Имигрантите, които са депортирани от САЩ през последните месеци, са все повече без криминални деяния в миналото според статистиката, обявена от федералните власти миналия петък. Това потвърждава заявените от администрацията на Доналд Тръмп намерения да разширят обхвата на таргетираните имигранти без статут в страната.

Според данни на U.S. Immigration and Customs Enforcement 65% от арестите от октомври до декември м.г. са били на престъпници в сравнение с 82% през последните пълни три месеца от управлението на Барак Обама (в края на 2016 г.).

Данните показват, че арестите на хора с криминални деяния са скочили с 14% - от 22,484 на 25,626, но тези с чисто минало са се утроили - от 4,918 на 13,548.

Като цяло от октомври до декември м.г. е имало 39,174 арести, довели до процедура по депортация, което е с 43% повече за същия период в края на предишната администрация (27,402). Скокът е в рамките на тенденцията за арести по времето на управлението на Тръмп, който драстично засили антиимиграционните проверки.

От неговата администрация казват, че хората без статут и с криминално минало са приоритет, но никой не е застрахован от депортация. По времето на Барак Обама много хора с дългогодишни здрави връзки с общността и без престъпни деяния бяха пощадени от депортация и евентуална раздяла със семейство и приятели. Но през февруари м.г. бившият министър на националната сигурност и сегашен шеф на кабинета на Тръмп Джон Кели заяви, че прекратява тази практика от ерата на Обама.

Най-честите престъпления, които водят до депортационни арести, са каране в нетрезво състояние, наркотици, други провинения на пътя и имиграционни нарушения.

Офисът на ICE в Далас е първенец по най-много арести за последните три месеца на 2017 г., следван от Атланта и Хюстън.

Върховният съд: имигрантите може да бъдат държани в ареста без гаранция

Имигрантите, които са в процедура по депортация, може да бъдат държани от федералното правителство месеци и дори години в арестите, без да се явят в съда или да поискат гаранция. Това реши Върховният съд на САЩ. Решението раздели на две съдиите.

Върховният съд отхвърли решение на по-долна инстанция, че задържаните имигранти трябва да имат разглеждане на гаранция на всеки 6 месеца. Делото е по случая на Алеханро Родригез - имигрант от Мексико, който е прекарал 3 години в затвора, но впоследствие е освободен и останал в САЩ.

Консервативните и либералните съдии показаха гневното си разделение по въпроса в мненията, които написаха по решението.

Решението на Върховния съд касае всички имигранти, независимо дали са влезли в САЩ легално, или пък търсят убежище.