Новината от петък, че Барак Обама спира депортациите на имигрантите без документи, които са доведени в страната като деца, естествено касае малцина българи. Не са много тези, които са прескочили оградата с Мексико заедно с родителите си (още по темата на страница 5). Обръщаме внимание на новината, защото тя е симптоматична за начина, по който тази и предишни администрации гледат на проблема - а именно на парче и когато политическият им интерес го диктува. Не че не е похвален опитът на Белия дом да ограничини чрез т.нар. executive order депортациите на различни групи - хора без престъпления,  доведени като деца и др. Но истината е, че президентът не използва нито пълното мнозинство, което имаше неговата партия в двете камари на Конгреса през първите две години от мандата си, нито намери начин да работи с републиканците да приемат DREAM Act, който е нещо подобно на това, което той обяви в петък.

В защита на Обама трябва да отбележа, че той използва целия си политически капитал, за да прокара реформата в здравеопазването (която много скоро може да бъде отхвърлена от Конституционния съд). Така не му остана никакъв резерв, за да успее с още по-спорната имиграционна реформа, с която се препъна и Джордж Буш-младши в последните години от втория си мандат.

И преди съм писал, че горчивата истина е, че големите компании нямат интерес от такава реформа, защото тогава ще трябва да почнат да плащат справедливи надници, социални и медицински осигуровки на близо 11-те милиона хора без документи в САЩ. Сега те често работят най-нежеланите работи, и то за малко пари. А големите компании финансират предизборните кампании. Очаква се, че предстоящата президентска надпревара между Обама и Ромни ще струва над 1 милиард (!) долара.

Но да се върнем на сегашния обитател на Белия дом. Ходът му освен добре пресметнат политически е хуманен и прагматичен и в дългосрочен план би трябвало да помогне на страната. Все пак тези деца са учили тук, страната е вложила пари в тяхното образование и е по-добре да развият способностите си тук, отколкото някъде другаде. На позиции, които са добре платени (едното от изискванията към кандидатите е да имат завършен колеж). Радостен е и фактът, че подкрепата за действията на Обама е 2 към 1 според ново проучване на избирателите. Дали хората тук вече са разбрали, че всички в тази страна сме имигранти? Дано.