Протести срещу омразата и расизма и контрапротести избухнаха в различни градове в Америка почти веднага след насилието, което обхвана шествието в събота в Шарлотсвил, Вирджиния. На него ултрадесни активисти, подкрепени и от много расисти, неонацисти и членове на ККК протестираха срещу решението на градските власти да съборят паметника на генерала от Конфедерацията Робърт Лий, оглавявал войските на Юга по време на Гражданската война през XIX век. По същото време обаче и леви активисти организираха контрашествие и на моменти между двете групи напрежението бе особено голямо. Всичко това допълнително бе подсилено и от кола, която се вряза в тълпата от левичари, уби 32-годишна жена и рани 19 други от протестиращите. Очевидец дори разказа, че момиче е паднало зад автомобила, който е дал на задна, за да се опита да я сгази. Той видял как тъмният седан „се спусна насам, настъпи газта и след това даде на задна, за да се опита да удари още хора. Имаше момиче на земята, тя се опитваше да се надигне." Шарлотсвил е малко университетско градче, обикновено съвсем тихо. Градските власти обаче няма как да не са си давали сметка какво ще предизвикат с решението да премахнат паметника, символ на отминала епоха, но вдъхващ сред мнозина от белите американци надежди тя отново да се върне. Особено сега, когато на власт е Доналд Тръмп, за когото много от тях гласуваха.

Губернаторът на Вирджиния Тери МакАулиф от Демократическата партия обяви извънредно положение. А президентът Тръмп заяви: „Няма място за този тип насилие в Америка. Да излезем заедно като един!" Кметът на Шарлотсвил Майк Сайнър обаче му отговори, че президентът твърде късно е осъдил насилието. „Благодаря най-накрая за това, че осъдихте речта на омразата и насилието. Нашата работа тук едва сега започва. Вашата също", написа той в социалната мрежа туитър, където и г-н Тръмп публикува своето обръщение. „Сърцето ми се къса, че е изгубен човешки живот, написа кметът. - Умолявам всички разумни граждани - приберете се у дома!"

Тръмп защити неонацистите

В първата си реакция Тръмп не осъди неонацистите, расистите и членовете на Ку-Клукс-клан, а обяви, че виновни има от "много страни". Той опита да замете скандала два дни по-късно в грижливо подготвена реч от екипа му, но във вторник от "Тръмп тауър" на гневна пресконференция отново се върна към първите си думи и потвърди, че според него виновни има от "двете страни" и отказа да нарече атаката с автомобила тероризъм.

"От едната страна имаме група, която беше лоша, и от другата страна имаме група, която се държеше много насилствено и никой не иска да го каже, но аз ще го кажа сега", заяви Тръмп, визирайки неонацистите, антифашистите, известни като "антифа", и контрапротестиращите, които се сблъскаха в Шарлотсвил през уикенда.

Думите му бяха посрещнати на нож на Капитолия, където един републиканец написа "Не! Просто не!", но си спечелиха и одобрението на бившия лидер на ККК Дейвид Дюк, който в туитър благодари на президента и му напомни, че е избран с гласовете на белите американци. Тръмп защити неонацистите и расистите, които с факли в ръце, знамена със схвастики и расистки и антисемитски викове маршируваха из Шарлотсвил с думите: "От двете страни има хора, които са добри хора."

Шофьорът, който прегази протестиращите, се е възхищавал на Адолф Хитлер и е биел майка си, разкриха веднага медиите. Това е 20-годишният националист Джеймс Фийлдс. Той е обвинен в убийство, умишлено насилие и бягство. Младежът се интересувал силно от националистическите идеи и се увличал по тактиките на нацистката армия през Втората световна война, разказа негов бивш учител. Фийлдс се опитал да постъпи в американската армия през 2015 г., но бил обявен за негоден за военна служба.

Майката на младежа, която има увреждания и използва инвалидна количка, неведнъж е подавала сигнали на спешния телефон 911, като се оплаквала, че синът й я бие и я заплашва с нож. На записи от обаждания на 911 в полицейското управление в Кентъки през 2011 г. се чува как майката Саманта Блум разказва на полицията, че той размахал срещу нея 12-инчов нож. В друго обаждане през 2010 г. тя казва, че синът й я ударил по главата и я заключил в спалнята, защото тя му казала да престане да играе на видеоигри. По думите на жената младежът взема лекарства, за да потиска изблиците си.

Робърт Едуард Лий е най-изтъкнатият генерал на силите на Конфедерацията в Американската гражданска война. Той има кралска кръв, защото е потомък на благородници от Англия. Отличник във военната академията Уест Пойнт, Лий се проявява като изключителен войник, служейки в армията на САЩ в продължение на 32 години, включително в Мексиканско-американската война.

В началото на 1861 г. Лий се противопоставя на отцепването на Вирджиния от Съюза, но отхвърля предложението на президента Ейбръхам Линкълн да командва Армията на Съюза. Когато Вирджиния се отцепва през април 1861 г., Лий избира да последва щата си.

Най-големите победи на Лий са в Седемдневните битки, втората битка при Бул Рън, битката при Фредериксбърг и битката при Чансълърсвил. За малко, избягвайки поражението в битката при Антиетам през 1862 г., Лий е принуден да се върне във Вирджиния. Поражението му в битката при Гетисбърг през юли 1863 г. е повратна точка на войната, но командващият Армията на Съюза генерал Джордж Гордън Мийд не успява да се възползва от това и да довърши Лий, който успява да отстъпи във Вирджиния.

През пролетта на 1864 г. новият главнокомандващ армията на Севера генерал-лейтенант Юлисис Грант започва серия от походи, целящи да изтощят армията на Лий. В кампанията в Пустошта през 1864 г. и в обсадата на Питърсбърг през 1864-1865 г. Лий нанася големи поражения на по-голямата армия на Грант, но не успява да възстанови собствените си загуби. В началото на април 1865 г. обезкръвените сили на Лий, който през януари 1865 г. е повишен на поста главнокомандващ генерал на армиите на Юга, са отблъснати от окопите си около столицата на Конфедерацията Ричмънд, Вирджиния, и Лий започва стратегическо отстъпление. Капитулацията на Лий на 9 април 1865 г. в съдебната зала в Апоматокс представлява предаване само на една от армиите на Юга, но Конфедерацията не може да се възстанови от удара и до юни 1865 г. капитулират и другите армии.

През последните месеци на войната Лий въоръжава желаещи роби да се бият за неговата армия срещу получаване на свобода, но това не допринася за спасяването на Конфедерацията. След капитулацията Лий отхвърля желанието на някои южняци да започнат партизанска война и призовава за помирение между Севера и Юга.

Като президент на Колежа Уошингтън Робърт Лий подкрепя програмата за Реконструкция, провеждана от президента Андрю Джонсън, но се противопоставя на предложенията да се даде право на гласуване на освободените роби, а бившите войници на Конфедерацията да бъдат лишени от нея. Той призовава за реинтегрирането на бившите бунтовници в политическия живот на страната. Лий се превръща в герой за Юга и популярността му расте след смъртта му през 1870 г. Той става икона на американското пълководско изкуство.

Лий е изобразен на огромен барелеф на Стоун Маунтин близо до Атланта, Джорджия, заедно с Джеферсън Дейвис и Томас Стоунуол Джаксън. Тримата са изобразени на коне, яздейки от дясно на ляво насред планината. Долната част на конете се слива с планината. Тримата ездачи държат шапките си в ръцете си. Това е най-големият подобен барелеф в света. Освен в Шарлотсвил негови статуи се намират в Далас, Тексас, на Гетисбъргското бойно поле, в Ричмънд и Ню Орлиънс, Луизиана. На него са кръстени окръзи, улици и училища. През 1958 г. е пусната на вода подводницата на „Робърт Е. Лий".