Улисани устремно към властта, патриотите захвърлиха зад гърба си 300-те лева, които обещаваха на пенсионерите

Трите партии в коалицията „Обединени патриоти" са зачеркнали почти всичко в програмата, с която се явиха на изборите, по време на преговорите с ГЕРБ за съставяне на коалиционно правителство. Те вече не настояват на всяка цена минималната пенсия да стане 300 лв., макар точно това да бе една от основните причини да получат подкрепа на вота. Източник, присъствал на преговорите, уточни пред BG VOICE, че там е било взето решение за пред населението патриотите да обясняват, че тази и други от точките, по които те вече дават заден, щели да се разглеждат допълнително в парламента и че те не ги били зачеркнали. Без да е включена изрично в коалиционното споразумение, идеята за минимална пенсия от 300 лева никога няма да стигне до парламентарна зала, защото срещу нея срещу нея ще гласуват под строй всички депутати на ГЕРБ още в комисиите, одобряващи бъдещите законопроекти.

По същия начин патриотите са загърбили и другото си голямо обещание - че никога няма да приемат мажоритарна избирателна система. Тя пък е залегнала в законотворческата програма на ГЕРБ. Точката също е отпаднала от коалиционното споразумение и също ще бъде разглеждана директно в парламента. Там мажоритарната система ще бъде одобрена, защото за нея в момента има негласно одобрение и от страна на БСП. Двете големи партии се очаква да са най-печеливши от нея, защото ще могат да си разпределят почти всичките 240 места в парламента, отпускайки най-много десетина за други кандидати.

Цветан Цветанов почти се изтърва, че патриотите са предали предизборната си програма по отношение на пенсиите. „Уточнихме това различие и те приеха, че са необходими средства за разпределение и по други сфери, като например сигурността", каза той пред Цветанка Ризова в предаването й по бТВ. Г-н Цветанов е сред главните преговарящи от страна на ГЕРБ за съставяне на новото коалиционно правителство с националистите. „Водим много конструктивни, градивни преговори", допълни той.

Според него разминаването за мажоритарните избори също не било никакъв проблем пред наместването на новото правителство: „Да, имаме разминаване за мажоритарния вот, разбира се, че те си отстояват позицията, че тази система не е добра, но това няма да е проблем за коалицията."

Както BG VOICE вече писа, ГЕРБ предлагат на националистите Министерството на отбраната, което ще се оглави от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, и това на енергетиката, за което се готви Валери Симеонов. Първоначалният му ентусиазъм, че ще е министър, обаче бързо се е изпарил, защото в последната седмица той давал сигнали, че не е така убеден дали подобна стъпка ще е правилна. Г-н Симеонов искал да остане в парламента, за да надзирава депутатите си, понеже имал притеснения, че парламентарната му група може и да се разпадне, ако е без контрол. Поемането на министерски пост и от него ще оголи много коалицията на националистите, оставена единствено под надзора на лидера на „Атака" Волен Сидеров, на когото нито г-н Каракачанов, нито г-н Симеонов имали голямо доверие да я опазва.

Министерски пост бил предложен и на „Атака" в лицето на юриста Явор Нотев, но офертата била отказана от самия Волен Сидеров. Ако г-н Нотев напусне парламента, следващият в листата му не е от „Атака" и така партията на Волен Сидеров оставала с депутат по-малко, били мотивите му. Засега г-н Нотев ще е или председател, или заместник-председател на Народното събрание. Кой от двата поста ще заеме - щяло да се изясни от окончателното решение на бъдещия премиер Бойко Борисов дали ще вземе в правителството Цецка Цачева за министър. Засега той още се колебаел. Макар и да не бе избрана за депутат, г-жа Цачева ще влезе в парламента, след като човекът преди нея в листата - Ивайло Московски, стане отново министър на транспорта.

„Очертава се парламент, в който ще преобладават търговците в храма на демокрацията", коментира бъдещото Народно събрание бившият вече лидер на „Нова република" Радан Кънев. В отговор пък Цветан Цветанов заяви: „Ние сме вече истинската десница."