"България вече може да се гордее с първия по рода си парк в Торонто, Северна Америка, който носи името на българин, успял да наложи името си и да прослави страната ни."

С публикация във Facebook консулството на България в Торонто обяви, че е приключила процедурата по преименуване на парк в центъра на град Мисисага, Голямо Торонто, Канада на името на покойния Игнат Канев. 

"Новото име на парка е “Iggy Kaneff” – както накратко са наричали добре познатия в града българин", се казва в изявлението.

В Канада, и по-специално в град Мисисага, град Брамптън и Голямо Торонто, Канев вече е оставил трайна следа със сградите, построени от него.

До смъртта си през юли 2020 година Канев беше и почетен консул на България в Канада. 

Определят го като човек, който ще остане пример за поколенията със своето визионерство, работохолизъм и обич към хората.

Игнат Канев притежава десетки признания в Канада и в България - удостоен е със званието „Член на ордена на Канада“, орден „Стара планина – първа степен“, почетен гражданин е на гр. Русе, както и носител на доктор хонорис кауза на Русенския университет.

Игнат Канев беше един от най-богатите българи в Северна Америка, като състоянието му се оценява на над 1 милиард долара.

Роден е на 6 октомври 1926 г. в с. Горно Абланово, Русенска област, като четвърто от 7-те деца на Христо и Мита Къневи.

Няма финансова възможност да учи, а е принуден още на 14-годишна възраст да напусне България и да се установи в Австрия, за да търси препитание. През март 1941 г. заедно с още няколко момчета отиват при Никола Парушчолаков, градинар от Горна Оряховица, който има зеленчукови градини в Австрия и търгува със земеделски стоки. След пет години чиракуване Игнат вече върти търговия с произведеното в малкото му стопанство за плодове и зеленчуци. През 1951 г. предприема нова авантюра – зарязва бизнеса в Австрия и почти без средства, без да знае английски и без да има някакви връзки и приятели, заминава за Канада. Установява се в Торонто, където започва работа в строителния бизнес. Първоначално строи малки къщи за новопристигащите имигранти. Пет години по-късно, през 1956 г., вече основава там първата си строителна фирма. До момента на смъртта си Канев се превръща в един от най-крупните бизнесмени в строителния бизнес в Канада.

С право го наричат и 

възрожденецът на 21 век 

Предприемач, за когото натрупаното богатство не би имало смисъл, ако не е споделено в името на просветата и културата, на слабите и страдащите. Именно на най-състоятелния българин в Канада дължим „Канев център“ към Русенския университет, както и дарения, правени десетилетия наред. Споменът за добрината му и вярата в българското остават вече повече от две години, след като той си отиде. 

Това не е единственото дарение на Канев. Благотворителната му дейност продължава с десетилетия. „Аз съм се трудил винаги за българщината, за това българският народ да бъде напред, да бъде показан пред хората... Българите са трудолюбиви, ние сме най-най-добрите“, казва благодетелят, който дарява средства не само за учебни и здравни цели, а за построяването на църквата „Свети Димитър“ в Торонто. 

Игнат Канев притежава десетки признания в Канада и в България – удостоен е със званието „Член на ордена на Канада“, орден „Стара планина – първа степен“, почетен гражданин е на гр. Русе, както и носител на Доктор хонорис кауза на Русенския университет.

„Ако бях останал в България, щях да съм овчар, но най-добрият", твърдеше той приживе.