?
• Тръмп не адресира обвиненията срещу 12-те руски разузнавачи, за които се смята, че са хакнали сървъра на Демократическата партия с цел да провалят шансовете на Хилари Клинтън да стане президент;
• Анализатори отбелязаха липсата на основни и важни международни теми от изказването на американския държавен глава като подкрепата на Русия за президента на Сирия Башар Ал Асад и анексирането на Крим от Украйна.