Може би защото е лято, но любимата ми новина от последните няколко дни е, че България е на шесто място в света по консумацията на алкохол. Средно изпиваме по 12,3 литра на година. Не е лошо - с около 2 литра по-малко от първенците в Естония. Чехите и германците запълват челната тройка. Ракията е най-консумираната спиртна напитка в Родината - 81 милиона литра, като домашно сварената е 60%. Но все повече се пият уиски и водка. За алкохол сънародниците ни са похарчили над 700 милиона лева, което е наистина впечатляващо.

"Българинът консумира, за да си говори, да се весели, да се запознава и флиртува. Ние сядаме, хапваме, пийваме и накрая си тръгваме. Българинът не пие, за да се напие, да не носиш на алкохол тук е срамно. Това прави алкохолния пазар в България толкова привлекателен за международните марки", казва Ралица Скорчева-Славова, председател на секторната организация "spiritsБългария". Напоследък се наблюдава промяна в начина на консумация - потребителите заменят отиването в нощен клуб с по-уютни вечери в голяма компания, с по-тихи места, с ходене на пикник. "Има увличане по готвенето, по съчетаване на храни и напитки, по мастършефските предавания, по дегустацията на нови питиета. Всичко е безкрайно приятно", допълва тя.

И това винаги ми е правило впечатление, когато ни сравняват с американците. Алкохолът за нас е повод да се съберем и да се повеселим, а не самоцелно напиване. Може би при тях е липса на опит, защото започват да пият по-късно - разрешената възраст е 21 г., както знаете. А при нас натопен пръст с ракия се дава още на невръстните - "да опитат, да се научат". Индонезия, Монголия и островната държава Палау са другите три страни в света, в които минималната възраст за употреба на алкохол е 21 г. Интересното е, че няма национален стандарт, а всеки щат сам решава каква да бъде границата на възрастта, но всички избират 21. Това е така, защото заради един сравнително нов закон - National Minimum Drinking Age Act от 1984 година, определен процент от федералното финансиране за пътища се удържа от щати, в които разрешената възраст за алкохол е под 21 г. Проучванията показват, че катастрофите заради пияни шофьори са намалели драстично, но най-малко заради този закон. По-сериозна роля са изиграли информационните кампании, коланите и по-безопасните коли, както и по-стриктните наказания за  DUI. Въпреки това и до днес двете страни на дебатите "за и против 21" не могат да стигнат до консенсус. Според едните това ограничение отнема ролята на родителите във възпитанието на децата и създава предпоставки да се правят морални и законови компромиси, като се дава алкохол на тийнейджъри в разрез с правилата. Привържениците за намаляване на възрастта посочват, че на 18 г. човек вече може да гласува, да сключи брак и да си купи оръжие, но не и бира. Противниците смятат, че това е добра предпазна мярка както за здравето, така и за безопасността на пътя на тези между 18 и 20 години.

И двете страни имат своите доводи, статистики и мотиви. И както знаем - дозата прави лекарството. Прекалим ли - може да е фатално. Възпитанието в семейството, личният пример на родители, приятели и средата са вероятно най-големите фактори за това как консумираме алкохол. Замислих се по тази тема, провокиран от статистиката, а и защото е лято - период на ваканции, партита, срещи с приятели и алкохол. Повече алкохол. Дано вашето лято е опиянено от хубавите емоции.