"Празните калории" са калории с ниска хранителна стойност, но с високо числово изражение. Високо съдържание на калории дават най-вече повечето въглехидрати и мазнини, а хранителната ценност на продуктите осигуряват витамините, минералите, антиоксидантите и другите микроелементи. Най-много "празни калории" съдържат например:

  • пържените картофи, пърженото пиле и другите пържени продукти. Те имат огромно количество калории и много малко количество микроелементи
  • бонбоните и другите сладки храни, съдържащи много захар и различни добавки като изкуствени оцветители, ароматизатори и т.н.
  • бирата, виното и другите алкохолни напитки, които съдържат много захар, но незначително количество хранителни вещества. Калориите от алкохолните напитки се натрупват в областта на корема (т.нар. бирено коремче)
  • бял ориз, бял хляб, крекери и бисквити, подложени на пълна обработка. Те съдържат голямо количество въглехидрати, на които се държи и тяхната висока калоричност. За сметка на това от полезните вещества те съдържат само незначително количество витамини от група В.

Как да избягваме "празните калории"

 - Не подлагайте продуктите на пържене, а използвайте другите методи за тяхното приготвяне - например печене и задушаване.

 - Избягвайте сладките и газираните напитки.

 - Предпочитайте пълнозърнестия хляб и мюслите.

 - Между основните хранения приемайте само мляко и плодове.

Склонността към надебеляване е заложена в мозъка

Затлъстяването не е само въпрос на хранителни навици, но и на генетично заложена в мозъка предразположеност. Такова е мнението на група американски учени, изследвали областта от мозъка - хипоталамуса, който в най-голяма степен определя усещането за глад и апетита. "Именно някои различия в хипоталамуса изглеждат най-вероятните виновници едни хора да натрупват много лесно излишни килограми, а други да се хранят доста по-нездравословно, но въпреки това теглото им да не се увеличава значително", посочва проф. Себастиен Буре от University of Southern California.

"Изглежда, че апетитът и склонността към напълняване са "вградени" в мозъка, но това не означава, че нищо друго не влияе върху теглото. Очевидно обаче трябва да приемем, че затлъстяването се дължи на комбинация от генетични фактори и такива, произтичащи от начина ни на живот", обобщава той, цитиран от изданието Cell Metabolism.

Витамините са пари на вятъра

Витамините и хранителните добавки изобщо не са необходими на здравите хора и дори могат да предизвикат здравословни проблеми, смята известният диетолог Браян Радклиф от университета "Робърт Гордън" в Абърдийн. За хората, пазещи здравословни диети, всички тези популярни мултивитамини и минерални добавки са напълно излишни, а също така и опасни. При комбинация от рибено масло и някакъв мултивитамин може да се стигне до рязкото превишаване на нормалната доза витамин А, чийто излишък се натрупва в черния дроб, смята диетологът. Последствията от това могат да причинят главоболие, гадене, а е възможно и след по-продължителен период -  остеопороза. Други фатални последствия от това са необратимото увреждане на зрението и, разбира се, на черния дроб, защото всичко тръгва от него.

Бременните жени трябва да знаят, че млечните продукти, маргаринът и черният дроб са богати на витамин А и затова не се препоръчва да прекаляват с тях. Много от хората пият от модерния витамин С в големи дози с мисълта, че ги предпазва и в същото време лекува от настинки. Последствията от този витамин могат да бъдат безобидни, но и да имат неприятен ефект върху стомаха. Витамин С се съдържа предимно в листните зеленчуци, цитрусовите и меките плодове, в черния дроб и в бъбреците. Повишаването на риска от рак при пушачите може да доведе приемането на бетакаротин - естествено съдържащ се в морковите.

Големите дози от витамини могат да нарушат дори действието на предписани важни лекарства, като отслабват силата им и техния ефект. Възможно е и да нарушат способността на организма да абсорбира други витамини и минерали. Допълнителният проблем е, че много хора си дават парите на вятъра и пълнят джобовете на фармацевтичните компании. Всички хранителни надбавки и витамини трябва да се взимат единствено по предписание на вашия лекар, а не по свое желание - „за всеки случай", съветва г-н Радклиф.