България отново поиска да бъда член на важния Съвет по сигурността към ООН. Това каза в речта си във вторник пред Общото събрание на ООН президентът Росен Плевнелиев.  Той отново заяви позицията на България, че квотата на страните от Източна Европа в Съвета по сигурността трябва да бъде увеличена с още един член. "Аз гарантирам, че България ще бъде отговорен и сигурен партньор, ако бъде избрана за непостоянен член на Съвета по сигурност към ООН за периода 2018-2019 година. Ние се надяваме, че членовете на ООН ще доверят тази отговорност на България и ние сме готови да я споделим в духа на партньорството."

Росен Плевнелиев говори  шести поред след генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, президентите на САЩ Барак Обама и Бразилия Дилма Русеф.

Плевнелиев призова да бъде намерено трайно политическо решение на кризата в Сирия чрез подновяване на преговорите в Женева с активното участие на Организацията на обединените нации. „Съществуват сериозни доказателства в подкрепа на твърдението, че режимът в Сирия е отговорен за тези атаки, тъй като той е единствената страна, притежаваща химически агенти и средства за доставката им за осъществяването на атака от такъв мащаб", заяви държавният глава и отново пледира виновните за стореното да понесат отговорност за действията си.

Българският президент обясни, че в България всекидневно пристигат сирийски бежанци и каза, че разчитаме на помощ от ООН за справяне с кризата.

На обяда българският държавен глава беше на една маса с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун и американския президент Барак Обама.

Докато лидерите от 193 държави членки на ООН очакват изказването на новия ирански президент Хасан Рухани в залата, отвън течеше демонстрация срещу него. Много от иранците в Америка смятат, че той е реформатор, но само на думи. "Ние сме окуражени, че президентът Рухани е получил мандат от иранския народ за по-умерена политика", каза в речта си пред ООН Барак Обама. Той обяви, че е разпоредил държавният секретар Джон Кери да започне дипломатическо решение на ядрената криза с Иран.

Според републиканеца Руди Джулиани, който участва в протеста пред сградата на ООН, преди каквито и да е дипломатически ходове трябват ясни действия от Иран, че намеренията им са искрени. "Ако той  иска да преговаря, има няколко изисквания, на които Рухани трябва първо да отговори - да ни даде списък с всички ядрени обекти, да разреши инспекции и да усетим, че това са истински инспекции, не като фалшивите преди, каза пред наш екип Джулиани. - Ако той мине този тест, тогава може да започне преговори с държавния секретар. А да се вижда с президента Обама може едва когато има договорена сделка, за която вярваме, че те ще спазят."