Поредната стрелба в училище - този път с 10 жертви в Тексас. На следващия ден един убит на абитуриентски бал в Джорджия. Само за 24 часа. 22 са били стрелбите в училище от началото на година в САЩ до трагедията в гимназията Санта Фе, Тексас.

И още малко статистика - в Съединените щати е имало 57 пъти повече престрелки в училища, отколкото в останалите държави от Г-7, взети заедно, от 2009 г. насам (това са Канада, Франция, Япония, Германия, Италия и Великобритания). 288 срещу общо 5 - по две в Канада и Франция и 1 в Германия. Но ако се заслушате в дебатите в медиите и особено в гласовете от ултрадясното, които са завзели републиканската партия, никъде няма да чуете да се говори за каквито и да е правила за купуването, препродажбата и боравенето с оръжия. Като например да се спре тази вратичка в закона, където човек може да си купи оръжие легално, а после да го продаде на когото си поиска. Вместо това политическите консултанти са измислили креативен списък с причини за неспиращото насилие с оръжия в американските училища - видеоигрите с насилие, разклатените основи на семействата, недостатъчно въоръжени учители, твърде много входове в училищата (това не е шега, а съвсем сериозно), безотговорни собственици на оръжие и какво ли още не. Но не и главната причина - оръжията.

Да, знам всички тези от другата страна - оръжията не убиват хора, хората убиват хора. Повече хора умират при катастрофи, но не сме забранили колите. И ето тук се крие изкривяването на дебатите за оръжията. Никой не иска да забрани оръжията. Втората поправка на Конституцията гарантира това право на всеки, а историческите особености на САЩ правят връзката между средния американец и неговата пушка много силна.

Но когато се прави сравнението с автомобилите, които причиняват повече жертви по пътищата всяка година, трябва да отбележим и друго. През последните три десетилетия катастрофите на глава от населението са намалели драстично в резултат на стриктни регулации. В цялата страна има ограничения и правила кой, на каква възраст и при какви условия може да получи шофьорска книжа. За оръжие обаче не се минава никакво обучение или тест.  Законът предвижда определени задължения за шофьорите и собствениците на автомобили, застраховки, задължително използване на предпазни колани и други мерки, които доказано работят и намаляват смъртността по пътищата. Забранено е шофирането в нетрезво състояние и това нарушение носи много сериозни последици за шофьора, а  вече в почти в цялата страна има забрана за използването на телефон, докато караме. Защо този подход не се приложи и към оръжията?

Десетките милиони, които The National Rifle Association (NRA) изсипва всяка година в партийните каси на политици от двете партии, явно купуват съвестта на тези хора. Това остава най-силната и влиятелна организация в страната. След стрелбата в гимназията в Паркланд, Флорида, децата излязоха на протести, създаде се движение, а основното послание е Vote them out - за онези политици, които не искат да защитят обикновения човек и неговите деца от NRA и безразборната продажба на оръжия. В щат като Тексас обаче изглежда, че примерът на децата във Флорида няма да бъде последван от техните връстници в Санта Фе. Бившият министър на образованието от кабинета на Обама Арни Дънкън призова родителите да не пускат децата си на училище, докато не бъдат променени законите и Конгресът не се задейства. Но това си остава feel-good цитат за споделяне във Facebook, за съжаление без никакви реални последствия. И така до следващата стрелба в училище. Когато за няколко дни пак ще опънем шатрите с телевизионните камери и тъжните лица, кадри от хеликоптер ще показват излизащи с вдигнати ръце деца от училищна сграда и ужасени родители, че може повече никога да не видят детето си. И обяснението пак няма да е с безразборната продажба на оръжия, а с всичко друго, което е някак си удобно за тези с парите. Да им приседнат дано.