Първата емисия новини на BiT е на 18 юли 2013 г. Водещ е създателят на телевизията Ясен Дараков

 

Създадената в Чикаго телевизия BiT смени собственика си. Новината потвърди досегашният собственик на медията Павел Вълнев в емоционално обръщение миналия четвъртък, а ден по-късно дойде и официалното съобщение от новия собственик. В него се казва, че има подписана сделка за продажбата на 100% от капитала на „Би Ай телевизия" ООД, компанията, която притежава телевизия BiT, на дружеството „Интерактив тв системс България" АД.

Сделката за продажбата тече вече няколко месеца, но миналата сряда е била изплатена финалната сума по нея и така продажбата е финализирана. Цената не се съобщава, но според източници от медийните среди става въпрос за 8-10 милиона долара.

Досегашните й собственици братя Вълневи от Чикаго продават BiT на продуцента Мирослав Янев. В медийните среди се говори, че реалният купувач е рекламният бос и съсобственик в bTV Красимир Гергов. Той обаче отрича пред вестник "24 часа". "Не е възможно да я купя, тъй като съм супервайзор и собственик на bTV и това не ми позволява да купувам други медии. Пише го в договора ми със СМЕ (мажоритарния собственик на "Би Ти Ви медия груп", б.а.). Според него трябва да поискам разрешение от тях, ако придобивам над 20% от медия. По същия начин и те трябва да ме питат, ако купуват друга медия у нас", обясни Гергов.

BiT е създадена от Ясен Дараков и екипа на вестник BG VOICE в Чикаго през 2013 година. Първата емисия новини е излъчена на 18 юли същата година. Две години по-късно Дараков създава студиото в София, а към екипа се присъединяват Нери Терзиева и Ралица Василева. Техните имена са свързани и с упадъка на телевизията.

Преди година програмен директор става Сашо Диков и около BiT отново започва да се шуми със скандали и опозиционната позиция на медията. Василева престана да бъде водеща и шеф на новините и оттогава се появява рядко, основно с преводи от международния обмен.

През есента на 2017 г. след скандал си тръгна журналистът Люба Кулезич.

Въпреки усилията и неколкократната смяна на мениджмънт и екип BiT губеше пари. Това потвърждава и новият собственик. "За съжаление финансовите резултати на телевизията не успяваха да поддържат производството на съдържание на два континента едновременно, което е много скъпо струващо начинание. Бизнес целите не бяха постигнати, което наложи смяната на собствеността и бизнес модела."

Новата концепция за BiT е да бъде интерактивна телевизия. "Рестартираме проекта BIТ, за да създадем първата телевизия от ново поколение в България, насочена към младата и активна аудитория. Ще разчитаме на двете най-ценни богатства на BIT - страхотния екип и зрителското доверие, както и на нашия опит, за да създадем съдържание едновременно за всички платформи (телевизия, дигиталнo видео, втори екран, добавена реалност)", заяви Миро Янев, изпълнителен директор на „Интерактрив тв системс България" и нов собственик на BiT.

Засега не е ясно какво ще се случи с екипа и студиото в Чикаго. То се помещава в сграда на предишните собственици в предградието Бенсънвил. Преди година хората там бяха намалени до 9 и те рязко ограничиха темите и събитията, които отразяват от живота на българите в Чикаго и САЩ, след като беше въведен новият формат на BiT. Студиото в Чикаго е част от сделката за телевизията, но не е ясно дали новият собственик ще иска да харчи няколко десетки хиляди долара всеки месец, за да поддържа екип и база тук.

До редакционното приключване на BG VOICE повечето от предаванията на BiT бяха спрени, а новият собственик водеше разговори с техните водещи и продуценти, за да решат как да продължат напред. "Ще трансформираме най-добрите предавания на BIT, за да ги направим конкурентни в дигитална среда, и ще ги надградим с нови и уникални елементи. Ще добавим нови предавания и любими лица. Вярваме, че продуктът ни ще бъде атрактивен за рекламодателите и ще позволи на новия проект да се самоиздържа и развива", каза г-н Янев.

Павел Вълнев и кметът на чикагското предградие Бенсънвил откриват студиото на BiT в Чикаго през юни 2013 г.

Сашо Диков няма да запази поста си на програмен директор, който заемаше около 6 месеца, не е ясно дали ще продължи да прави седмично предаване в ефира на BiT.

Досегашните собственици на BiT бяха братята Павел и Румен Вълневи, които притежават транспортната компания AmeriFreight в Чикаго.

Новият собственик на BiT Мирослав Янев е работил за тв формати като "Стани богат", "Семейни войни", "Столът", излъчвани по Нова тв. По-късно живее известно време във Виена. У нас се връща в края на 2010 г., когато става изпълнителен директор на продуцентската компания MediaPro Entertainment. Тя е част от СМЕ и работи на румънския пазар от година. Стъпва и в България с амбицията да продуцира тв сериали и предавания не само за България, но и за чуждия пазар.

Една от последните изяви на Янев е като продуцент заедно с Асен Блатечки на игралния филм "Бензин".

Павел Вълнев изпрати до медиите обръщение, в което обявява сделката и се прощава със зрителите:

Уважаеми зрители,

журналисти,

партньори,

приятели,

Би Ай телевизия (Bulgarian International Television) вече не е мое притежание. Въпреки че винаги съм гледал на телевизията като на бизнес проект, трябва да призная, че се разделям с нея с тъга. За малко повече от две години тук срещнах хора, които биха били гордост за всяка световна медия - и журналисти, и зрители. И тъй като нямам друг бизнес в България, не познавам политиците й освен тези, които са гостували в Чикаго, преживявам раздялата като прощаване с чиста мечта.

Мечтите обаче трудно се управляват отдалече дори когато са оставени да се реят свободно на пазарния вятър. А пазарът в България е особен - телевизионният е съсредоточен в мейнстрийма, а рекламата е насочена натам. Ако съдя по ситуацията в САЩ, където живея, а и в Европа, за кратко време и тук ще се установи, че малките медии са задължителна част от избора на гражданите. Те дават глас на хората извън статуквото, носят плурализъм и демокрация.

Но вече не съм в позиция да раздавам съвети. Винаги съм правил разлика между икономическата част на медията и нейното съдържание. Няма да намерите човек, отвътре в Би Ай Ти или отвън, който да каже, че някога съм се намесил в съдържанието. Нещо повече - винаги съм опазвал медията от външна намеса - политическа или икономическа. Затова хората на Би Ай Ти са свободни. Новият собственик няма да сгреши, ако уважи и съхрани свободата и независимостта на екипа. Може би този е начинът България отново да се изкачи нагоре по скалата на свободата и независимостта на медиите. Трудно е, но не и невъзможно. Показва го кратката история на BiT досега. Никоя друга телевизия, тук и по света, не е заемала челно място по доверие на аудиторията само за две години.

Благодаря ви за доверието.

За мен и за брат ми Румен беше чест!

Павел Вълнев,

Чикаго, САЩ