Народният представител от ДПС, неуспял шеф на ДАНС и крупен медиен издател Делян Пеевски се оттегля от пряко участие в издателската дейност, отказва се от сделката с американската филмова компания "Ню имидж" за влизането й в медийния му бизнес и го прехвърля на фондация.

В нея ще влязат "изтъкнати журналисти" и собствеността на медиите му, защото било "крайно време медийното съдържание да бъде управлявано от журналисти". Това става ясно от изявление на Пеевски, изпратено като писмо до отбрани медии. Епистоларната форма е чест избор на депутата за обръщения към обществеността.

Причината, която изтъква за оттеглянето си, е, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) бави 5 месеца отговора си по искането за придобиването на част "Телеграф медиа" от страна "Ню имидж медиа".

Сделката влезе в края на април в КЗК, два дни след като бе обявено, че Пеевски продава на "Ню имидж България" половината от дяла си в групата "Телеграф медиа". Концентрацията трябваше да стане през дружеството "Ню Бояна дивелопмънт" ЕООД, собственост на "Ню Бояна филм", чийто представител в момента е Ярив Лернер.

В края на юли обаче Ярив Лернер каза, че сделката скоро няма да бъде финализирана, тъй като "Ню имидж" все още проучва дружеството на Пеевски. Тогава той не коментира каква е целта на сделката, но посочи: "Не искам да съм въвлечен в нещо, което е отрицателно или покварено."

Сега Пеевски посочва в писмото си, че "вероятно причината (за забавянето на решението на КЗК) не е в сложността на одобрението, а във факта, че касае свързана с мен медия". Заради този двоен стандарт той обявява, че се отказва от сделката.

Факт е, че това е първото продължило по-дълго от две седмици или месец проучване на КЗК по сделка на Пеевски. Антимонополният орган обикновено светкавично и без забележки се произнася одобрително по неговите искания за концентрация на различните му по рода си бизнеси. Така че съществува вероятност и сделката да се е "разсъхнала" по причини извън КЗК.

Пеевски съобщава, че е учредил фондация "Телеграф" и основната й цел ще е "развитието на медийния пазар, повишаването на професионализма, морала и обективността в журналистическата професия, както и борбата срещу фалшивите новини във всичките им форми".

В управителния съвет на фондацията ще участват само "изявени български журналисти", а след регистрацията й Пеевски ще й прехвърли отговорността за издаването на вестниците си "Телеграф", "Монитор", "Политика" и "Меридиан мач". По този начин по думите на депутата той се оттегля от активната издателска дейност, единствено щял да финансира дейността на фондацията.

По-нататък Пеевски разсъждава за ролята на журналистите и независимостта на медиите и че е крайно време медийното съдържание да бъде управлявано от журналистите.

Действията му до известна степен напомнят на обявеното в началото на януари 2018 г. от мажоритарния собственик на фирмата, издаваща вестник "Стандарт", Тодор Батков даряване на притежаваните от него акции на журналистите, работещи в медията.

"Редакционната политика трябва да се определя единствено от реалните събития и обществения интерес, а не от олигархични медийни кръгове. Само така българските медии ще могат да се освободят от всякакви зависимости и ще бъдат свободни - този път не само на думи, а страната ни няма да заема незавидно място по медийна свобода", допълва Пеевски, чиито издания обявиха за фалшива новина класацията за свобода на словото на "Репортери без граница", отреждащо 111-о място за България.