Имиграционната реформа продължава да е на втори план заради последните събития във Вашингтон. През третата седмица, откакто правителството частично не функционира, а редица федерални институции не работят, имиграционната реформа е все така „заседнала" в Камарата на представителите в Конгреса.

Хиляди души излязоха на протести и манифестации през уикенда, за да кажат „НЕ" на депортацията и разделянето на семейства, в резултат на което средно по 300 деца остават на грижите на държавата.

Всички те апелираха за незабавно приемане на имиграционната реформа и прокарване път към гражданство на 11-те милиона недокументирани имигранти.

Протест през уикенда имаше и в Чикаго. Сред хилядите дошли да издигнат лозунги във въздуха „Приемете имиграционната реформа сега" имаше и една българка.

Виктория Борисова е на стаж към Илинойската коалиция за имигранти и бежанци. Тя се надява нейният глас да бъде чут и скоро конгресмените да легализират гласовете, на които разчитат по време на избори. „Подкрепям днешното шествие срещу депортирането на нелегалните имигранти, защото смятам, че семействата трябва да са заедно. Това, което искаме, е да ни разрешат да останем в Щатите, да работим, да имаме правата, които имат и останалите граждани", каза Виктория.

Ребека Ши е директор по организационните въпроси към Илинойската коалиция за имигранти и бежанци. Самата тя имигрира в Америка, когато е на 11 години. Нейната майка е на път да бъде депортирана, защото няма документи.

Ребека се надява последните протести да дадат някакъв отзвук във Вашингтон и политиците да спрат да разиграват хората без статут, сред които има и немалко българи. „Тук сме, за да кажем на републиканците и демократите да спрат да блокират имиграционната реформа, да я приемат заедно с път към гражданство."

Висенте Андреа е организатор на ПАСО - една от неправителствените групи, които присъстваха на протеста в Чикаго през уикенда. Висенте смята, че разделянето на семейства е варварщина. „Това трябва да спре. Това е реалността всеки ден. Близо 300 деца всеки ден остават на грижата на държавата, а 1100 семейства са разделяни. Ето затова протестираме. Те могат да държат правителството затворено, но нашите гласове никога няма да заглъхнат."

„Имам братовчеди, близки, децата ми са тук. Опитваме се да спрем случващото се в момента. Трудно е, много е трудно в момента", разказва Римедио Сомбрено, която също е имигрант.

Само в Илинойс 56 000 деца са загубили родителите си за последните 4 години заради депортации.

Различни имигрантски групи и неправителствени организации притискат Конгреса да приеме имиграционната реформа от парламентарните избори през миналата година. Законопроект беше приет през пролетта в Сената, но републиканците в Камарата на представителите блокират неговото гласуване.