Папа Франциск, който на 28 април постави начало на своето посещение в Унгария, отправи остро предупреждение за опасността от засилващия се национализъм в Европа.

Той призова правителството в Будапеща да е по-хуманно, като посочи че приемането на мигранти заедно с останалата част от континента би било истинска проява на християнство.

В емоционална реч пред правителствени ръководители, сред които бе и унгарският премиер Виктор Орбан, Франциск също така призова да бъдат отхвърлени "самоцелните форми на популизъм" и тясно националистическите интереси.

"Нека да се завърнем към европейския дух, замислен от основателите на модерна Европа след Втората световна война. Държавите трябва да отправят поглед отвъд националните граници", обяви главата на Римокатолическата църква, цитиран от БТА.

В деня, в който Русия порази Украйна с първите широкомащабни въздушни удари от почти два месеца, Франциск отново отправи призив за спиране на войната и призова за "творчески усилия за мир", за да бъдат заглушени хората, които той нарече "солисти на войната".

Тридневната му визита в Унгария е първото пътуване на Папата, откакто беше приет в болница с бронхит през март. Франциск изпълнява свое обещание за официална визита в Унгария, след като прекара в страната само седем часа през 2021 г., когато беше напът към Словакия и мнозина хора се почувстваха обидени от това.

Петдесет и девет годишният Орбан и папата имат различни гледни точки за миграцията от Близкия изток и Африка към Европа.

Франциск вярва, че мигрантите, които бягат от бедност, трябва да бъдат приети. Орбан, чието правителство построи стоманена ограда по границата със Сърбия, за да попречи на мигрантите да влизат в страната, отказва да позволи Унгария да бъде превърната в "имигрантска страна", както по думите му се е случило с други страни в Европа.