Безуханова и Кунева (вдясно)

След партията на Меглена Кунева "България на гражданите", която българите припознаха като пореден опит на БСП да мимикрира, този път под формата на уж проект от Европейския съюз, и логично не я пуснаха в парламента, в България се появи нова странна организация. Тя се нарича и по подобен начин - "България може". Оглавява я друга известна "интернационална" фигура - Саша Безуханова. Тя вече обяви, че напуска престижен директорски пост в "Хюлет Пакард", за да се отдаде на проект, който - по думите й - нямало да е партия.

"Това ще е гражданска общност, която трябва да роди споделеното ни разбиране за развитието на страната ни. Перспективното бъдеще на България е наша обща задача и днес тя изглежда по-лесно решима с обединения интелект, истинска експертиза и принос на всеки от нас в служба на тази кауза." По този почти неразбираем, но пък повтарящ едно към едно скучния и понякога безсмислен чиновническо-брюкселски словоред на Меглена Кунева г-жа Безуханова описа новата си формация. "България може" даже нямало да е точно политически проект, а "интернет платформа", която ще има за цел "дискусията в името на развитието и просперитета на България утре", продължи описанието в същия бюрократичен стил новата лидерка. Тя дори нарече творението си "кауза, която обединява за по-доброто бъдеще на страната ни".

Обявяването за кауза на едно странно образувание, което не е нито риба, нито рак, няма никаква история зад себе си, нито разпознаваема платформа, но пък се появява в момент, когато десетки хиляди искат всеки ден оставката на олигархичното правителство в България, с основание породи огромни съмнения в обществото. Още повече пък, след като новият лидер загърби сладкия си пост в реномираната компания, за да се отдаде на нещо без перспективи за бъдещето. Съмненията са най-вече в това от какво ще се издържа оттук нататък г-жа Безуханова и с какви пари създава тази "интернет платформа" за диалог, която очевидно няма да е интернет магазин и няма да калкулира приходи, нито ще публикува реклами, за да разчита на постъпления от тях.

Впрочем тя се опита да обясни мотивите да се откаже от високата позиция в "Хюлет Пакард" с това, че искала да види България просперираща. Г-жа Безуханова вкара дори и лека сантиментална нотка - след като назначили Делян Пеевски за шеф на ДАНС, тя се върнала в България и се отправила да протестира под същото дърво, където преди 23 години застанала и в протестите си срещу комунизма.

Различни обществени фигури и медии в страната свързаха "България може" с десетилетните напъни на бизнесмена Иво Прокопиев - издател на вестник "Капитал", да се включи под някаква форма в политическите игри. За тази връзка намекнаха и лидерите на новия реформаторски блок, съставен наскоро от пет десни партии, в ядрото на които е ДСБ. Те се разграничиха от бизнесдамата и заявиха, че не желаят да виждат организацията й в своите редици. Любопитно е, че в този блок влиза и движението на Кунева, която съзира в "България може" един по-добър конкурент в скучното бюрократично говорене.

Че моментът на създаването на новата неполитическа непартия на Саша Безуханова е специално подбран да е в разгара на протестите и че вероятно търси начини да се възползва от тях, говори и едно изявление на лидерката. В него тя - макар и да не прави пряка връзка между уличните митинги и платформата, не скрива, че това е "един начин за активно гражданско присъствие и формулиране на идеи".

Каква е крайната цел на "България може" според г-жа Безуханова? "Тези дебати да излъчат хора с експертиза, които биха могли да поемат допълнителни роли." Стига обаче народонаселението да успее да се ориентира сред брюкселско-бюрократичните абракадабри в словореда на новопоявилата се BG спасителка.

Визитка

От 2012 г. Саша Безуханова е шеф на направление "Публична администрация" в "Хюлет Пакард" за развиващите се пазари. Преди това три години управлява бизнеса на компанията в публичния сектор за Централна и Източна Европа. От 1998 г. в продължение на над 10 години бе генерален директор на "Хюлет Пакард" в България.
Г-жа Безуханова е и председател на съвета на настоятелите на Техническия университет, член на настоятелството на Американския университет, председател на управителния съвет на "Джуниър ачийвмънт", където работи за създаване на среда за развитието на лидерските и предприемаческите умения на младите хора. Основател и член на борда на Европейския център за жените и технологиите към Европейския съюз.


И Татяна Дончева ще прави партия

3_300_12
Някогашната активистка и член на ръководството на БСП Татяна Дончева обяви намерението си да сформира нова лява партия. Тя обеща да стартира проекта до есента. Г-жа Дончева, която в момента е един от най-острите критици на Сергей Станишев и неговото обкръжение в соц.-партията, уточни че в новата формация ще влязат разочаровани от сегашното ръководство на БСП. Тя не изключи възможността да се присъединят и хора с десни убеждения.

"Изходът за левицата минава само през две възможни решения - едното решение е смяна на ръководството на БСП, другото решение е създаването на нов субект", заяви г-жа Дончева. Първият вариант обаче бил невъзможен, защото Сергей Станишев никога нямало да подаде оставка. Татяна Дончева и в миналото се е пробвала да се откъсне от БСП, но без особен успех. През април 2010 г. тя учреди "Движение 21", но за него не се чу нищо повече.

Макар сега г-жа Дончева да е любимка на опозиционно настроените журналисти и медии, в миналото тя се записа вече в политическата история на България с лобистката си поправка в Наказателния кодекс, станала известна като "Поправката Ванко 1". Чрез нея рап певецът Ванко 1 бе пуснат предсрочно от затвора, където излешаваше присъда за насилствен износ на момичета като проститутки в Испания.