Беларус привидно изглежда готов да си сътрудничи с НАТО, но само ако Алиансът спре своята „агресивна реторика и действия“ срещу властите в Минск. Това заяви министърът на отбраната на страната Виктор Хренин на брифинг на 19 януари.

„Ние казваме, че Република Беларус е отворена за военно сътрудничество с всяка държава“, каза Хренин. „Ние сме готови да възобновим прагматичния диалог... Въпреки действията на правителствата на различни страни, Беларус не смята никоя нация за враг.“

НАТО обикновено не използва агресивна реторика спрямо Минск

По-скоро беларуското правителство е направило различни непроверени твърдения относно намеренията на Алианса. 

Например на 31 март 2023 г. в реч пред беларуския народ и Народното събрание президентът Александър Лукашенко каза, че страните от НАТО се готвят да нахлуят в страната. 

На 9 юни 2023 г. руският държавен глава Владимир Путин обяви, че Москва ще започне да разполага тактически ядрени оръжия в Беларус след 7-8 юли, ход, който Съединените щати „категорично осъдиха“. На 26 декември Лукашенко заяви, че всички руски ядрени оръжия, които трябва да бъдат доставени в Беларус, вече са в страната.

Минск няма да може самостоятелно да използва руското ядрено оръжие, заяви на 21 юли заместник-ръководителят на руското външно министерство Сергей Рябков, според доклад на украинската информационна агенция УНИАН.

Тактическите ядрени оръжия, които Русия изпрати на Беларус, са били изведени от въоръжение и предварително маркирани за демонтаж, каза и шефът на украинското военно разузнаване Кирило Буданов в интервю за украинския телевизионен канал 1+1 на 1 септември.