Да не ви лъжа - не съм спортен запалянко. На мач ходя веднъж на 5 години, но все е за победа. Последния път - когато „Лудогорец" победи „Базел" в София. Бях на мача, защото билетът на баща ми остана неизползван. Той имаше пакет за всички домакинства на разградчани, но след загубата от „Реал" беше много разочарован. Не че е фен на „Лудогорец", но му се стори адски нечестен начинът, по който съдията свири тогава. Каза ми: „Нека да си направят шампионат само за богатите и да си играят в него. Няма смисъл." И реши да не ходи на други мачове на Шампионската лига.

Оказва се, че великата игра не е толкова велика. И от игра се е превърнала в бизнес. Корупционен при това. Не че за някого това е тайна. Но разследването  на ФБР извади на бял свят неподозираните мащаби на схемите, хората, които са били въвлечени - до самия връх във ФИФА. Повече от 20 години над 150 милиона долара са сменили ръцете си чрез подкупи и комисиони. 14 обвинени, сред тях двама вицепрезиденти на ФИФА. А Сеп Блатер е разследван и в крайна сметка си подаде оставката.

Разбира се, мнозина сега се опитват да превърнат проблема в политически. Начело с Путин. Америка загубила домакинството на Световното и заради това сега реагира с разследване. Може и да е така, но във ФИФА да са си преценили срещу кого се изправят.

За истинските запалянковци този скандал обаче оставя лош вкус, че всичко се решава извън терена и тяхната подкрепа е без значение. Че им вземат тези 90 минути, в които влизат в света на спортсменството, честната игра и превъзходството на по-талантливия, повече тренирания и че този с най-добра отборна игра ще победи. Това разследване им отне този по-добър и някак си по-честен свят, в който се изгубваха за 90 минути. Дано следващото поколение във ФИФА да успее да върне илюзията, заради която футболът е наречен Великата игра.

Още размисли по темата и след края на епохата Сеп Блатер във ФИФА - на страници 50-51.