[email protected]

Росен Плевнелиев печели мнозинството от гласовете и в САЩ. Тук обаче неговата преднина е значително по-голяма от тази в България. Кандидатът на управляващата партия ГЕРБ получава 81,24% от гласовете на имигрантите ни в САЩ срещу 17,32% за издигнатия от БСП Ивайло Калфин.

Българите в САЩ гласуваха в 14 избирателни секции и още 3 в Канада. На втория тур в Америка бюлетина пуснаха общо 2026 души. Това е с малко над 450 души по-малко от гласувалите на първия тур. 

1646 са гласовете за Плевнелиев, а 351 - за Калфин. Недействителните бюлетини са 29.

Интересна тенденция забелязаха репортерите на BG VOICE на втория тур. Избирателната активност беше по-висока преди обед и по обед и веднага след това намаля драстично. На първия тур беше обратното - най-много гласуващи имаше в ранния следобед. Причината за това е, че около 1 часа източно време започнаха да излизат първите прогнозни резултати от изборния ден. Новинарският лидер BG VOICE първи от българските медии тук съобщи прогнозата на Gallup минути след официалния край на изборния ден в България. Това като  че ли разколеба част от избирателите тук и те решиха да не отидат до урните. Лошото време във Вашингтон, Ню Йорк, Филаделфия, Бостън и Чикаго също допринесе за по-ниската избирателна активност.

И за втория тур BG VOICE разположи най-големия екип от репортери и редактори в Северна Америка и България, за да проследи изборния ден. Тук ви предлагаме техните обобщения от втория тур на президентските избори в САЩ и Канада. Още снимки, резултати, интервюта, коментари и анализи може да намерите в нашата специална секция на www.BG-VOICE.com.

ЧИКАГО
Обедни опашки, но по-малко гласове

izbori-2-tur-chicago_400

Дълги опашки от гласуващи се събраха в Дес Плейнс по обед, но броят на гласуващите бе по-малко в сравнение с миналата седмица. Първият гласувал на балотажа дойде още в 6:02 сутринта. Наплив от хора се струпа преди обед в секцията, но към 1 часа опашките започнаха да утихват. До 3 часа броят на гласувалите бе към 420, а на първи тур по това време над 500 души бяха пуснали гласа си.

 „Днес е слабо, по-малко хора гласуват от миналата седмица", сподели Добри Карабонев от избирателната комисия.

Радослав Благоев, който дава декларациите за попълване на гласуващите, сподели, че за хората нямало достатъчно маси и столове. Претъпканата зала насърчава гласуващите да гласуват прави или да пишат на стената поради недостига на столове и маси.

„Аз донесох столове от вкъщи, за да е удобно на хората. Срамота е. Америка е. Не може такова нещо", споделя Благоев.

В ранните часове на балотажа броят на гласувалите в секцията Чикаго-град също се увеличи в сравнение с гласуването миналата седмица. До 2 часа там бюлетина пуснаха 80 души. Общо за деня там гласуваха 95 души, което е трима по-малко от първия тур.

 „Имаше няколко по-възрастни хора, които дойдоха с автобус до нас, за да могат да гласуват", сподели член от комисията.

 „Дойдохме да гласуваме, за да направим някаква промяна. Избрахме секцията в Чикаго, защото ни е по-близо. За мен беше много удобно", сподели Павлина Камарашева, която дойде да гласува в чикагската секция с малкото си дете и съпруг.

 „Винаги безотказно гласувам на всички избори. Плевнелиев ще спечели. Нямам съмнение. Това е българското желание. Той не е моят истински избор но мисля, че би могъл да свърши добра работа", сподели един от гласуващите, Севделин Панев.

tabl_chicago_600_01

НЮ ЙОРК
Снегът не спря гласуващите в Ню Йорк

Активността в Ню Йорк на втория тур също е малко по-ниска от тази на първия. Там гласуваха 259 души (спрямо 328 миналата неделя). Такива са и данните за другите секции в този консулски район. Във Филаделфия бяха 77 (116 на първи тур), Бостън - 131 (220 на първи тур). Само в Атлантик сити подадените гласове бяха повече - 64 спрямо 39 на първи тур.

izbori-new-york_400

В Ню Йорк денят премина изключително спокойно и нямаше опашки, както преди седмица. Противно на очакванията, изобилния сняг, изсипал се в събота над Ню Йорк и Филаделфия, не отказа желаещите да пуснат своя глас. Снегът беше разчистен и пътищата бяха в отлично състояние.

Двете най-млади гласоподавателки в Ню Йорк споделиха, че гласуват за различни кандидати в неделя и преди седмица. Определящи за тяхното решение за кого да гласуват се оказват поредицата неразбории, грешки и пропуски от страна на ЦИК по време на първия тур. С усмивка признават, че не са гласували за кандидата на управляващата партия поради лошата организация и изпълнение на изборите.

„Изключително важно е всички ние да дадем вота си за демократичното бъдеще на България", коментира капитанът на българския футболен отбор в Ню Йорк Виктор Банов. За съжаление повечето млади хора тук не желаят да гласуват, тъй като не се интересуват какво става в България, а и много нямат семейства там.

"Първият вот беше "За", а този, втори вот е "Против", коментира разликата между двата тура на президентските избори избирател пред консулството.

Много хора коментираха, че гласуват за кандидата на ГЕРБ не от симпатия, а поради факта, че не биха искали да гласуват за червения кандидат.

tabl_new_york_600

ВАШИНГТОН
Вял интерес по Източното крайбрежие

Студеното време и традиционният годишен маратон на Морската пехота по всяка вероятност оказаха много гласуващи  българи във Вашингтон. Въпреки че американската столица не е затрупана от сняг и киша както Ню Йорк и Филаделфия, температурите сутринта там бяха необичайно ниски. В същото време годишният маратон на Морската пехота пък блокира централната част на града и придвижването към българското посолство става бавно и трудно.

atlanta-izbori_400

Както разказаха очевидци пред BG VOICE, миналата седмица по обед в избирателната секция във Вашингтон е имало поне четиридесет души, докато този път те са се броили на пръстите на едната ръка. До 11 часа бюлетини бяха подали едва двайсетина граждани.

По-ниска спрямо първи тур беше и избирателната активност в другите секции на консулски район Вашингтон - тези в Атланта, Форт Лодърдейл, Орландо и Тампа/Сейнт Питърсбърг.

tabl_washington_600

ЛОС АНДЖЕЛИС
Западният бряг затвърди победата на Плевнелиев

Изборният ден в Лос Анджелис де факто започна около 10 ч., когато пред урната се яви и първият избирател. По същото време в България първите преброявания вече сочиха, че двойката на ГЕРБ Росен Плевнелиев - Маргарита Попова печели президентските избори.

izbori-2ri-tur-las-vegas_400

„Това, че България избра новия си държавен глава, определено се отразява на активността в най-последната урна на планетата. Със сигурност днес очакваме по-малко вот от миналата неделя", заяви председателят на секцията в Лос Анджелис проф. Богдан Атанасов.

В Лас Вегас изненадващо активността за балотажа в първите часове е по-висока от предната седмица. Първият желаещ да пусне вота си за президентска двойка се яви пред урната в 6,15 ч.

„Всичко е спокойно. Вотът от България засега не дава отражение върху желанието за гласуване тук", заяви по обед председателят на избирателната секция в Лас Вегас Атанаска Димитрова.

tabl_los_angelis_600


КАНАДА
Гласуващ в Торонто на 75: Не пропускам избори

Избирателния ден в Канада приключи нормално. И тук активността на хората към обед бе доста по-силна в сравнение с първия тур. Постепенно обаче това намаля и към края на деня броят на гласоподавателите в Торонто бе малко над 200, почти колкото миналата седмица. От секцията в Отава също както на първия тур отказаха да назоват точен брой на гласувалите заради нареждане от ЦИК. Председателят на комисията там Мариета Микова разказа, че хора, които са представили изтекли документи предната седмица, са били предупредени да попълнят удостоверение за удължаване, за да могат да упражнят правото си на глас. 

izbpri_2tur_toronto_611

„Гласувам, защото моят глас има значение. На 75 години съм и досега не съм пропускал избори. Относно модела на управление мисля, че времето ще даде отговор на този въпрос. Дано да се получи", бяха думите на Димитър Атанасов от София. Той пусна своя вот в Торонто.

Някъде в началото на опашката беше 27-годишната Мариела Велкова, която живее в Канада от 5 години. "Въпреки че от толкова години не живея в България, аз никога няма да спра да се чувствам българка. Вярвам, че всеки български гражданин е отговорен за развитието на страната ни и за ситуацията, в която се намира. Аз реших да упражня правото си на глас и с това категорично да заявя предпочитанието си за президент на страната, защото не искам някой друг да избира вместо мен."

Мариела се надява, че едностранното управление на ГЕРБ ще има положителен ефект за държавата. Тя припомни, че това не е първият такъв случай в новата ни история. „Цялата власт е била в ръцете на СДС и БСП. За съжаление те не оправдаха доверието на народа. Искрено се надявам този път едностранното управление на ГЕРБ да постави нова страница в българската история и че новоизбраният президент ще спази всичките си предизборни обещания и ще управлява съобразно интересите на българите."

В Торонто категоричната победа е за Росен Плевнелиев. Той спечели 188 гласа срещу 26 за Ивайло Калфин от БСП. Данни от другите секции нямаме заради забраната за информация от ЦИК.